Ասողը ղալաթ է անում, ես երբեք հանձնելու մասով չեմ բանակցել․ Սերժ Սարգսյան
Ազատության հրապարակում մեկնարկել է «Պաշտպանելով Արցախը, պաշտպանենք Հայաստանը» խորագրով հանրահավաքը, որը նախաձեռնել են «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները։ Հանրահավաքին մասնակցում է նաև ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Լրագրողների հետ զրույցում Սերժ Սարգսյանն անդրադառնալով վաղը Բրյուսելում նախատեսված Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպմանը, նշեց, որ չի կարծում՝ վաղն ինչ-որ փաստաթուղթ կստորագրվի, թեև օդում կախված են այդպիսի վտանգներ։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե իշխանություններն ասում են՝ 30 տարում պետք է ժողովրդին  խաղաղության պատրաստեին, որպեսզի այս օրը չընկնեինք, Սերժ Սարգսյանը պատասխանեց․
«Այսպիսի կոնֆլիկտները հեշտ չի նույնիսկ 30-40 տարում լուծելը։ Ինչքան կարողացել ենք, այդքան այդ լուծումը մոտեցրել ենք։ Դա մեր մեղավորությունը չի, որ իշխանության եկան մարդիկ, որոնք ասացին, որ «իրենց կետից են սկսում բանակցությունները» կամ «ձեր գործը չի, թե մենք ինչ ենք բանակցում, ինչ ուզում ենք, այն էլ բանակցում ենք»։ Արդյունքում՝ հասանք այս վիճակին»։
Հարցին՝ ասում են, որ ՀՀ երրորդ նախագհը բանակցել է Արցախը հանձնելու շուրջ, Սերժ Սագսյանն արձագանքեց․
«Ասողը ղալաթ է անում, ես երբեք հանձնելու մասով չեմ բանակցել։ Բանակցել եմ այն մասին, թե մենք ինչ կարող ենք ստանալ և դրանից ելնելով, այո, մենք էլ ինչ-որ չափով պատրաստ էինք փոխզիջումների»։

Серж Саргсян: «Тот, кто так говорит, несет чушь. Я никогда не вел переговоров о сдаче»
На Площади Свободы в Ереване стартовал митинг под лозунгом «Защищая Арцах, защитим Армению», инициированный оппозиционными фракциями Национального Собрания Армении «Честь имею» и «Армения». В митинге участвует и третий президент Республики Армения, председатель Республиканской партии Армении (РПА) Серж Саргсян.
В беседе с журналистами Серж Саргсян, коснувшись предстоящей завтра, 6 апреля, в Брюсселе встречи руководителей Армении и Азербайджана, отметил: он не думает, что завтра будет подписан какой-то документ, хотя такая угроза и висит в воздухе.
Что касается заявлений нынешних властей о том, что за 30 лет народ нужно было подготовить к миру, чтобы не оказаться в подобном положении, Серж Саргсян отметил:
«Такие конфликты непросто урегулировать даже за 30-40 лет. Сколько могли, мы это решение приблизили. Не наша вина, что к власти пришли люди, которые сказали, что «переговоры начинают со своей точки» или «не ваше дело, о чем мы ведем переговоры, о чем хотим, о том и ведем переговоры». В результате мы дошли до этого состояния».
На замечание, что говорят, будто третий президент РА вел переговоры о сдаче Арцаха, Серж Сагсян отреагировал:
«Тот, кто так говорит, несет чушь. Я никогда не вел переговоров о сдаче. Я вел переговоры о том, что мы можем получить, и, исходя из этого, да, мы тоже были в какой-то степени готовы к взаимным уступкам».