Գիտնականները կանխատեսում են՝ Նոր Զելանդիայի սառցադաշտերը 10 տարի հետո ամբողջությամբ կհալչեն
Նոր Զելանդիայի սառցադաշտերը կլիմայի փոփոխության պատճառով փոքրանում են, ասում են գիտնականները: Նրանցից շատերը կարող են ամբողջությամբ անհետանալ առաջիկա տասը տարում, հայտնում է «МИР 24»-ը՝ հղում անելով The Guardian-ին։
Ամեն տարի ամռան վերջին Ջրի և մթնոլորտային հետազոտությունների ազգային ինստիտուտը (Noaa), Վելինգթոնի Վիկտորիա համալսարանը և Նոր Զելանդիայի Բնության պահպանության դեպարտամենտն անցկացնում են ձյան ծածկույթի հետազոտություն: Գիտնականները չափում են ձյան բարձրությունը։ Այս ցուցանիշը ցույց է տալիս, թե արդյոք սառցադաշտը մեծանում է, թե փոքրանում:
2022 թվականի արշավախումբը բացահայտել է «ձյան և սառույցի շարունակական կորուստ»: Մասնակիցները նշել են, որ ակնկալում էին սառցադաշտային զանգվածի կրճատում ձմռան տաք եղանակից հետո, և նրանց կանխատեսումները հաստատվել են։ Ձյան գծի բարձրությունը ցույց է տալիս, որ ձմռանը տեղացած ձյան մեծ մասը հալվել է։
«Բայց այն, ինչ ինձ ամենաշատը զարմացրեց, այն է, թե որքան շատ սառցադաշտեր են դառնում ավելի փոքր և կմախք», - ասում է դոկտոր Լորեն Վարգոն Վիկտորիայի համալսարանից:
Բացասական միտումները կապված են ջերմաստիճանի բարձրացման հետ։ Այսպիսով, Նոր Զելանդիայում 2021 թվականը դարձավ ռեկորդային ամենատաք տարին։ Երկրում 4-5 անգամ ավելացել են ծայրահեղ ջերմաստիճանները:
1977 թվականից սկսած, երբ սկսվեցին կանոնավոր դիտարկումները, տարածաշրջանում կլիման տաքացել է 1,1 աստիճանով, իսկ սառցադաշտերը կորցրել են իրենց ծավալի ավելի քան մեկ երրորդը։ Գիտնականները զգուշացրել են, որ դրանց լիակատար ոչնչացումը «էական» հետևանքներ կունենա։

Многие из ледников Новой Зеландии могут полностью исчезнуть уже в ближайшие 10 лет – ученые
Ледники Новой Зеландии уменьшаются и «скелетируются» из-за изменений климата, заявили ученые. Многие из них могут полностью исчезнуть уже в ближайшие десять лет, сообщает МИР 24 со ссылкой на The Guardian.
Каждый год в конце лета Национальный институт водных и атмосферных исследований (Niwa), Университет Виктории в Веллингтоне и Департамент охраны природы Новой Зеландии проводят обследование снежного покрова. Ученые измеряют высоту снежной линии – этот показатель демонстрирует, растет или сокращается ледник.
Экспедиция 2022 года выявила «продолжающуюся потерю снега и льда». Участники отметили, что ожидали увидеть сокращение ледниковой массы после теплой зимней погоды, и их прогнозы подтвердились. Высота снежной линии показала, что большая часть снега, выпавшего зимой, растаяла, оставив открытой поверхность ледника.
«Но что меня больше всего поразило, так это то, насколько меньше и скелетообразнее становятся многие ледники», – отметила доктор Лорен Варго из Университета Виктории.
Негативные тенденции связаны с ростом температур. Так, 2021 год в Новой Зеландии оказался самым теплым за всю историю наблюдений. В стране в четыре-пять раз чаще стали наблюдаться экстремальные температуры.
С 1977 года, когда начались регулярные наблюдения, климат в регионе потеплел на 1,1 градуса Цельсия, а ледники потеряли более трети своего объема. Ученые предупредили, что их полное исчезновение повлечет за собой «значительные» последствия.
Так, ледники являются важным резервуаром пресной воды. Сезонное таяние способствует, в частности, орошению сельскохозяйственных полей и спасает регион от засухи. Также важно, что разрушение ледников приводит к повышению уровня Мирового океана.
Ученые подчеркнули необходимость борьбы с изменениями климата. Они отметили, что времени на спасение новозеландских ледников практически не остается.