Բրյուսելում կայացել է Հայաստանի ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հանդիպումը։
Ուշագրավ է, որ այս տեղեկատվությունը հայկական կողմը թաքուն է պահել հասարակությունից։ Հանդիպման մասին լուրը հրապարակված է ԵՄ կայքում։ Հանդիպումը կազմակերպել է Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։
Քննարկվել են ապրիլի 6-ին Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի և Նիկոլ Փաշինյանի առաջիկա հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները։
Նշվում է, որ Գրիգորյանն ու Ալիևի օգնականը նաև առաձին՝ երկկողմ զրույց են ունեցել։
ԵՄ կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ քննարկումները գնահատվում են բովանդակային, նշվում է, որ մասնակիցները քննարկել են քաղաքական , անվտանգության իրավիճակի վերաբերյալ հարցեր, ինչպես նաև երկու երկրների միջև խնդիրների ողջ շրջանակը, որպես անցած տարվա դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում Փաշինյան-Ալիև հանդիպման ընթացքում ձեռք բերած փոխըմբռնումների շարունակություն։
«Մասնակիցները համաձայնել են կրկին հանդիպել առաջիկա շաբաթների ընթացքում՝ այլ խնդիրների հետ միասին շարունակել քննարկել դեկտեմբերի 2021թ.14-ին Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման ժամանակ բարձրացված հարցերը: Հայաստանն ու Ադրբեջանը նաև կանդրադառնան խաղաղության համաձայնագրի հեռանկարներին վերաբերող հարցերին:
Եվրամիությունը հավատարիմ է շարունակել իր ներգրավվածությունը Հարավային Կովկասում կայուն հարատև խաղաղության և կայունության համար»,-ասված է ԵՄ հաղորդագրության մեջ։

Армен Григорян встретился с помощником президента Азербайджана – также тет-а-тет
В Брюсселе 30 марта состоялась встреча секретаря Совета безопасности Республики Армения Армена Григоряна с помощником президента Азербайджана Хикметом Гаджиевым.
Примечательно, что эту информацию армянская сторона держала в тайне от общества. Информацию о встрече опубликовал официальный сайт Евросоюза.
Встречу организовал специальный представитель по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клаар.
«В частности, обсуждения были сфокусированы на подготовке к предстоящей 6 апреля 2022 года встрече между председателем Совета Европы Шарлем Мишелем, президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном», – говорится в сообщении.
В ЕС сообщили, что в ходе предметных обсуждений, в том числе и личных двусторонних встреч Григоряна и Гаджиева, стороны обсудили весь спектр вопросов между Арменией и Азербайджаном.
Политическая ситуация и вопросы безопасности обсуждались в свете продолжения взаимопонимания, достигнутого в ходе встречи руководителей двух стран и Шарля Мишеля, состоявшейся 14 декабря 2021 года в Брюсселе.
«Участники встречи согласились в течение ближайших недель вновь встретиться и продолжить обсуждения.
Армения и Азербайджан затронут также вопросы, касающиеся перспектив мирного соглашения между двумя странами. Евросоюз остается приверженным делу обеспечения прочного мира и стабильности на Южном Кавказе», – указано в сообщении.