«Հրապարակ». ԵՄ շրջանակները սոցիալական մեծ ծրագրեր են պատրաստել և գրանտներ են տրամադրելու Սյունիքին
«Արևմուտքը լրջորեն հետաքրքրված է Սյունիքով, ԵՄ շրջանակները սոցիալական մեծ ծրագրեր են պատրաստել և գրանտներ են տրամադրելու Սյունիքին. այս մասին նշված է նաև ԵՄ կայքում։
Վերջին օրերին էլ ակտիվ այցեր են կազմակերպվում՝ քննարկում են սոցիալական ծրագրեր, գենդերային հավասարության խնդիրներ։ Սյունիքում են ՄԻՊ Քրիստիննե Գրիգորյանը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Լիլա Փիթրս Յահիային, ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը, Լիտվայի դեսպանը, ովքեր հանդիպումներ են ունեցել Սյունիքի քաղհասարակության հետ։ Անցած օրերին նրանք Կապանում էին, Գորիսում, ապա Մեղրի կմեկնեն։
Մեզ ասացին՝ գույքագրում են խնդիրները, որ հասկանան, թե ինչ ծրագրեր իրականացնեն։ Կապանում հանդիպել են Կանանց ռեսուրսային կենտրոնի հետ, քննարկել կանանց զբաղվածության հարցերը, որոշել են կարի մեքենաներ տրամադրել, որ արտադրություն հիմնեն։
Երեկ ՄԻՊ-ի հետ հանդիպել է նաև «Ծիածան» Առաջնորդների կենտրոնի նախագահ Սուսաննա Մարտիրոսյանը, որն ասաց. «Ես առնչվում եմ դեռահասների, երիտասարդության, կանանց հիմնախնդիրների հետ, առաջնային եմ համարում տնտեսական հզորացման խնդիրը, որ կանայք կարողանան ընտանիք պահել... մենք ընդամենը կարիքն ենք արձանագրել...»»։

Газета «Грапарак» пишет, что Запад проявляет серьезный интерес к Сюнику: круги ЕС подготовили крупные социальные программы и предоставят гранты Сюнику. Об этом сообщается также на сайте ЕС.
«В последние дни организуются активные визиты для обсуждения социальных программ, вопросов гендерного равенства.
В Сюнике находятся омбудсмен Кристине Григорян, постоянный координатор ООН в Армении Лила Питерс Яхиа, руководитель делегации ЕС в Армении Андреа Викторин, посол Литвы. До этого они побывали в Капане, Горисе и сейчас собираются выехать в Мегри.
Нам сообщили, что западные дипломаты проводят «инвентаризацию» проблем, чтобы понять, какие программы реализовать. В Капане они провели встречу в Женском ресурсном центре, обсудили вопросы занятости женщин, решили предоставить швейные машины для открытия производства. Вчера с Защитником прав человека встретилась также председатель Центра лидеров "Радуга" Сусанна Мартиросян, которая сказала:
"Я занимаюсь проблемами подростков, молодежи, женщин, считаю приоритетным вопрос экономического развития, чтобы женщины могли содержать семью ․․․ мы всего лишь констатировали нужды…"», - пишет газета.