«Հրապարակ». Ընդդիմությունը մտավախություն ունի` Հայաստանի նկատմամբ ՌԴ «սանկցիաներն» ավելի ծանր են լինելու
09:38 02/04/2022
«Բրյուսելում Փաշինյան-Ալիև հանդիպումից առաջ հայաստանյան խորհրդարանական ընդդիմությունը հանրահավաք է նախաձեռնել՝ ապրիլի 5-ին, ժամը 18.00-ին, Ազատության հրապարակում՝ Արցախն ու Հայաստանը փրկելու համար։
Ուշագրավ է, որ ավելի վաղ լուրեր էին շրջանառվում, թե Ալիև-Փաշինյան հանդիպումը Մոսկվայում է լինելու: Շաբաթներ առաջ Փաշինյանը հայտարարել էր ապրիլին Մոսկվա կատարելիք պաշտոնական այցի մասին, անգամ օրն էր նշվում՝ ապրիլի 9, սակայն այն հետաձգվեց, և պարզվեց, որ Բրյուսելում ապրիլի 6-ին հանդիպում է լինելու, ինչը, մեր տեղեկություններով, անակնկալ է եղել նաև Ռուսաստանի համար:
Ի դեպ, Փաշինյանի ռուսաստանյան այցերին մշտապես նախորդել է այց որևէ եվրոպական երկիր` Լիտվա, Բելգիա, Ֆրանսիա: Ապա հաջորդել է սահմանային էսկալացիա` Ռուսաստանը «պատժել» է Փաշինյանին` ձեռք քաշելով մեր սահմանները պաշտպանելու պարտականությունից:
Ընդդիմությունը մտավախություն ունի, որ Բրյուսելում կարևոր պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվելու, և դրա արդյունքում Հայաստանի նկատմամբ ՌԴ «սանկցիաներն» այս անգամ ավելի ծանր են լինելու, ուստի որոշել են կանխել դա»։

«Грапарак»: Оппозиция опасается, что в этот раз «санкции» РФ в отношении Армении будут более тяжелыми
13:54 02/04/2022
Газета «Грапарак» пишет, что до встречи Пашинян – Алиев в Брюсселе парламентская оппозиция инициировала 5 апреля в 18:00 митинг на площади Свободы – для спасения Арцаха и Армении. Примечательно, что ранее муссировались сведения о том, что встреча Пашинян – Алиев состоится в Москве. Несколько недель назад Пашинян заявил о предстоящем официальном визите в Москву, даже назвал дату – 9 апреля, однако встреча была отложена.
Потом выяснилось, что 6 апреля состоится встреча в Брюсселе, что по нашим сведениям, стало неожиданностью также для России.
«Кстати, российским визитам Пашиняна всегда предшествовал визит в какую-нибудь европейскую страну – Литву, Бельгию, Францию. Затем следовала эскалация на границе – Россия «наказывала» Пашиняна, оказываясь от обязанности защищать наши границы. У оппозиции есть опасения, что в Брюсселе будут достигнуты важные договоренности и в результате этого санкции «РФ» в отношении Армении в этот раз будут более тяжелыми, посему решила предотвратить это», - пишет газета.