Եվրոպայի չեմպիոն Մալխաս Ամոյանին «Զվարթնոց» օդանավակայանում դիմավորել են զուռնա–դհոլով
Այս գիշեր Հայաստան է վերադարձել հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի նորընծա չեմպիոն Մալխաս Ամոյանը։ Նրա հետ վերադարձել են նաև Եվրոպայի բրոնզե մեդալակիրները և Հայաստանի հավաքականի մարզչական կազմը։ Նրանց «Զվարթնոց» օդանավակայանում դիմավորել են զուռնա-դհոլի հնչյունների ներքո։
Մալխաս Ամոյանին և մյուս մեդալակիրներին դափնիներ են հանձնել Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արայիկ Բաղդադյանը, ԿԳՄՍ փոխնախարար Կարեն Գիլոյանը, աշխարհի չեմպիոն Վաղինակ Գալստյանը։
«Ամեն մրցաշարի մեկնում եմ ոսկե մեդալի հետևից։ Այս անգամ էլ անձնական մարզիչներիս, հավաքականի մարզիչների, հորեղբայրներիս շնորհիվ լավ մարզավիճակում էի գտնվում և հաղթող ճանաչվեցի։
Երբ մրցաշարից հետո տեսնում ես, թե ինչպես է ժողովուրդն անդրադառնում այդ քո հաղթանակին, կրկնակի ուրախություն է քեզ պարգևում, ավելի ես պարտավորվում։ Զգացողություններս անբացատրելի են, չեմ կարող բառերով բացատրել։
Ոչ մի հաղթանակ հեշտ չի տրվում, ամեն հաղթանակ իր դժվարություններն ունի։ Կփորձեմ ամեն ինչ անել, որպեսզի 77 կգ քաշային կարգում աշխարհի և Օլիմպիական խաղեր հաղթող դառնամ։
Եվրոպայի չեմպիոն հռչակվեցի Քառօրյա պատերազմի օրը։ Հաղթանակս նվիրում եմ Քառօրյայի հերոսներին, հայ և եզդի ազգերիին»,- news.am-ի հաղորդմամբ, օդանավակայանում լրագրողների հետ զրույցում ասել է Մալխաս Ամոյանը։
Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում ապրիլի 1-3-ն անցկացված հունահռոմեական ըմբշամարտի Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի թիմը 7 մասնակցով նվաճել է 4 մեդալ՝ 1 ոսկե և 3 բրոնզե մեդալներ: Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը նվաճել է Մալխաս Ամոյանը 77 կգ քաշային կարգում, բրոնզե մեդալակիրներ դարձան Ռուդիկ Մկրտչյանը (55 կգ), Գեւորգ Ղարիբյանը (60 կգ) եւ Սլավիկ Գալստյանը (67կգ):

«Ни одна победа не дается легко»: чемпион Европы Малхас Амоян и другие медалисты сборной Армении вернулись домой
13:02 05/04/2022
Новоиспеченный чемпион Европы по греко-римской борьбе Малхас Амоян, тренеры сборной Армении и остальные участники чемпионата Европы этой ночью вернулись на Родину. В ереванском аэропорту «Звартноц» их встретили под звуки под звуки зурны и дхола.
Малхасу Амояну и другим медалистам лавровые венки вручили генеральный секретарь Федерации борьбы Армении Араик Багдадян, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Карен Гилоян, армянский борец греко-римского стиля, чемпион мира Вагинак Галстян.
«На каждый турнир я отправляюсь за золотой медалью. В этот раз, благодаря моим личным тренерам, тренерам сборной, дядям, я был в хорошей форме, и меня признали победителем.
Когда после турнира ты видишь, как народ встречает твою победу, это доставляет тебе двойную радость, еще больше обязывает. Мои чувства необъяснимы, я не могу объяснить словами.
Ни одна победа не дается легко, у каждой победы свои трудности. Я приложу все усилия, чтобы стать победителем мирового первенства и Олимпийских игр в весовой категории 77 кг.
Я был объявлен чемпионом Европы в годовщину 4-дневной Апрельской войны 2016 года. Свою победу я посвящаю героям Четырехдневной войны, армянскому и езидскому народам», – сказал Малхас Амоян в беседе с журналистами в аэропорту, видео приводит news.am.
С 28 марта по 3 апреля в Будапеште прошел чемпионат Европы по всем видом спортивной борьбы. Сборная Армении по греко-римской борьбе завоевала 4 медали на чемпионате Европы – 1 золотую и 3 бронзовые. Малхас Амоян (77 кг) завоевал титул чемпиона Европы, Рудик Мкртчян (55 кг), Геворг Гарибян (60 кг) и Славик Галстян (67 кг) стали бронзовыми призерами.