«Կասպերսկի»-ն գործարկել է բիզնեսի համալիր պաշտպանության Kaspersky Symphony լուծումների նոր շարքը
«Կասպերսկի» ընկերությունը գործարկել է բիզնեսի համալիր պաշտպանության Kaspersky Symphony լուծումների նոր շարքը, որում իրագործվել է տեղեկատվական անվտանգության նկատմամբ էկոհամակարգային մոտեցումը։ Շարքը բաղկացած է միմյանց միջև սերտորեն ինտեգրված որոշակի լրակազմերով պրոդուկտների չորս մակարդակներից։ Ամենաբարձր մակարդակն իրենից ներկայացնում է XDR (Extended Detection and Response) դասի համալիր պաշտպանական լուծում, որը բարդ կիբեռգրոհների հայտնաբերման և արձագանքման ընդլայնված համակարգ է։ Սա նման տիպի առաջին ռուսաստանյան լուծումն է, որը նախատեսված է տեղային տեղադրման համար։
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչության փոխանցմամբ, Kaspersky Symphony-ն ներառում է հետևյալ մակարդակները. Kaspersky Symphony Security`ֆիզիկական և վիրտուալ վերջակետային սարքերի հիմնարար պաշտպանություն (EPP); Kaspersky Symphony EDR՝ սեփական կիբեռպաշտպանության կառուցման համար սպառնալիքների հայտնաբերման և արձագանքման առաջավոր համակարգ (EDR); Kaspersky Symphony MDR՝ կառավարվող փորձագիտական պաշտպանություն (MDR) EDR-ի բազային գործառույթներով; Kaspersky Symphony XDR՝ ընկերության համապարփակ կիբեռանվտանգություն XDR ձևաչափով։ Ընդ որում, Kaspersky Symphony XDR-ը չի բացառում տեղեկատվական անվտանգության (ՏԱ) գոյություն ունեցող լուծումների հետ ինտեգրման հնարավորությունը և դրանով իսկ թույլ է տալիս պահպանել նախկինում կատարված ներդրումները։
Ինչպես նշում են ընկերության փորձագետները, Kaspersky Symphony XDR-ը կիրառելի կլինի տնտեսության ցանկացած ճյուղի ընկերությունների համար, սակայն դրա ֆունկցիոնալությունն առավել արդիական կլինի ֆինանսական կազմակերպությունների, պետական մարմինների, հեռահաղորդակցային ընկերությունների և կրիտիկական տեղեկատվական ենթակառուցվածքի սուբյեկտների համար: Դրանք ունեն ճյուղավորված ՏՏ ենթակառուցվածք և հաճախ դառնում են բարդ թիրախային գրոհների նպատակակետ։ «Կասպերսկի» ընկերության տվյալներով ՝ 2021-ին Ռուսաստանում նման մեկ միջադեպից խոշոր ընկերությունների կրած վնասի միջին գումարը կազմել է գրեթե 700 հազար ԱՄՆ դոլար։
«Մենք նկատում ենք կիբեռանվտանգության հարցերում դեպի էկոհամակարգեր ընկերությունների ձգտումը։ Երբ բոլոր գործիքները սինքրոնացված են միմյանց հետ, և ցանկացած հարց կարելի է լուծել մեկ պատուհանի ռեժիմում, տեղեկատվական անվտանգության համակարգը դառնում է ավելի կառավարելի և, որպես հետևանք, ավելի արդյունավետ։ Դա օգնում է ՏԱ ծառայությանը կրճատել միջադեպերի հայտնաբերման և դրանց արձագանքման միջին ժամանակը, հեշտացնում է փորձագետների աշխատանքը կադրերի պակասի դարաշրջանում, ազատում է ռեսուրսներ ռազմավարական խնդիրների լուծման համար: Այս ամենը նպաստում է ընդհանուր առմամբ բիզնեսի կայունության պահպանմանը»,- պարզաբանում է Ռուսաստանում և ԱՊՀ երկրներում «Կասպերսկի» ընկերության կառավարիչ տնօրեն Միխայիլ Պրիբոչին։

«Лаборатория Касперского» запустила новую линейку решений Kaspersky Symphony для комплексной защиты бизнеса
11:14 30/03/2022
«Лаборатория Касперского» запустила новую линейку решений Kaspersky Symphony для комплексной защиты бизнеса, в которой реализован экосистемный подход к информационной безопасности. Линейка состоит из четырёх уровней с определёнными наборами тесно интегрированных между собой продуктов. Самый высокий уровень представляет собой комплексное защитное решение класса XDR (Extended Detection and Response) — расширенную систему обнаружения и реагирования на сложные кибератаки. Это первое российское решение подобного типа, предназначенное для локальной установки.
Kaspersky Symphony включает в себя следующие уровни: Kaspersky Symphony Security — фундаментальная защита физических и виртуальных конечных устройств (EPP); Kaspersky Symphony EDR — продвинутая система обнаружения и реагирования на угрозы для построения собственной киберзащиты (EDR); Kaspersky Symphony MDR — управляемая экспертная защита (MDR) с базовыми функциями EDR; Kaspersky Symphony XDR — всеобъемлющая кибербезопасность компании в формате XDR. При этом Kaspersky Symphony XDR не исключает возможность интеграции с существующими решениями информационной безопасности (ИБ) и тем самым позволяет сохранить ранее вложенные инвестиции.
Как отмечают эксперты компании, Kaspersky Symphony XDR подойдёт компаниям из любой отрасли экономики, но наиболее актуальна его функциональность будет для финансовых организаций, государственных органов, телекоммуникационных компаний и субъектов критической информационной инфраструктуры. Они обладают разветвлённой IT-инфраструктурой и часто становятся целями сложных таргетированных атак. По данным «Лаборатории Касперского», средняя сумма ущерба крупных компаний в России от одного такого инцидента в 2021 году составляла почти 700 тысяч долларов США.
«Мы отмечаем стремление компаний к экосистемности в вопросах кибербезопасности. Когда все инструменты синхронизированы друг с другом и любые вопросы можно решить в режиме одного окна, система информационной безопасности становится более управляемой и, как следствие, более эффективной. Это помогает службе ИБ сократить среднее время обнаружения инцидентов и реагирования на них, упрощает работу экспертов в эпоху дефицита кадров, высвобождает ресурсы для решения стратегических задач. Всё это способствует поддержанию устойчивости бизнеса в целом», — поясняет Михаил Прибочий, управляющий директор «Лаборатории Касперского» в России и странах СНГ.