Կարեն Վրթանեսյան. Այսօր ազգային մտավորականի տեղը հենց փողոցում է
«Ի՞նչ եմ ես սպասում և ինչ չեմ սպասում ընդդիմադիր ուժերի ու գործիչների գործողություններից, և որն է լինելու իմ՝ որպես քաղաքացի, մասնակցությունը։
Նախ՝ չեմ սպասում արագ փոփոխությունների և հստակ «վերջնախաղի»։
Իհարկե, եթե իրադարձություններն արագ զարգանան և Նիկոլն արագ հեռացվի, որպես արդյունք՝ ստեղծվի քիչ թե շատ աշխատունակ ազգային համաձայնության կառավարություն, որն էլ միանգամից լծվի Հայաստանի (ներառյալ Արցախի) պաշտպանության գործին, ես կլինեմ աշխարհի ամենաերջանիկ Վրթանեսյան Կարենը և բոլորի գլուխները կտանեմ, թե. «Այ տեսեք, թե ինչ կարգի սխալվեցի այս հարցում»։
Երկրորդը՝ հասկանում եմ, որ ներկա գործընթացները (ինքնաբուխ բողոքի ցույցեր, հետո ապատիա և հուսահատություն, հետո կատաղություն, հետո նոր բողոքներ ևն) ԲՆԱԿԱՆ են, սրանք ճգնաժամում հայտնված ազգային ինքնության դրսևորումներ են։
Շատերդ չեն հավատա, բայց հիմա մեր աչքի առաջ ազգաստեղծման նորմալ գործընթացներ են ծավալվում (այո, մեր հինավուրց ազգը անընդհատ, այսպես ասած, վերածնվում է, վերակերտվում. սա նորմալ երևույթ է բոլոր ազգերի համար)։
Մեր ինքնությունը այլ էր մինչև 44-օրյա պատերազմը, պարտությունից հետո՝ որոշակիորեն այլ։ Հիմա բոլորովս նոր խորհրդանիշներ ենք փնտրում, որոնց շուրջ համախմբումը կօգնի հաղթահարել ինքնության ներկա ճգնաժամը։
Բնականաբար, #հակաՀայաստան-ը ամեն կերպ փորձելու է դրան խանգարել։ Դուխաթափ, կոտրած կամքով, ապատիայի և փոխադարձ ատելության մեջ խեղդված հայեր են պետք ազգի թշնամիներին՝ ներառյալ Նիկոլի թուրքահպատակ ոհմակին։
Երրորդը՝ հարց է առաջանում, իսկ ո՞րն է այսօրվա գործողություններին մասնակցելու իմաստը։ Ես գնալու եմ Օպերայի բակ ոչ թե այս կամ այն գործչին միանալու, ոչ էլ անմիջապես արդյունքների ակնկալիքներով, այլ ազգավերկերտման գործընթացներին մասնակցելու համար։
Ավելի կոնկրետ. լսելու, խոսելու, ազգայնականների մեր խմբի գաղափարները մարդկանց փոխանցելու և իրենց մտքերը «գողանալու» համար։
Նոր մարդկանց ճանաչելու, ոտքի վրա ձևակերպվող բանաձևերը գրանցելու, հղկելու, այդ գաղափարների շուրջ նորանոր մարդկանց հետ համախմբվելու։
Գրածս գուցե շատ վերացական թվա, բայց, բարեկամնե՛ր, առանց այս դժվար փուլն անցնելու, մենք առաջ չենք շարժվելու։ Առանց այս փուլի ազգային ուժերը չեն կարողանալու ստեղծեն ու հղկեն հստակ ասելիք՝ նարատիվներ, չեն կարողանալու դրանցով վարակեն այլոց, ինչը համազգային մոբիլիզացիայի պարտադիր պայման է։
Ասածս չի նշանակում, որ ես ինձ կողմնակի դիտորդ եմ պատկերացնում, և չեմ պատրաստվում ինչ-որ ակտիվ գործողությունների մասնակցել (այն մակաբույծ մտավորականների պես, որոնք տասնամյակներով վայելել են ազգի ռեսուրսները, իսկ հիմա ազգի համար դժվարին պահին իրենց դասալքությունը փորձում են քողարկել. «Իմ գործը կարդալ-գրելն է, իսկ ձերը՝ խրամատ պահելը» տիպի դեմգոգիկ արդարացումներով), ո՛չ, ո՛չ և ո՛չ։
Այսօր ազգային մտավորականի տեղը հենց փողոցում է, խփոցիների մեջ, վաղը՝ գուցե, նաև իրական խրամատում։
Այսօրվա ռացիոնալ ազգայնականը պետք է լինի ցույցերին, մասնակցի զանազան գործողությունների՝ թե՛ փողոցում, թե՛ մեդիադաշտում, թե՛ այլուր։
Մենք բոլորս՝ նախկին «նորմալ կյանքի» իներցիայով, մեր պատմության այս փուլը դիտարկում ենք որպես սև, աղետալի շրջան։
Եթե նորմալի պատրանքը մի կողմ դնենք, կհասկանանք. մենք Հայաստանի վերակերտման որոշիչ մի փուլում ենք և բոլորս վկա ու նաև մասնակից ենք պատմական կարևորագույն գործընթացների։

Карен Вртанесян: Сегодня место представителя национальной интеллигенции –  на улице
«Чего я жду и чего я не жду от действий оппозиционных сил и деятелей, и каким будет мое участие, как гражданина?
Во-первых, я не жду быстрых изменений и четкого "эндшпиля".
Конечно, если события будут развиваться быстро, и Никола быстро отстранят, как результат будет сформировано более-менее работоспособное правительство национального согласия, которое немедленно возьмется за дело защиты Армении (включая Арцах), я буду самым счастливым Кареном Вртанесян на свете, буду надоедать всем – "посмотрите, как я ошибался в этом вопросе".
Во-вторых, понимаю, что нынешние процессы (стихийные протесты, потом апатия-отчаяние, потом ярость, потом новые протесты) ЕСТЕСТВЕННЫ, это проявления национальной идентичности в условиях кризиса.
Многие из вас не поверят, но сейчас на наших глазах разворачиваются нормальные процессы нациестроительства (да, наша древняя нация постоянно, так сказать, возрождается, перестраивается; это нормальное явление для всех наций).
Наша идентичность была другой до 44-дневной войны, после поражения – несколько иной. Сейчас мы все ищем новые символы, объединение вокруг которых поможет преодолеть нынешний кризис идентичности.
Естественно, #антиАрмения будет всячески этому препятствовать. Врагам нации, в том числе и турецкоподданной банде Никола нужны армяне, лишенные духа, со сломленной волей, в апатии и тонущие во взаимной ненависти.
В-третьих, возникает вопрос, какой смысл участвовать в сегодняшних акциях? Я пойду к зданию Оперы не для того, чтобы примкнуть к тому или иному деятелю, и не рассчитывая на немедленный результат, а для того, чтобы участвовать в процессе национального строительства.
Более конкретно: слушать, говорить, доносить до людей идеи нашей группы националистов, «красть» их мысли.
Знакомиться с новыми людьми, фиксировать озвучиваемые на ногах формулы, дорабатывать их, объединяться с новыми людьми вокруг этих идей.
Написанное может показаться очень абстрактным, но, друзья, не пройдя этот сложный этап, мы не продвинемся вперед. Без этого этапа национальные силы не смогут создавать и кристаллизироваться четкие нарративы, они не смогут заражать ими других, что является обязательным условием всенародной мобилизации.
Сказанное не означает, что я представляю себя сторонним наблюдателем и не собираюсь участвовать в каких-либо активных действиях (подобно паразитирующим представителям интеллигенции, десятилетиями наслаждавшимся ресурсами нации, а теперь в трудное для нации время пытающимся скрыть свое дезертирство демагогическими оправданиями:  "Мое дело –  читать-писать, а ваше – охранять окопы"), нет, нет и нет.
Сегодня место представителя национальной интеллигенции –  прямо на улице, завтра, может быть, в настоящем окопе.
Сегодняшний рациональный националист должен быть на демонстрациях, принимать участие в различных акциях, как на улице, так и в медийном поле, повсюду.
Все мы по инерции предыдущей «нормальной жизни» рассматриваем этот этап нашей истории как черный, катастрофический период.
Если иллюзию нормальности отбросим в сторону – поймем: мы находимся на решающем этапе восстановления Армении, мы все свидетели и участники важнейших исторических процессов.