Չեմ լիազորել իմ անունից ինչ-որ բան հանձնել, հանձնելու որևէ բան չունենք. Վրթանեսյան
«Արցախը չի լինելու Ադրբեջանի կազմում, Հայաստանը թուրքական միջանցք չէ, մենք չենք հրաժարվելու մեր պահանջատիրությունից՝ Թուրքիայից, Նիկոլ Փաշինյանը չի ներկայացնում հայկական պետության և  հայերի շահերը»,- «5165» շարժման ակցիայի ժամանակ հայտարարեց ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը, ով նախապես ասաց, որ ինչպես այս ակցիային, այնպես էլ երեկվա՝ ընդդիմադիր դաշինքների հրավիրած հանրահավաքին մասնակցել է բարձրաձայնելու հետևյալ սկզբունքը՝ «ես որպես ՀՀ քաղաքացի որևէ մեկին չեմ տվել մանդատ, ձայն, չեմ լիազորել իմ անունից ինչ-որ բան հանձնել ՝ լինի դա ՀՀ տարածք, որը նույնպես վտանգված է, լինի Արցախ»։
«Մենք  որևէ հանձնելու բան չունենք,  մենք որևէ մեկին որևէ բան հանձնելու չենք լիազորել։ Աշխարհի ոչ մի կետում Փաշինյանն իրավունք չունի խոսել իմ և իմ այլ համաքաղաքացիների  անունից։
Նիկոլ Փաշինյանը չի ներկայացնում Հայաստանի բնակչության մեծամասնությանը, նա չունի որևէ բան հանձնելու մանդատ։ Մենք սա պետք է բացատրենք թե մեր համաքաղաքացիներին, թե ողջ աշխարհին»,- ասաց Կ.Վրթանեսյանը։
Նա նշեց, որ մենք այսօր գործ ունենք օկուպացիոն վարչակարգի հետ։
«Մենք այսօր ապրում ենք օկուպացված երկրում. մի կողմից օկուպացրել են Սև լիճը, Արցախի տարածքները, մյուս կողմից օկուպացրել են Հայաստանի պետական համակարգը։ Սա շատ կարևոր է հասկանալ»,- ասաց փորձագետը։
Կարեն Վրթանեսյանի խոսքով, այս 4 տարվա ընթացքում հետևողական ձևով միշտ ամենավատ ընտրությունն է եղել հայերի համար. «Կարելի է  սխալվել 1, 2, 3 անգամ, հնարավոր չէ 4 տարի  անընդհատ սխալվել ու շարունակել պահպանել իշխանությունը»։

Карен Вртанесян: Нам нечего сдавать, мы никого не уполномочивали что-то сдавать
«Арцах не будет в составе Азербайджана, Армения – не турецкий коридор, мы не откажемся от своих требований от Турции, Никол Пашинян не представляет интересы армянского государства и армян», – заявил на акции движения «5165» военный эксперт Карен Вртанесян.
Он указал, что как в этой акции, так и во вчерашнем созванном оппозиционными блоками митинге он принял участие, чтобы озвучить следующий принцип: «Я, как гражданин РА, никому не давал мандата, голосов, не уполномочивал от своего имени что-то сдавать – будь то территория РА, которая также в опасности, будь то Арцах».
«Нам нечего сдавать, мы никого не уполномочивали что-то сдавать. Ни в одной точке мира Пашинян не имеет права говорить от моего имени или от имени других моих сограждан.
Никол Пашинян не представляет большинство населения Армении, у него нет мандата что-либо сдавать. Мы должны объяснить это как нашим согражданам, так и всему миру», – сказал К.Вртанесян.
Он указал, что сегодня мы имеем дело с оккупационным режимом.
«Сегодня мы живем в оккупированной стране: с одной стороны, оккупированы Сев лич (Черное озеро), территории Арцаха, с другой стороны – оккупирована государственная система Армении. Это очень важно понять», – указал эксперт.
«Можно ошибиться 1, 2, 3 раза, невозможно ошибаться непрерывно в течение 4 лет и продолжать удерживать власть», – подчеркнул Вртанесян.