Փաստաբանական խումբ. Դավիթ Տոնոյանը ենթարկվում է հոգեբանական խոշտանգման
«Շարունակում ենք պնդել, որ Դավիթ Տոնոյանը խտրական կերպով պահվում է կալանքի տակ: Դատական նիստերի դռնփակ լինելուն ավելացել է նաև տարբեր տեխնիկական պատճառներով այդ նիստերի անցկացումը 2 ամիսը մեկ անգամ:
Ավելին, հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է 2022 թվականի մայիսի 2-ին: Փաստացի 3 ամիս է՝ դատարանը անգործության է մատնված: Սա գնահատում ենք որպես հոգեբանական խոշտանգում և պատժի գործադրում կալանավորված անձանց նկատմամբ, որի վերաբերյալ Դ.Տոնոյանը հայտարարել է նաև ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ միաժամանակ պահանջելով հրապարակային քննություն:
Նիստը նախագահող դատավոր Մնացական Հարությունյանի այն հարցին, թե որն է, ըստ նրա, դատական նիստերը դռնփակ անցկացնելու նպատակը, Դավիթ Տոնոյանը պատասխանել է՝ որպեսզի հանրությունը չտեսնի առաջադրված մեղադրանքների սին լինելը:
Դ.Տոնոյանը վերաքննիչ դատարանում հայտարարել է նաև, որ հրթիռների ձեռքբերման վերաբերյալ ճիշտ որոշում է կայացրել, որն այդ փուլում նպաստել է ՀՀ զինված ուժերի կարողությունների բարձրացմանը, որի վառ ապացույցն է այն, որ ի հեճուկս այն հայտարարություններին, թե իբր ձեռք բերված հրթիռները չեն կիրառվել 44-օրյա պատերազմի ժամանակ և ուսումնավարժական պատրաստման ընթացքում, քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցներով պարզվել և հիմնավորվել է հակառակը:
Մեկ այլ կարևոր հանգամանք, որն իրական սպառնալիք է ՀՀ զինված ուժերի համալրման և մարտունակության բարձրացման համար. համապատասխան քայլեր չեն ձեռնարկվում խնդրո առարկա զինամթերքի հետագա շահագործումը ապահովելու, դրա պահպանման միջոցառումներն ապահովելու նպատակով, քանի որ զինամթերքի շահագործման վրա արգելք է դրված»։

The lawyers of Armenia’s former Defense Minister Davit Tonoyan continue to insist that their client is being held in custody in a discriminatory manner.
“In addition to the fact that the court hearings are held behind closed doors, they are held once every 2 months for various technical reasons,” they said in a statement on Monday.
“Moreover, the next court hearing is scheduled for May 2, 2022. In fact, the court has been idle for three months. We assess it as psychological abuse and punishment for the arrested persons, as Davit Tonoyan also stated at the Court of Criminal Appeals, at the same time demanding a public trial,” the lawyers said.
“To the question of presiding judge Mnatsakan Harutyunyan what, according to him, was the goal of holding the hearings behind closed doors, Davit Tonoyan said: “So that the public would not know that the accusations are groundless.”
“Davit Tonoyan also stated in the Court of Appeals that he had made the right decision on the acquisition of missiles, which at that stage helped enhance the capacity of the Armenian military, a striking proof of which is that contrary to the claims that the purchased missiles were not used during the 44-day war and the training, the evidence obtained in the criminal case has proved the contrary.
“Another important circumstance posing a real threat to the replenishment of the Armenian armed forces and increase of combat effectiveness is that no appropriate steps have been taken to ensure the further use of the ammunition and its storage, since its use is prohibited,” the statement reads.