Մահացել է Ռուսաստանի ԼԴԿ նախագահ Վլադիմիր Ժիրինովսկին
Մոսկվայում մահացել է Ռուսաստանի ԼԴԿ խորհրդարանական կուսակցության մշտական ղեկավար Վլադիմիր Ժիրինովսկին։ Նա 75 տարեկան էր։ Ժիրինովսկին ավելի քան 30 տարի անցկացրել է մեծ քաղաքականության մեջ։ Փետրվարի սկզբին նա հոսպիտալացվել էր Կենտրոնական կլինիկական հիվանդանոց՝ կորոնավիրուսի վարակի ախտորոշմամբ։ Այդ մասին հայտնում է BBC-ն։
«Վլադիմիր Վոլֆովիչ Ժիրինովսկին մահացել է ծանր և երկարատև հիվանդությունից հետո»,-իր Տելեգրամ ալիքում հայտնել է Պետդումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը։
Մարտի 25-ին լրատվամիջոցները սխալմամբ հայտնել էին ԼԴԿ-ի առաջնորդի մահվան մասին, որը կորոնավիրուսով վարակվելուց հետո փետրվարից գտնվում էր Կենտրոնական կլինիկական հիվանդանոցում։
Նա հազարավոր հայտարարություններ է արել, որոնցից շատերը տարածվել են որպես ցիտատներ։ BBC-ն հիշատակել է Ժիրինովսկու ամենաաղմկահարույց և վիճահարույց արտահայտություններից մի քանիսը:

Владимир Жириновский – бессменный лидер парламентской партии ЛДПР – умер в Москве
Владимир Жириновский - бессменный лидер парламентской партии ЛДПР - умер в Москве. Ему было 75 лет. Жириновский более 30 лет провел в большой политике. В начале февраля его госпитализировали в ЦКБ с коронавирусом. Об этом пишет ВВС.
"После тяжелой и продолжительной болезни ушел из жизни Владимир Вольфович Жириновский", - сообщил в своем телеграм-канале спикер Госдумы Вячеслав Володин.
25 марта СМИ ошибочно сообщили о смерти лидера ЛДПР, который находился в Центральной клинической больнице с февраля после заражения коронавирусом.
Он сделал тысячи заявлений, многие из которых разошлись на цитаты. Би-би-си вспоминает некоторые из наиболее громких и спорных высказываний Жириновского.