Թագուհի Թովմասյան. Խաղաղության օրակարգը միայն վտանգավոր ծուղակ է մեզ համար
Տասնամյակներ շարունակ ականատես ենք լինում, թե ինչպես Ադրբեջանը, կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի և Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորությունները, միտումնավոր ոչնչացնում է հայկական մշակութային ժառանգությունը, իրականացնում է մշակութային ցեղասպանություն տարբեր ձևերով․ եկեղեցիների, հուշարձանների, գերեզմանատների բարբարոսական ավերածություններ են տեղի ունենում, զուգահեռաբար փորձեր են արվում ապահայկականացնել այդ հուշարձանները, վերագրել ալբանացիներին։
Իսկ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո այս հանցանքները նոր թափ ստացան և հասան ահռելի զանգվածների։ Հայկականությունը և քրիստոնեությունը Արցախից ջնջելու գործողությունները ևս մեկ անգամ վկայում են, որ խաղաղության օրակարգը միայն վտանգավոր ծուղակ է մեզ համար։
ԱՄՆ կատարած այցիս ժամանակ տարբեր հանդիպումներին կոնգրեսականներին եմ փոխանցել Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցները՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի մշակությանին ժառանգությունը ոչնչացնելու և ատելության խոսքի քարոզի մասին։ Քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է արձագանքի Ադրբեջանի ցեղասպան գործողություններին»։

Тагуи Товмасян: Повестка мира является для нас лишь опасной ловушкой
Депутат Национального Собрания Армении от фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян на своей странице в социальной сети Facebook пишет:
«Сегодня Международный день памятников и достопримечательностей.
На протяжении десятилетий мы становимся очевидцами того, как Азербайджан, грубо нарушая нормы международного права, а также взятые на себя обязательства в рамках ООН и Совета Европы, умышленно уничтожает армянское культурное наследие, осуществляет культурный геноцид различными способами:
происходят варварские разрушения церквей, памятников, кладбищ, параллельно предпринимаются попытки приписать армянским памятникам албанское происхождение.
А во время и после 44-дневной войны 2020 года эти преступления набрали новые обороты и достигли огромных масс. Действия по искоренению армянства и христианства из Арцаха еще раз свидетельствуют о том, что повестка мира является для нас лишь опасной ловушкой.
Во время своего визита в США на различных встречах я передала конгрессменам доклады защитника прав человека Арцаха об уничтожении Азербайджаном культурного наследия Арцаха и пропаганды ненависти. Цивилизованный мир должен реагировать на геноцидальные действия Азербайджана».