«Կասպերսկի» ընկերությունն արգելափակել է ֆիշ-կիտերի օգտագործմամբ ստեղծված 1,2 մլն ֆիշինգային կայքէջ
«Կասպերսկի» ընկերությունը 2021-ին հայտնաբերել է 469 եզակի ֆիշ-կիտ, ինչը թույլ է տվել արգելափակել մոտ 1,2 մլն ֆիշինգային կայքէջ։
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչությունից հայտնում են, որ ընդհանուր առմամբ, եզակի դոմենների քանակը, որոնցում հայտնաբերվել է ֆիշ-կիտերի օգնությամբ տեղադրված բովանդակություն, միայն հոկտեմբերին գերազանցել է 25 հազարը:
«Ֆիշերների տարածված հնարքներից մեկը հայտնի բրենդերի օրինական էջերի կրկնօրինակի ստեղծումն է։ Որպես կանոն, չարագործները փոխ են առնում իսկական կայքի դիզայնի տարրերը, ուստի օգտատերը դժվարանում է տարբերել նրանց ստեղծած էջերը բնօրինակից։ Նույնիսկ կեղծ կայքի վեբ-հասցեն հաճախ կարելի է օրինականի տեղ դնել, քանի որ խարդախները URL-ում ներառում են ընկերության կամ ծառայության անվանումը, որը փորձում են կեղծել:
Քանի որ ֆիշինգային կայքը կարող են օպերատիվ կերպով արգելափակել կամ ավելացնել հակաֆիշինգային բազաներում, չարագործները շահագրգռված են նման էջերն արագ և մեծ քանակությամբ գեներացնելու մեջ: Դրանք ամեն անգամ ձեռքով ստեղծելը երկար ժամանակ է պահանջում, բացի այդ, ոչ բոլոր խարդախներն ունեն վեբ-մշակման և կայքերի կառավարման հմտություններ: Դրա համար էլ չարագործների շրջանում մեծ ժողովրդականություն են վայելում ֆիշ-կիտերը կամ ֆիշինգային հավաքածուները՝ մի տեսակ կոնստրուկտորներ, որոնք բաղկացած են պատրաստի շաբլոններից ու սկրիպտներից, որոնց օգնությամբ կարելի է արագ և զանգվածաբար ֆիշինգային էջեր ստեղծել»,- նշում են ընկերության փորձագետները:
2021- ին ընկերության հայտնաբերած ֆիշ-կիտերն ամենից հաճախ գեներացրել են Facebook-ի, Նիդեռլանդների ING բանկային խմբի, գերմանական Sparkasse բանկի, ինչպես նաև Adidas-ի և Amazon-ի կայքերի կրկնօրինակները։
Ֆիշինգային հավաքածուներ կարելի է ձեռք բերել դարկնետի մասնագիտացված ֆորումներում կամ Telegram-ի փակ ալիքներում: Գները տատանվում են և ամենից հաճախ կախված են այս կամ այն փաթեթի բարդությունից և որակից: Այսպես, Telegram-ալիքներից մեկում վաճառքի են հանվել 50-ից 900 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ֆիշ-կիտեր։ Բացի այդ, որոշ ֆիշ-կիտեր կարելի է գտնել անվճար, բաց հասանելիությամբ։
Ֆիշինգային կայքերն առավել հաճախ տարածվում են փոստային և մեսենջերների սպամ-առաքումների միջոցով։ Ֆիշերների խայծը կուլ չտալու համար «Կասպերսկի» ընկերությունն օգտատերերին խորհուրդ է տալիս կասկածով վերաբերվել անծանոթ մարդկանցից ստացված նամակների և հաղորդագրությունների հղումներին: Հնարավորության դեպքում չպետք է անցնել նման հղումներով, այլ URL-ը ձեռքով լրացնել հասցեների տողում կամ բացել համապատասխան հավելվածը:
Նաև պետք է նախքան կայքում սեփական հաշվառման տվյալները մուտքագրելը համոզվել, որ URL-ը հասցեի տողում ճիշտ է: Անհրաժեշտ է օգտագործել հուսալի պաշտպանական լուծում, որը կարգելափակի ֆիշինգային ռեսուրս անցնելու փորձերը։ Ընկերություններին խորհուրդ է տրվում հնարավորինս հետևել իրենց օգտատերերին կամ աշխատակիցներին նպատակաուղղված ֆիշ-կիտերի հայտնվելուն։ Ֆիշ-կիտների մասին տեղեկատվությունը կարելի է ստանալ կիբեռսպառնալիքների մասին տվյալների տրամադրման ծառայությունների միջոցով:

«Лаборатория Касперского» заблокировала 1,2 млн фишинговых страниц, созданных с использованием фиш-китов
11:30 06/04/2022
«Лаборатория Касперского» в 2021 году обнаружила 469 уникальных фиш-китов, что позволило заблокировать около 1,2 млн фишинговых страниц. В целом количество уникальных доменов, на которых был обнаружен контент, развернутый при помощи фиш-китов, только в октябре превысило 25 тысяч.
«Один из распространенных приемов фишеров — создание копии легитимных страниц известных брендов. Как правило, злоумышленники заимствуют элементы дизайна настоящего сайта, поэтому пользователю бывает непросто отличить созданные ими страницы от оригинала. Даже веб-адрес поддельного сайта часто можно принять за легитимный, так как мошенники включают в URL название компании или сервиса, который пытаются подделать.
Поскольку фишинговый сайт могут оперативно заблокировать или добавить в антифишинговые базы, злоумышленники заинтересованы в том, чтобы генерировать такие страницы быстро и в больших количествах. Создавать их каждый раз вручную долго, к тому же не все мошенники обладают навыками веб-разработки и администрирования сайтов. Поэтому популярностью среди злоумышленников пользуются фиш-киты или фишинговые наборы — своего рода конструкторы, состоящие из готовых шаблонов и скриптов, с помощью которых можно быстро и массово создавать фишинговые страницы»,- отмечают эксперты компании.
В 2021 году обнаруженные компанией фиш-киты чаще всего генерировали копии сайтов Facebook, нидерландской банковской группы ING, немецкого банка Sparkasse, а также Adidas и Amazon.
Фишинговые наборы можно купить на специализированных форумах в даркнете или в закрытых Telegram-каналах. Цены варьируются и чаще всего зависят от сложности и качества того или иного набора. Так, в одном Telegram-канале на продажу выставлены фиш-киты стоимостью от 50 до 900 долларов США. Кроме того, некоторые фиш-киты можно найти бесплатно в открытом доступе.
Фишинговые сайты чаще всего распространяются с помощью спам-рассылок в почте и мессенджерах. Чтобы не попадаться на удочку фишеров, «Лаборатория Касперского» рекомендует пользователям с подозрением относиться к ссылкам, полученным в письмах и сообщениях от незнакомцев. По возможности следует не переходить по таким ссылкам, а заполнять URL в адресной строке вручную или открывать соответствующее приложение. Также нужно прежде, чем вводить свои учетные данные на сайте, убедиться, что URL в адресной строке правильный. Необходимо использовать надежное защитное решение, которое заблокирует попытки перейти на фишинговый ресурс. Компаниям рекомендуется по возможности отслеживать появление фиш-китов, нацеленных на их пользователей или сотрудников. Информацию о фиш-китах можно получать с помощью сервисов предоставления данных о киберугрозах.