Փաստաբանական խումբ. Դավիթ Տոնոյանը ենթարկվում է հոգեբանական խոշտանգման
«Շարունակում ենք պնդել, որ Դավիթ Տոնոյանը խտրական կերպով պահվում է կալանքի տակ: Դատական նիստերի դռնփակ լինելուն ավելացել է նաև տարբեր տեխնիկական պատճառներով այդ նիստերի անցկացումը 2 ամիսը մեկ անգամ:
Ավելին, հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է 2022 թվականի մայիսի 2-ին: Փաստացի 3 ամիս է՝ դատարանը անգործության է մատնված: Սա գնահատում ենք որպես հոգեբանական խոշտանգում և պատժի գործադրում կալանավորված անձանց նկատմամբ, որի վերաբերյալ Դ.Տոնոյանը հայտարարել է նաև ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ միաժամանակ պահանջելով հրապարակային քննություն:
Նիստը նախագահող դատավոր Մնացական Հարությունյանի այն հարցին, թե որն է, ըստ նրա, դատական նիստերը դռնփակ անցկացնելու նպատակը, Դավիթ Տոնոյանը պատասխանել է՝ որպեսզի հանրությունը չտեսնի առաջադրված մեղադրանքների սին լինելը:
Դ.Տոնոյանը վերաքննիչ դատարանում հայտարարել է նաև, որ հրթիռների ձեռքբերման վերաբերյալ ճիշտ որոշում է կայացրել, որն այդ փուլում նպաստել է ՀՀ զինված ուժերի կարողությունների բարձրացմանը, որի վառ ապացույցն է այն, որ ի հեճուկս այն հայտարարություններին, թե իբր ձեռք բերված հրթիռները չեն կիրառվել 44-օրյա պատերազմի ժամանակ և ուսումնավարժական պատրաստման ընթացքում, քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցներով պարզվել և հիմնավորվել է հակառակը:
Մեկ այլ կարևոր հանգամանք, որն իրական սպառնալիք է ՀՀ զինված ուժերի համալրման և մարտունակության բարձրացման համար. համապատասխան քայլեր չեն ձեռնարկվում խնդրո առարկա զինամթերքի հետագա շահագործումը ապահովելու, դրա պահպանման միջոցառումներն ապահովելու նպատակով, քանի որ զինամթերքի շահագործման վրա արգելք է դրված»։

Адвокаты бывшего министра обороны РА Давида Тонояна выступили с заявлением, в котором говорится:
«Продолжаем утверждать, что Давид Тоноян дискриминационно содержится под стражей. К тому, что заседания проводятся при закрытых дверях, прибавилось и то, что они проводятся раз в 2 месяца по разным техническим причинам.
Более того, следующее судебное заседание назначено на 2 мая 2022 г. Фактически, 3 месяца суд бездействует. Оцениваем это как психологическую пытку и применение наказания в отношении арестованных лиц, о чем Д.Тоноян заявил и в Апелляционном уголовном суде, одновременно потребовав проведения публичного процесса.
На вопрос председательствующего на заседании судьи Мнацакана Арутюняна о том, какова, по его словам, цель проведения судебных заседаний за закрытыми дверями, Давид Тоноян ответил: чтобы общественность не увидела необоснованности предъявленных обвинений.
Д.Тоноян в апелляционном суде также заявил, что принял верное решение о приобретении ракет, которое на том этапе способствовало повышению потенциала Вооруженных сил РА, ярким доказательством чего является то, что вопреки заявлениям о том, будто приобретенные ракеты не применялись во время 44-дневной войны и в ходе учебно-тренировочной подготовки, полученными по уголовному делу доказательствами было выяснено и обосновано противоположное.
Еще одно важное обстоятельство, представляющее реальную угрозу пополнению вооруженных сил РА и повышению боеспособности, заключается в том, что не предпринимаются соответствующие шаги для обеспечения дальнейшего использования боеприпасов, обеспечения мер по их хранению, поскольку на использование боеприпасов наложен запрет».