Կենտրոնական բանկը 2022 թվականի ապրիլի 14-ից շրջանառության մեջ է դնում 4 հուշադրամներ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կենտրոնական բանկի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից ու ներկայացնում հուշադրամները։
Հայոց բանակի կազմավորման 30-ամյակին նվիրված ոսկե և արծաթե հուշադրամներ
1992 թ. հունվարի 28-ին ՀՀ Կառավարությունն ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մասին» պատմական որոշումը՝ ազդարարելով Հայոց ազգային բանակի ստեղծումը:
Հայոց բանակը, հաղթահարելով ծանրագույն փորձություններ, կազմավորվել է անկախ պետականության կայացման ժամանակաշրջանում և դարձել հայ ժողովրդի անվտանգության պահպանման կարևորագույն երաշխավորը:
Անցնելով մարտական փառավոր ուղի` Հայոց բանակը 30 տարի շարունակ պատվով է կատարել իր առաքելությունը պետության և ժողովրդի հանդեպ։
Հայոց բանակը հայ ժողովրդի հավաքական կամքի, ուժի և քաջության, նվիրվածության և հայրենասիրության խորհրդանիշն է: Հայոց բանակում ծառայելը յուրաքանչյուր հայի ոչ միայն պատվի գործն է, այլև կոչումը։ Հայ զինվորը հայրենիքին իր նվիրումով, ռազմական տաղանդով, մարտական ոգով, խիզախությամբ ու սխրանքներով փառավորում է Հայոց բանակը:
Դիմերես՝ ՀՀ զինանշանը:
Դարձերես՝ ՀՀ զինված ուժերի զինանշանից հատված:
Էսքիզների հեղինակ՝ Հարություն Սամուելյան:
Մետաղը/հարգը ոսկի 9000
Ձևը կլոր
Թողարկման քանակը 400 հատ
Թողարկման տարեթիվը 2022
Ձևը ութանկյուն
Եղիշե Չարենցի ծննդյան 125-ամյակին նվիրված հուշադրամ
ԵՂԻՇԵ ՉԱՐԵՆՑԸ (Եղիշե Սողոմոնյան, 1897–1937 թթ.) հայտնի հայ բանաստեղծ է, արձակագիր, թարգմանիչ, հրատարակիչ, հրապարակախոս, մշակութային-հասարակական գործիչ: Ծնվել է հին հայկական Կարս քաղաքում:
Առաջին բանաստեղծությունը՝ «Ծաղիկները հեզ…», տպագրել է 1912 թ. Թիֆլիսի «Պատանի» ալմանախում, որին հաջորդել են «Երեք երգ տխրադալուկ աղջկան», «Ծիածանը», «Տաղարան» շարքերը, «Դանթեական առասպել», «Ամբոխները խելագարված» պոեմները, «Երկիր Նաիրի» վեպը և այլ հանճարեղ գործեր:
Ստեղծագործություններից շատերն առ այսօր արդիական են և ունեն համաշխարհային մեծ արժեք: Բանաստեղծի գլուխգործոցներից է «Ես իմ անուշ Հայաստանին», որը որպես աղոթք է հնչում յուրաքանչյուր հայի շուրթերից:
Չարենցի վերջին մատյանը դարձավ «Գիրք ճանապարհին», որի պատրաստի տպաքանակն արգելվեց. նրան ձերբակալեցին՝ որակելով ազգայնամոլ և հակահեղափոխական:
Եղիշե Չարենցը վախճանվել է 1937 թ. նոյեմբերի 27-ին Երևանի բանտի հիվանդանոցում՝ 40 տարեկանում դառնալով ստալինյան բռնապետության զոհերից: Արդարացվել է 1955 թ.:
Հանճարի գերեզմանն անհայտ է:
Երևանում գործում է Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանը, նրա անունն են կրում Չարենցավան քաղաքը, դպրոցներ, փողոցներ, Գրականության և արվեստի թանգարանը:
Դիմերես՝ դրվագ Չարենցին նվիրված «Ամբոխները խելագարված» հուշարձանային կոմպոզիցիայից (քանդակագործ՝ Ն. Նիկողոսյան, ճարտարապետ՝ Ջ. Թորոսյան, 1985 թ.):
Դարձերես՝ դրվագ Չարենցի հուշարձանից (քանդակագործ՝ Ղ. Չուբարյան, 1957 թ.) և նրա ստորագրությունը:
Էսքիզների հեղինակներ՝ Լուսինե Լալայան (դիմերես), Էդուարդ Կուրղինյան (դարձերես):
Թողարկման քանակը 300 հատ
Օգանեսոն (Og) քիմիական տարրին նվիրված հուշադրամ
Օգանեսոն (Og)-ը Մենդելեևի պարբերական աղյուսակի արհեստական ռադիոակտիվ տարր է, կարգահամարը՝ 118: Սինթեզվել է 2004 թ. Դուբնայի (Ռուսաստան) Միջուկային հետազոտությունների միացյալ ինստիտուտում (ՄՀՄԻ)՝ ռուս և ամերիկացի գիտնականների համատեղ խմբի կողմից: 2016 թ. Տեսական և կիրառական քիմիայի միջազգային միությունը տարրն անվանակոչել է Յուրի Հովհաննիսյանի անունով:
Յուրի Հովհաննիսյանը (ծնվել է 1933 թ.) աշխարհահռչակ գիտնական է, ֆիզիկոս, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր (1970 թ.), պրոֆեսոր (1981 թ.), ԽՍՀՄ ԳԱ թղթակից անդամ (1990 թ.), ՌԴ ԳԱ ակադեմիկոս (2003 թ.), ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ (2006 թ.), ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Դ. Ի. Մենդելեևի անվան մրցանակի առաջին դափնեկիր (2021 թ.), Դուբնայի Գ. Ն. Ֆլյորովի անվան ՄՀՄԻ միջուկային ռեակցիաների լաբորատորիայի գիտական ղեկավար:
Յուրի Հովհաննիսյանի անմիջական ղեկավարությամբ հաջողությամբ իրականացվել են գերծանր քիմիական տարրերի ուսումնասիրման բազմաթիվ գիտափորձեր, մշակվել է ինքնատիպ փորձարարական սարքավորում՝ ամենածանր միջուկների ստացման և դրանց հատկությունների ուսումնասիրության համար: Յուրի Հովհաննիսյանը արհեստական սինթեզի բնագավառում նոր ատոմային տարրերի 8 հայտնագործության համահեղինակ է, որոնք Մենդելեևի պարբերական աղյուսակում 104-105, 107, 114-118 կարգահամարներով են: Հեղինակ է նաև 3 մենագրության, 11 գյուտի և 500-ից ավելի գիտական աշխատությունների:

Центральный банк Республики Армения с 14 апреля 2022 года вводит в обращение 4 памятные монеты.
28 января 1992 года Правительство Республики Армения приняло историческое постановление «О Министерстве обороны Республики Армения», провозгласившее создание Армянской национальной армии.
Армянская армия сформировалась, преодолев тяжелейшие испытания, в период становления независимой государственности и стала важнейшим гарантом сохранения безопасности армянского народа.
Пройдя славный боевой путь, Армянская армия на протяжении 30 лет с честью выполняла свою миссию перед государством и народом.
Армянская армия является символом коллективной воли, силы и храбрости, преданности и патриотизма армянского народа. Служба в Армянской армии для каждого армянина не только дело чести, но и священный долг. Армянский солдат прославляет Армянскую армию своей преданностью Родине, воинским талантом, боевым духом, отвагой и героизмом.
Аверс: герб Республики Армения.
Реверс: фрагмент герба Вооруженных сил Республики Армения.
Автор эскизов – Арутюн Самуэлян.
Номинал 10 000 драм
Металл/проба золото 900º
Вес 8,6 г
Диаметр 22,0 мм
Форма круглая
Количество выпуска 400 штук
Год выпуска 2022
Металл/проба серебро 925º
Форма восьмиугольная
Памятная монета, посвященная 125-летию со дня рождения Егише Чаренца
ЕГИШЕ ЧАРЕНЦ (Егише Согомонян, 1897–1937 гг.) – известный армянский поэт, прозаик, переводчик, издатель, публицист, культурный и общественный деятель. Родился в старом армянском городе Карс.
Первое стихотворение "Цветы понурые" было опубликовано в 1912 г. в тифлисском альманахе "Юноша", за которым последовали сборники стихотворений "Три песни печальнобледной девушке", "Радуга", "Песенник", поэмы "Дантова легенда", "Неистовые толпы", роман "Страна Наири" и другие гениальные работы.
Многие работы Чаренца до сих пор актуальны и имеют большую мировую ценность. Одним из венцов творения поэта является стихотворение "Мою Армению люблю", которое звучит из уст каждого армянина как молитва.
Последней работой Чаренца стала "Книга пути", которая была отпечатана, но запрещена к опубликованию. Чаренца арестовали, обвинив в национализме и антиреволюционной деятельности.
Егише Чаренц умер 27 ноября 1937 г. в возрасте 40 лет в тюремной больнице Еревана, став жертвой диктатуры Сталина. Он был реабилитирован в 1955 году. Место захоронения поэта неизвестно.
В Ереване открыт дом-музей Егише Чаренца, его именем названы город (Чаренцаван), школы, улицы, Музей литературы и искусства.
Аверс: фрагмент скульптурной композиции "Неистовые толпы", посвященной Чаренцу (скульптор – Н. Никогосян, архитектор – Дж. Торосян, 1985 г.)
Реверс: фрагмент памятника Чаренцу (скульптор – Г. Чубарян, 1957 г.) и его подпись.
Авторы эскизов – Лусине Лалаян (аверс), Эдуард Кургинян (реверс).
Металл/проба золото 9000
Количество выпуска 300 штук
Памятная монета, посвященная химическому элементу Оганесон (Og)
Оганесон (Og) – искусственный радиоактивный элемент периодической таблицы Менделеева с атомным номером 118. Синтезирован в 2004 г. в Объединенном институте ядерных исследований (ОИЯИ) в Дубне (Россия) совместной группой российских и американских ученых. В 2016 году Международным союзом теоретической и прикладной химии назван в честь академика Юрия Оганесяна.
Юрий Оганесян (родился в 1933 г.) – всемирно известный ученый, физик, доктор физико-математических наук (1970 г.), профессор (1981 г.), член-корреспондент АН СССР (1990 г.), академик Российской Академии Наук (2003 г.), иностранный член Национальной Академии Наук Республики Армения (2006 г.), первый лауреат премии ЮНЕСКО им. Д. И. Менделеева (2021 г.), научный руководитель Лаборатории ядерных реакций им. Г.Н. Флерова в ОИЯИ в Дубне.
Под непосредственным руководством Юрия Оганесяна были успешно проведены многочисленные эксперименты по изучению сверхтяжелых химических элементов, разработано уникальное экспериментальное устройство для создания сверхтяжелых ядер и изучения их свойств. Юрий
Оганесян является соавтором 8 открытий в области искусственного синтеза новых атомных элементов под номерами 104-105, 107 и 114-118 в периодической таблице Менделеева. Он является также автором 3 монографий, 11 изобретений и более 500 научных работ.