Խաղաղության պայմանագիրը՝ այս իրավիճակում և այս պայմաններով, նշանակում է Արցախ՝ Ադրբեջանի կազմում. Դավիթ Գալստյան
13:18 06/04/2022
«Թուրքիան ու Ադրբեջանը՝ դաշնակցաբար, շարունակում են Հայաստանին առավելագույն կորուստներ պարտադրելու իրենց քաղաքականությունը։ Նրանց հետ ընթացող բանակցությունները կարող են հանգեցնել հարկադրված համաձայնությունների»,- Արցախի Հանրապետության ԱԺ արտահերթ նիստում հայտարարել է «Արդարություն» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը։
Նա նշել է, որ 44 օր մեր դեմ պատերազմ վարած 2 պետություն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո էլ, արդեն 1,5 տարի է շարունակում են իրենց հանցագործությունը, արդեն ոչ թե պատերազմական բացահայտ գործողություններով, այլ հիբրիդային պատերազմի միջոցով:
«Արցախում գնալով վիճակը բարդանում է, մի կողմից տարբեր ուղղություններով թշնամին դանդաղ առաջ է շարժվում և նոր դիրքեր զբաղեցնում, մյուս կողմից` արցախցիների մոտ աճում է հուսահատությունը և անկումային տրամադրությունները։ Հուսով եմ, որ մենք գիտակցում ենք, որ կանգնած ենք դժվարին մարտահրավերների առջև` ինչպես արտաքին ճակատում, այնպես էլ ներքին: Այո, ծանր վիճակում է հայրենիքը, ծանր վիճակում ենք բոլորս։ Հուսով եմ, որ գիտակցում ենք նաև, որ Արցախի փրկության ու պետություն ունենալու համար անհրաժեշտ է կոնսոլիդացիա, հայի՝ հայ մնալու և ոչ թե գաղթական դառնալու կոնսոլիդացիա՝ այլընտրանք չկա»,- հայտարարել է Դ. Գալստյանը։
Նա նշել է, որպեսզի Արցախը վերջնականապես չհայաթափվի և մնա հայկական, պարտավոր են փոխել և պետական, և կառավարման առաջնահերթությունները, պարտավոր են փոխել իրենց։
Խնդիրները, որոնց հիմա առնչվում ենք, կարող էին չլինել, եթե ժամանակին և
Արցախում, և՛ Հայաստանում ձևավորվեր նոր որակի իշխանություն, որի մասին մենք բազմիցս հայտարարել ենք»,- ասել է Դ.Գալստյանը։
Անդրադառնալով  խաղաղության դարաշրջան բացելու հայտարարություններին, նա ընդգծել է, որ դա կեղծ օրակարգ է. «Խաղաղության պայմանագիրը՝ այս իրավիճակում և այս պայմաններով, նշանակում է Արցախ՝ Ադրբեջանի կազմում, ինչը նշանակելու է դառնալ Նախիջևան։ Կարելի է ենթադրել նաև ռուս խաղաղապահների դուրսբերումն Արցախից և հետագայում ռուսական ռազմաբազայի դուրս բերումը Հայաստանից: Իսկ մենք կարծում եմ հասկանում ենք, որ մեր հայրենի հողում այսօր անվտանգ ապրելու և արարելու հիմնական երաշխավորը մեր պաշտպանության բանակի հետ մեկտեղ հանդիսանում է ՌԴ-ն` իր խաղաղապահ առաքելությամբ:
Այսօր մենք այնպիսի իրավիճակում ենք, որ պետք է անցնենք ակտիվ աշխատանքի փուլ: Բազմիցս հայտարարել ենք, որ մենք ժամանակ չունենք դանդաղելու և պետք է օր առաջ պատրաստ լինենք այս ամենին: Անհրաժեշտ է անվտանգային համակարգի վերափոխում և վերապատրաստում,ռուս խաղաղապահների զորախմբի թվաքանակի ավելացման գործընթացի աջակցում և հիմքերի ստեղծում, հոսանքի, գազի, կապի ալտերնատիվ եղանակների ներդրում, դիվանագիտական դաշտի ակտիվացում և այսպես շարունակ»։
Ըստ ընդդիմադիր գործչի, անհրաժեշտ է նախաձեռնել Ռուսաստանի և Արցախի միջև ուղիղ հարաբերությունների գործընթաց, պետք է նախաձեռնել տարածաշրջանային կոնսուլտացիաներ՝ անվտանգային, հումանիտար և տնտեսական համագործակցության թեմաներով՝ Հայաստան-Ռուսաստան-Արցախ ձևաչափով, որտեղ պետք է բարձրաձայնվի Ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական կարգավորման հարցը՝ հաշվի առնելով ազգերի ինքնորոշման իրավունքը։
«Աշխարհը պետք է տեսնի, և զգա, որ մենք չենք պատրաստվում մարել և պատրաստ ենք պայքարելու հանուն Արցախի հայկական ապագայի»,- հայտարարել է Դավիթ Գալստյանը։

Давид Галстян: Мирный договор, в этой ситуации, в этих условиях, означает Арцах в составе Азербайджана
13:44 06/04/2022
Турция и Азербайджан в тандеме продолжают политику наложения максимальных потерь на Армению, заявил на внеочередном заседании Национального собрания Республики Арцах (НКР) руководитель фракции «Справедливость» Давид Галстян.
Он отметил, что после 44-дневной войны 2020 года армянский народ переживает один из самых тяжелых периодов в истории.
По его словам, две страны, которые вели войну против нас 44 дня, продолжают свои преступления уже 1,5 года – с 9 ноября 2020 года, но не путем открытой войны, а путем гибридной войны.
«Обстановка в Арцахе ухудшается, с одной стороны, враг медленно продвигается в разные стороны, занимая новые позиции, с другой стороны, у арцахцев растет отчаяние и ухудшается настроение. Я надеюсь, что мы понимаем, что сталкиваемся с трудными вызовами, как внешними, так и внутренними. Да, Родина в тяжелом положении, мы все в тяжелом положении. Я надеюсь, что мы понимаем, что для спасения Арцаха и для создания государства необходима консолидация», – заявил Галстян.
Как он отметил, чтобы Арцах окончательно не остался без армян, чтобы он остался армянским, мы должны изменить приоритеты «государственного» управления, мы должны измениться сами.
«Проблем, с которыми мы сталкиваемся сейчас, можно было бы избежать, если бы и в Арцахе, и в Армении была бы сформирована качественно новая власть, о чем мы неоднократно заявляли», – указал он.
Коснувшись заявлений об открытии «Эпохи мира», он назвал их фиктивной повесткой. «Мирный договор, в этой ситуации, в этих условиях, означает Арцах в составе Азербайджана, что будет означать судьбу Нахиджевана. Можно предположить и вывод российских миротворцев из Арцаха, а затем и вывод российской военной базы из Армении. И я думаю, мы понимаем, что главным гарантом создания безопасной жизни на нашей Родине сегодня вместе с нашей армией обороны является Россия с ее миротворческой миссией.
Сегодня мы находимся в ситуации, когда нам предстоит пройти этап активной работы. Мы неоднократно заявляли, что у нас нет времени медлить, мы должны быть готовы ко всему этому заранее. Необходимо реформировать систему безопасности, поддерживать процесс увеличения численности российских миротворцев, создавать базы, внедрять альтернативные виды электричества, газа, связи, активизировать дипломатическое поле и так далее», – перечислил депутат.
По мнению Галстяна, необходимо инициировать процесс прямых отношений между Россией и Арцахом, региональные консультации по вопросам безопасности, гуманитарного и экономического сотрудничества на уровне Армения-Россия-Арцах, где должен быть поднят вопрос политического урегулирования карабахского конфликта с учетом права наций на самоопределение.
«Мир должен увидеть, почувствовать, что мы не собираемся гаснуть, мы готовы бороться за армянское будущее Арцаха», – заявил Давид Галстян.