ԱՄՆ-ի բնակչուհին հայտնվել է Գինեսի ռեկորդների գրքում՝ դառնալով աշխարհի ամենաերիտասարդ օպերային երգչուհին, հայտնում է UPI-ը։
Փենսիլվանիայից Վիկտորիա Բրինքերը ռեկորդ է սահմանել 7 տարեկան 314 օրականում, երբ նա Փիթսբուրգի թատրոնում երգեց «Կրակներ և լեգենդներ» օպերայում՝ արժանանալով հանդիսատեսի բուռն ծափահարություններին:
Վիկտորիան արդեն 10 տարեկան է։ Նա ասել է, որ երաժշտական ընդունակություններն ի հայտ են եկել շատ վաղ տարիքում։
«Ես շուտ եմ սկսել խոսել, իսկ երգել սկսել եմ երկու տարեկանից։ Միշտ երգել եմ», - նշել է նա։
Վիկտորիան պատմել է, որ օպերային երաժշտություն սկսել է ուսումնասիրել մոր շնորհիվ։ Նրա խոսքով՝ իրեն գրավել է երգչուհիների տեխնիկան, նրանց կատարումներն ու տարբեր մշակումները։
«Ինձ դուր են գալիս բարդ մշակումները, երգելու համար պահանջվող տեխնիկան, տարբեր լեզուները, որոնցով գրված են բոլոր արիաները»,- ավելացրել է ամերիկուհին։
Վիկտորյան և նրա ծնողները դեռ չգիտեն՝ օպերան կդառնա՞ նրա կյանքի գործը, թե՞ դա ընդամենը ժամանակավոր հոբբի է: Սակայն փաստ է, որ նա ամեն անգամ բեմում ելույթ ունենալիս հաճույք է ստանում։

Guinness World Records announced a young performer has been dubbed the world's youngest opera singer after performing as a professional at age 7, UPI reports.
The record-keeping organization said Victory Brinker earned the record at the age of 7 years and 314 days after participating in eight professional performances at the Pittsburgh Public Theatre's Lights and Legends show in 2019.
The Latrobe, Pa., performer, now 10, also made history on July 6, 2021, when she became the first America's Got Talent performer to receive a Golden Buzzer from all four judges.
"I was an early talker and started singing at age 2. Between age 2 and 3, I was memorizing entire CDs with good pitch. I was always singing," Brinker told Guinness.
Brinker said she became interested in opera shortly before her 6th birthday, when she was introduced to the art form by her mother.
"I love the challenge of the difficult arrangements, the technique required to sing, all the runs, and the different languages all the arias are written in," she said.
Brinker was invited on Lo Show Dei Record, Guinness' Italian TV series, and she was surprised with her record certificate during the show on Sunday.