Հայաստանի պատմության թանգարանում կցուցադրվեն 18-20-րդ դարերի զարդեր
Ապրիլի 7-ից Հայաստանի պատմության թանգարանում կբացվի ցուցահանդես «Դրվագներ ինքնության. Զարդ» խորագրով:
Թանգարանից հայտնում են, որ ցուցահանդեսում ներառված են լինելու Հայաստանի պատմության թանգարանի հավաքածուից ընտրված 18-20-րդ դարերի զարդեր՝ ապարանջաններ, վզնոցներ, գոտիներ, գլխազարդեր և այլն, ինչպես նաև հայ վարպետների աշխատանքային գործիքներ ու ազգագրական լուսանկարներ:
Զարդերը կարևոր դեր են կատարում ազգային մշակույթի պահպանման և հանրահռչակման գործում և ցույց են տալիս ազգային գեղագիտական ընկալումները, զգացողությունը, ճաշակն ու ոճը:
Ցուցահանդեսի նպատակն է բացահայտել և ներկայացնել, թե հայերը ինչպես և ինչպիսի զարդեր են կրել, ինչ իմաստ ու նշանակություն են ունեցել դրանք, ինչպես են հայկական զարդերը տարածվել տարբեր երկրներում, և որ ամենակարևորն է՝ ժամանակակից հայ վարպետների ուշադրությունը հրավիրել ազգային արվեստի ակունքներին:

В музее истории Армении 7 апреля откроется выставка «Фрагменты идентичности. Украшения».
Как сообщают из музея, в экспозицию вошли избранные из коллекции Музея истории Армении украшения 18-20 веков: браслеты, ожерелья, пояса, головные уборы и др., а также рабочие инструменты армянских мастеров и этнографические фотографии.
Украшения играют важную роль в сохранении и популяризации национальной культуры, отражая национальные эстетические представления, чувства, вкус и стиль.
Цель выставки – раскрыть и представить, как и какие украшения носили армяне, каковы были их смысл и значение, как армянские украшения распространились в разных странах, а главное, привлечь внимание современных армянских мастеров к истокам национального искусства.