Սանկտ Պետերբուրգում անցկացվող փառատոնում երևանյան թատրոնի ներկայացումներն արժանացել են ջերմ ընդունելության
Երևանի Կոնստանտին Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնը մասնակցում է Սանկտ Պետերբուրգում անցկացվող ԱՊՀ երկրների «Հանդիպումներ Ռուսաստանում» XXIV միջազգային թատերական փառատոնին։ Թատրոնն ապրիլի 6-ին և 7-ին ցուցադրել է երկու ներկայացում` ժամանակակից ամերիկացի դրամատուրգ Դոն Նիգրոյի պիեսի հիման վրա բեմադրված «Մարդիկ։ Գազաններ։ Հանգամանքները»՝ թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ներսիսյանի բեմադրությամբ և ըստ անգլիացի ժամանակակից դրամատուրգ Մայք Բարտլետի «ԿոնտրԱկտ» պիեսի՝ ռեժիսոր Նորա Գրիգորյանի բեմադրմամբ:
Թատրոնի պատվիրակությունը դեռ Սանկտ Պետերբուրգում է։ Panorama.am-ի հետ զրույցում թատրոնի տնօրեն Մարիաննա Մխիթարյանն ասաց, որ երկու ներկայացումները շատ լավ են անցել, շատ դրական արձագանքներ են ստացել, հանդիսատեսի կողմից արժանացել են ջերմ ընդունելության։
«Երեկ քննարկման ժամանակ շատ գովեցին «ԿոնտրԱկտ» ներկայացման մեջ հանդես եկած դերասանուհիներին՝ Լիլիա Մուկուչյանին և Ելենա Վարդանյանին՝ ընդգծելով նրանց տաղանդը, էմոցիոնալությունը, հետաքրքիր աշխատանքը»,- նշեց նա։
Մ.Մխիթարյանը հայտնեց, որ այսօր պետք է տեղի ունենա Կարեն Ներսիսյանի «Մարդիկ։ Գազաններ։ Հանգամանքները» ներկայացման քննարկումը։
Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնի տնօրենն ասաց, որ այլ թատրոնների հետ համագործակցության առաջարկներ եղել են, սակայն դրանք ծրագրային փուլում են, հստակ լինելու դեպքում կհայտարարեն։
«Հանդիպումներ Ռուսաստանում» XXIV միջազգային թատերական փառատոնն անցկացվում է ապրիլի 4-10-ը։ Այս տարի մշակութային ֆորումը նվիրված է Անկախ Պետությունների Համագործակցության հիմնադրման 30-ամյակին։ Ծրագրում ընդգրկված են Հայաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Ռուսաստանից և այլ երկրներից ժամանած թատերախմբերի ներկայացումներ։
«Հանդիպումներ Ռուսաստանում» փառատոնը ոչ միայն ներկայացումների ցուցադրություն է, այլ նաև թատրոնի պրոֆեսիոնալներին համախմբելու տարածք: 2017 թվականի ֆորումում ստեղծվել է Արտասահմանի ռուսական թատրոնների գործիչների ասոցիացիան, որն այսօր միավորում է 40 երկրների ավելի քան 145 թատերական գործիչների։ Այս տարի ասոցիացիայի գործունեության շրջանակում, ԱՊՀ անդամ պետությունների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ, տեղի կունենա III միջազգային համաժողովը, որի հիմնական թեման է՝ «Արտասահմանում գործող ռուսական թատրոնի նոր դեմքերը: Իրավահաջորդության և ավանդույթների պահպանման հիմնախնդիրները»։
Համաժողովին մասնակցում են երիտասարդ պրոֆեսիոնալներ՝ պրակտիկներ և տեսաբաններ արտերկրներում գործող ռուսական թատրոններից։ Ավագ գործընկերների հետ միասին նրանք քննարկում են թատերական արվեստի զարգացման նոր ուղիներ գտնելուն վերաբերող կարևոր հարցեր։

Спектакли ереванского театра удостоились теплого приема на театральном фестивале в Санкт-Петербурге
Ереванский государственный русский драматический театр имени Константина Станиславского принимает участие в проходящем в Санкт-Петербурге XXIV Международном театральном фестивале стран СНГ «Встречи в России».
Русский драматический театр имени К. Станиславского 6 и 7 апреля в рамках фестивальной программы показал два спектакля – «Люди. Звери. Обстоятельства» по пьесе современного американского драматурга Дона Нигро в постановке художественного руководителя театра Карена Нерсисяна и «КонтрАкт» по пьесе английского современного драматурга Майка Бартлетта в постановке режиссера Норы Григорян.
Делегация театра все еще находится в Санкт-Петербурге. В беседе с корреспондентом Panorama.am директор театра Марианна Мхитарян рассказала, что оба спектакля прошли очень хорошо, получили очень позитивные отзывы и удостоились теплого приема зрителей.
«Вчера в ходе обсуждения очень хвалили сыгравших в спектакле «КонтрАкт» актрис – Лилию Мукучян и Елену Варданян, подчеркнув их талант, эмоциональность, интересную работу», –отметила она.
По словам М. Мхитарян, что 8 апреля должно состояться обсуждение спектакля Карена Нерсисяна «Люди. Звери. Обстоятельства».
Директор Русского драматического театра имени Станиславского сообщила, что поступили предложения о сотрудничестве с другими театрами, но они в стадии планирования, когда все прояснится – объявят.
XXIV Международный театральный фестиваль стран СНГ «Встречи в России» проходит с 4 по 10 апреля. В 2022 году культурный форум посвящен 30-летию основания Содружества Независимых Государств. В программе – спектакли коллективов из Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России и других стран.
Фестиваль «Встречи в России» – это не только показ спектаклей, но и пространство для объединения профессионалов театра.
В 2017 году на форуме была учреждена Ассоциация деятелей русских театров зарубежья, которая сегодня объединяет более 145 деятелей театра из 40 стран. В этом году, в рамках деятельности Ассоциации, при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств – участников СНГ проходит III международная конференция, основная тема которой «Новые лица русского театра зарубежья. Проблемы преемственности и сохранения традиций».
В конференции принимают участие молодые профессионалы – практики и теоретики – русских театров за рубежом. Вместе со старшими коллегами они обсуждают важные вопросы поиска новых путей развития театрального искусства.