Բրյուսելում կայացել է Հայաստանի ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հանդիպումը։
Ուշագրավ է, որ այս տեղեկատվությունը հայկական կողմը թաքուն է պահել հասարակությունից։ Հանդիպման մասին լուրը հրապարակված է ԵՄ կայքում։ Հանդիպումը կազմակերպել է Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։
Քննարկվել են ապրիլի 6-ին Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի և Նիկոլ Փաշինյանի առաջիկա հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները։
Նշվում է, որ Գրիգորյանն ու Ալիևի օգնականը նաև առաձին՝ երկկողմ զրույց են ունեցել։
ԵՄ կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ քննարկումները գնահատվում են բովանդակային, նշվում է, որ մասնակիցները քննարկել են քաղաքական , անվտանգության իրավիճակի վերաբերյալ հարցեր, ինչպես նաև երկու երկրների միջև խնդիրների ողջ շրջանակը, որպես անցած տարվա դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում Փաշինյան-Ալիև հանդիպման ընթացքում ձեռք բերած փոխըմբռնումների շարունակություն։
«Մասնակիցները համաձայնել են կրկին հանդիպել առաջիկա շաբաթների ընթացքում՝ այլ խնդիրների հետ միասին շարունակել քննարկել դեկտեմբերի 2021թ.14-ին Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման ժամանակ բարձրացված հարցերը: Հայաստանն ու Ադրբեջանը նաև կանդրադառնան խաղաղության համաձայնագրի հեռանկարներին վերաբերող հարցերին:
Եվրամիությունը հավատարիմ է շարունակել իր ներգրավվածությունը Հարավային Կովկասում կայուն հարատև խաղաղության և կայունության համար»,-ասված է ԵՄ հաղորդագրության մեջ։

The European Union hosted a meeting of Secretary of Armenia’s Security Council Armen Grigoryan and Assistant to the Azerbaijani President Hikmet Hajiyev in Brussels on Wednesday, the European External Action Service (EEAS), the European Union's diplomatic service, revealed.
It’s worth noting that the Armenian government did not issue a statement on the meeting, keeping it secret.
The meeting between the two officials was facilitated by EU Special Representative for the South Caucasus Toivo Klaar, the diplomatic service said.
“During substantive discussions, which also included a separate bilateral conversation between Mr Hajiyev and Mr Grigoryan, the participants reviewed the political and security situation and the full spectrum of issues between Armenia and Azerbaijan as a follow-up to the understandings reached during the meeting of leaders of both countries and President Michel, held in Brussels on 14 December 2021,” EEAS noted.
“The participants agreed to meet again over the coming weeks in order to continue discussions, among others on issues raised during the leaders’ meeting of 14 December 2021. Armenia and Azerbaijan will also address issues related to prospects for a peace agreement between them.
“The European Union remains committed to continue its engagement towards sustainable peace and stability in the South Caucasus,” the statement said.