Amnesty International-ը՝ Հայաստանում խոսքի ազատության անհիմն սահմանափակումների մասին
Հայաստանում անցած տարվա ընթացքում շարունակվել են խոսքի ազատության անհիմն սահմանափակումները։ Այս մասին ասված է Amnesty International-ի 2021/22 տարեկան զեկույցում։
«Կառավարությունը մի քանի օրենսդրական փոփոխություններ իրականացրեց, որոնք սահմանափակում են անկախ լրատվամիջոցների գործունեությունն ու այլ քննադատական ձայները։
Մարտ ամսին ՀՀ Ազգային ժողովը, ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելով, վիրավորանքի և զրպարտության համար նախատեսվող դրամական փոխհատուցումը հասցրեց 6 միլիոն դրամի (մոտ 12 000 ԱՄՆ դոլար)։ Օգոստոս ամսին օրենսդրական փոփոխությունների մեկ այլ փաթեթով էլ ԱԺ-ի կողմից քրեականացվեց հասարակական գործիչներին վիրավորելը։ Ըստ կատարված փոփոխությունների՝ կրկնակի վիրավորանքների համար սահմանվեց պատիժ՝ մինչև երեք ամիս ազատազրկում: Հիմնվելով օրենսդրական փոփոխությունների վրա՝ սեպտեմբերին ոստիկանությունը քրեական գործեր է հարուցել ֆեյսբուքյան օգտատերերի դեմ՝ վարչապետի լուսանկարի տակ վիրավորական մեկնաբանություններ գրելու համար»,- նշված է զեկույցում։
Amnesty International-ի զեկույցում նաև ասվում է, որ իշխանությունները շարունակեցին անհիմն քրեական հետապնդում իրականացնել Հայաստանում գործող «Մարդու իրավունքների եզդիական կենտրոն» ՀԿ նախագահ Սաշիկ Սուլթանյանի նկատմամբ. «Նրա նկատմամբ հետաքննությունը սկսվել էր 2020 թվականի հոկտեմբերին՝ իր կողմից առցանց տրված հարցազրույցից հետո, որում խոսելով Հայաստանում բնակվող էթնիկ եզդիների առջև ծառացած խնդիրների մասին, քննադատաբար էր վերաբերվել Հայաստանի՝ ՀՀ-ում ազգային փոքրամասնություն հանդիսացող եզդիների նկատմամբ վերաբերմունքին։ Նրա դատավարությունը սկսվել էր օգոստոս ամսին և շարունակվել մինչև տարեվերջ։ Եթե նրան մեղավոր ճանաչեն, ապա նրան սպառնում է երեքից վեց տարվա ազատազրկում»։

Undue restrictions on freedom of expression continued in Armenia in 2021 – report
The right to freedom of expression continued to be unduly restricted in Armenia in 2021, Amnesty International said in its annual Report 2021/22.
“The government introduced several legislative amendments curtailing independent media and other critical voices,” the human rights group noted.
“In March, the National Assembly increased the maximum fine for insult and defamation to AMD 6 million (approximately US$12,000). In August, another set of legislative amendments criminalized insulting public figures, making repeated insults punishable by up to three months’ imprisonment.
“In September, police opened a criminal case under this new law against a Facebook user for insulting the prime minister in a comment under a photo featuring him,” the report said.
Amnesty International stated that the Armenian authorities continued the prosecution on “trumped-up charges” of human rights defender Sashik Sultanian in retaliation for his criticism of the treatment of the Yazidi ethnic minority in Armenia.
“An investigation into his alleged incitement of national hatred had been opened in October 2020, after he published an online interview on problems faced by the ethnic Yazidis. His trial started in August and was ongoing at the end of the year. If convicted, he could face three to six years in prison,” it said.