ԱՄՆ-ն կոչ է արել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային հեռացնել Ռուսաստանին Մարդու իրավունքների կոմիտեից
ԱՄՆ-ը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային կդիմի Ռուսաստանին Մարդու իրավունքների խորհրդից հեռացնելու խնդրանքով, հայտարարել է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Լինդա Թոմաս-Գրինֆիլդը։
Այս հայտարարությունը հնչել է այն բանից հետո, երբ Ուկրաինան մեղադրել է ռուսական զորքերին Բուչա քաղաքում տասնյակ խաղաղ բնակիչների սպանության մեջ։ Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանը ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի անդամ է արդեն երկրորդ տարին։ Ժնևում գործող խորհրդի անդամության ընդհանուր ժամկետը երեք տարի է։
Ձայների երկու երրորդի մեծամասնությամբ Գլխավոր ասամբլեան, որը բաղկացած է 193 անդամ երկրներից, կարող է զրկել երկրին խորհրդի անդամ լինելուց մարդու իրավունքների համակարգված և կոպիտ խախտումների համար:
Երկուշաբթի օրը ելույթ ունենալով Բուխարեստում՝ Լինդա Թոմաս-Գրինֆիլդն ընդգծել է, որ «Ռուսաստանի մասնակցությունը Մարդու իրավունքների խորհրդին ֆարս է»։
«Ուստի,- շարունակեց նա,- մենք կարծում ենք, որ ժամանակն է, որ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան քվեարկի վերջինիս հեռացման օգտին»:
Փետրվարի 24-ից ի վեր, երբ սկսվեց ռուսական ներխուժումը Ուկրաինա, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան առնվազն 140 «կողմ» ձայներով երկու բանաձև է ընդունել, որոնք դատապարտում են Ռուսաստանին։
«Իմ ուղերձը 140 երկրներին, որոնք խիզախորեն միավորվել են, այսպիսին է. Բուչայից ստացված պատկերները և Ուկրաինայում տեղի ունեցած ավերածությունները պահանջում են, որ մենք այժմ մեր խոսքերը համապատասխանեցնենք գործողություններին», - ասաց Թոմաս-Գրինֆիլդը, ով այցով գտնվում էր Ռումինիայում: Դրա նպատակն է, մասնավորապես, պարզել, թե արդյոք այս երկիրը դիմակայում է Ուկրաինայից փախստականների հոսքին։
Ռուսական զորքերի դուրսբերումից հետո քաղաքում հայտնաբերված մոտ 300 դիակներից, ըստ Բուչայի քաղաքային իշխանությունների, մոտ 50-ը եղել են ռուս զինվորականների կողմից սպանության զոհ:
Reuters-ը չի կարողացել ինքնուրույն ճշտել, թե ով է պատասխանատու քաղաքի բնակիչների սպանությունների համար։
Ուկրաինայի իշխանությունները հայտարարել են, որ հետաքննում են հնարավոր ռազմական հանցագործությունները:
Այս ձեւակերպումն է օգտագործել նաեւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
Հիշեցնենք, որ 2011 թվականի մարտին Լիբիան հեռացվել էր ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեի կազմից՝ կապված հակակառավարական ցույցերի մասնակիցների դեմ Մուամար Քադաֆիի զորքերի բռնի գործողությունների հետ:

The United States will ask the U.N. General Assembly to suspend Russia from the Human Rights Council, the U.S. ambassador to the United Nations said on Monday, after Ukraine accused Russian troops of killing dozens of civilians in the town of Bucha, Reuters reported.
A two-thirds majority vote by the 193-member assembly in New York can suspend a state for persistently committing gross and systematic violations of human rights.
"Russia's participation on the Human Rights Council is a farce," U.S. Ambassador Linda Thomas-Greenfield said on a visit to Romania.
"And it is wrong, which is why we believe it is time the UN General Assembly vote to remove them."
Ukraine said that it will use all "available UN mechanisms" to collect evidence on Russia's crimes in the country.
"No place for Russia on the UN Human Rights Council," Ukraine's Foreign Minister Dmytro Kuleba said.
Thomas-Greenfield said she wants to have the vote this week.
Since Russia's invasion of Ukraine began on Feb. 24, the Assembly has adopted two resolutions denouncing Russia with 140 votes in favour. Moscow says it is carrying out a "special operation" to demilitarise Ukraine.
"My message to those 140 countries who have courageously stood together is: the images out of Bucha and devastation across Ukraine require us to now match our words with action," Thomas-Greenfield told reporters on a visit to Romania.
Bucha's deputy mayor said around 50 bodies found after Russian forces withdrew were the victims of extra-judicial killings by Russian troops.
Reuters was not able to independently verify who was responsible for killing those Bucha residents.
Ukrainian authorities said they were investigating possible war crimes there. The Kremlin denied accusations related to the murder of civilians in the town.
The General Assembly has previously suspended a country from the council. In March 2011, it unanimously suspended Libya because of violence against protesters by forces loyal to then leader Muammar Gaddafi.