«Հրապարակ». Անդրանիկ Քոչարյանին ուղղորդում են Սամվել Բաբայանն ու Արծրունը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Չնայած 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրելու նպատակով ձևավորված քննիչ հանձնաժողովն անգործության է մատնված, և անդրանիկ նիստից հետո այլևս նիստեր չեն հրավիրվում, իշխանականներն արդարանում են, թե աշխատակարգային նիստեր են անում, քննարկում են տեխնիկական հարցեր, աշխատակարգն են որոշում՝ ում սկզբում հրավիրել, սկսել վերևի՞ց, թե՞ ներքևից: Սակայն դա չի խանգարում, որ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն օրումեջ խորհրդարանի իր աշխատասենյակում հյուրընկալի Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար, 2020-ին Արցախի ԱԽ քարտուղար Սամվել Բաբայանին և երկարատև քննարկումներ ունենա վերջինիս, ինչպես նաև որպես հանձնաժողովի փորձագետ ներգրավված, 44 օր հայ հասարակությանը մոլորեցրած Արծրուն Հովհաննիսյանի հետ։
Մեր աղբյուրներն ասում են, որ Բաբայանն ու Արծրունն են ուղղորդում Քոչարյանին՝ որտեղից սկսել աշխատանքները, որ մարմնին և ինչ հարցումներ անել, նյութեր պահանջել, որոնք կաշխատեն ոչ թե իշխանության, այլ ընդդիմության դեմ»։

Несмотря на то, что сформированная для изучения обстоятельств 44-дневной войны следственная комиссия бездействует и после первого заседания не созывает больше заседаний, представители власти оправдываются, что проводят рабочие заседания, обсуждают технические вопросы, решают порядок работы, кого и когда пригласить, начать сверху или снизу, пишет газета «Грапарак».
«Однако это не мешает, чтобы председатель комиссии Андраник Кочарян через день принимал у себя в кабинете бывшего командующего Армией обороны, секретаря Совета безопасности Арцаха в 2020 году Самвела Бабаяна и проводил с ним долгие обсуждения, а также с экспертом комиссии, вводившим 44 дня в заблуждение общественность Арцруном Ованнисяном.
Как передают наши источники, Бабаян и Ованнисян направляют Кочаряна, откуда начать работу, какому органу и какие запросы направлять, требовать материалы, которые будут направлены не против властей, а против оппозиции», - пишет газета.