ԱՄՆ-ը կարծում է՝ Ուկրաինայում հակամարտությունը կարող է ձգվել մինչև 2022 թվականի վերջը
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Եվրամիության դաշնակիցներին ասել է, որ Ուկրաինայում հակամարտությունը, ըստ Վաշինգտոնի, կարող է տևել մինչև 2022 թվականի վերջը։ Այս մասին ուրբաթ օրը հայտնել է CNN-ը՝ վկայակոչելով երկու եվրոպացի պաշտոնյաների, որոնք խոսել են անանուն մնալու պայմանով, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
CNN-ը նշում է, որ նման հայտարարությունները վկայում են ԱՄՆ-ի գնահատականի լուրջ փոփոխության մասին, ըստ որի, ռուսական ռազմական գործողության սկզբում ակնկալվում էր, որ այն արագ կավարտվի։
Փետրվարի 24-ին Պուտինը հայտարարել է Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության մասին՝ ի պատասխան Դոնբասի հանրապետությունների ղեկավարների օգնության խնդրանքին։ Նա ընդգծել է, որ Մոսկվայի ծրագրերը չեն ներառում ուկրաինական տարածքների օկուպացիան, իսկ նպատակները երկրի ապառազմականացումն ու ապաազգայնացումն է։
Արևմուտքը, ի պատասխան Ռուսաստանի Դաշնության որոշման, նրա դեմ լայնածավալ պատժամիջոցներ է սահմանել։ Արևմտյան մի շարք քաղաքական գործիչներ խոստովանել են, որ խոսքն, ըստ էության, Ռուսաստանի դեմ տնտեսական պատերազմի մասին է։

Secretary of State Antony Blinken told European allies that the United States believes the war in Ukraine could last through the end of 2022, two European officials told CNN, as US and European officials have increasingly assessed that there is no short-term end in sight to the conflict.
Many of the officials who spoke with CNN stressed that it is hard to predict exactly how long the war could go on, but several officials said that there are no indications that Russian President Vladimir Putin's ultimate goals have changed, and it is unlikely he will pursue diplomatic negotiations unless faced with military defeat.
On February 24, Russian President Vladimir Putin announced a special military operation in response to a request for help by the heads of the Donbass republics. He stressed that Moscow had no plans of occupying Ukrainian territories, but aimed to demilitarize and denazify the country.
Following this step, the United States, the European Union, the United Kingdom and several other countries announced sanctions against Russia individuals and legal entities.