Վաշինգտոնը Կիևին կուղարկի լրացուցիչ ռազմական օգնություն՝ մինչև 100 մլն դոլարի չափով
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հանձնարարել է Կիևին լրացուցիչ ռազմական օգնություն հատկացնել մինչև 100 մլն դոլարի չափով, այն կներառի հակատանկային համակարգեր։ Այս մասին ասվում է երեքշաբթի օրը Սպիտակ տան մամուլի ծառայության, ինչպես նաև ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հայտարարություններում, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Բլինքենի հայտարարության մեջ հստակեցվում է, որ նա կարգադրել է նշված օգնությունը հատկացնել «Ուկրաինայի լրացուցիչ հակատանկային համակարգերի հրատապ անհրաժեշտությունը բավարարելու համար»: ԱՄՆ պետքարտուղարը նշել է, որ սա արդեն վեցերորդ անգամ է 2021 թվականի օգոստոսից ի վեր, երբ Պենտագոնի պահեստներից Կիևի համար զենք կամ տեխնիկա են հատկացնում։
Բլինքենը վստահեցրել է, որ որ ԱՄՆ-ը և նրա դաշնակիցները «կշարունակեն օգնություն տրամադրել անվտանգության ոլորտում՝ Ուկրաինայի պաշտպանության ամրապնդման նպատակով», ինչպես նաև տնտեսական և հումանիտար աջակցություն կցուցաբերեն:
ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի դեսպան Անատոլի Անտոնովն ավելի վաղ ընդգծել էր, որ Արևմուտքի կողմից Կիևին մատակարարվող զենքի զգալի մասը «հայտնվում է ավազակների, նացիստների, ահաբեկիչների և հանցագործների ձեռքում», իսկ «ամբողջ աշխարհից Եվրոպա եկած ավազակները, մարտական փորձ ստանալով Ուկրաինայում, կարող են այն հետագայում կիրառել ցանկացած վայրում»:

US announces $100 million in additional military aid to Ukraine
The State Department and Pentagon announced the military funding in statements Tuesday evening. The money will go toward Javelin anti-armor systems, according to Pentagon press secretary John Kirby.
Secretary of State Antony Blinken said he authorized an immediate drawdown to address Ukraine’s need for more anti-armor systems. Drawdowns allow the president to help countries during emergencies without needing approval from a legislative authority or budgetary appropriations, according to a Defense Department handbook.
Tuesday night’s drawdown marks the sixth such allocation the U.S. has made for Ukraine since August, according to Blinken. The U.S. has provided Ukraine with more than $1.7 billion since Russia’s invasion of Ukraine began in late February.
“​​I have authorized, pursuant to a delegation from the President earlier today, the immediate drawdown of security assistance valued at up to $100 million to meet Ukraine’s urgent need for additional anti-armor systems,” Blinken said in a statement.