«Կասպերսկի» ընկերությունը հայտնաբերել է բանկային «խոսող» տրոյական ծրագիր
«Կասպերսկի» ընկերությունը հայտնաբերել է մոբայլ բանկային տրոյական Fakecalls ծրագիրը, որը կարող է ձեռք գցել օգտատերերի զանգերը ֆինանսական կազմակերպություններ: Վնասաբեր ծրագիրը նմանակում է հարավկորեական հայտնի բանկերի  հավելվածները։ Չարագործները ֆինանսական կազմակերպության աշխատակիցների անվան տակ կարող են փորձել զոհերից իմանալ վճարային տվյալներ կամ այլ գաղտնի տեղեկատվություն:
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչությունը    հայտնում է, որ երբ մարդը զանգահարում է բանկի թեժ գիծ, տրոյացին բացում է զանգի կեղծ էկրանը, իսկ հետո կամ զոհին կապում է անմիջապես չարագործի հետ, որը ներկայանում է որպես աջակցության աշխատակից, կամ քանի դեռ միացումն ընթացքի մեջ է, միացնում է կորեերեն կարճ ձայնագրություններ: Ձայնագրությունը կարող է լինել, օրինակ, այսպիսին. «Բարև ձեզ, շնորհակալություն, որ զանգահարել եք մեր բանկ։ Մեր զանգերի կենտրոնն այժմ մշակում է զանգերի մեծ ծավալ։
Խորհրդատուն կկապվի ձեզ հետ առաջին հնարավորության դեպքում»։ Դա չարագործներին թույլ է տալիս շահել զոհերի վստահությունը և հետագա զրույցի ընթացքում նրանցից ստանալ արժեքավոր տեղեկություններ, ներառյալ՝ բանկային հաշվի մանրամասները:
Տեղադրվելուց հետո Fakecalls հավելվածը պահանջում է բազմաթիվ թույլտվություններ, ինչպիսիք են կոնտակտներին, խոսափողին, տեսախցիկին, տեղորոշմանը և զանգերի կառավարմանը հասանելիությունը: Դրանց օգնությամբ վնասաբեր ծրագիրը կարող է անջատել մուտքային զանգերը և ջնջել դրանք սարքի պատմության միջից, օրինակ, եթե հաճախորդին փորձում է զանգահարել բանկի իրական ներկայացուցիչը:
Չարագործներն օգտագործում են իրական բանկերի լոգոտիպերը և ցույց տալիս աջակցության իրական համարները, որոնք համընկնում են նրանց հետ, որոնք կարելի է գտնել բանկերի պաշտոնական կայքերում: Սակայն Fakecalls-ի հեղինակները հաշվի չեն առել, որ բանկի տարբեր հաճախորդներ կարող են օգտագործել միջերեսի (ինտերֆեյս) տարբեր լեզուներ, օրինակ՝ անգլերենը կորեերենի փոխարեն։ Տրոյացու էկրանը ցույց է տալիս միայն կորեական տարբերակը, և, համապատասխանաբար, որոշ օգտատերեր կարող են բացահայտել ծուղակը:
«Հազվադեպ մարդիկ են դավ սպասում, երբ իրենք են զանգահարում ուղիղ բանկի աջակցությանը, դա էլ շահագործում են Fakecalls-ի հեղինակները։ Մենք խորհուրդ ենք տալիս նոր հավելվածներ ներբեռնելիս ուշադիր ստուգել, թե ինչ թույլտվություններ են դրանք պահանջում: Եթե հավելվածը փորձում է ավելորդ հասանելիություն ստանալ սարքի վերահսկմանը, այդ թվում՝ զանգերի մշակմանը, հավանականություն կա, որ դա բանկային տրոյացի է»,- մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության կիբեռանվտանգության  փորձագետ Իգոր Գոլովինը։
Նման վնասաբեր ծրագրային ապահովման զոհ դառնալու ռիսկերը նվազեցնելու համար փորձագետները խորհուրդ են տալիս հավելվածները ներբեռնել միայն պաշտոնական խանութներից. դրանք անվտանգության առումով ստուգում են հավելվածները; ուշադրություն դարձնել, թե ինչ թույլտվություններ են պահանջում հավելվածները, և ստուգել, թե արդյոք դրանք իսկապես անհրաժեշտ են իրենց ճիշտ աշխատանքի համար; երբեք չտրամադրել գաղտնի տեղեկատվությունը հեռախոսով. բանկերի իրական աշխատակիցները հեռախոսազրույցում երբեք չեն խնդրում նշել մուտքանունը և գաղտնաբառը, PIN, СVC/СVV կամ SMS-ի կոդերը; տեղադրել հուսալի պաշտպանական լուծում բոլոր սարքերում, այդ թվում՝ մոբայլ։

«Лаборатория Касперского» обнаружила банковского «говорящего» троянца
«Лаборатории Касперского» обнаружила мобильного банковского троянца Fakecalls, который может перехватывать звонки пользователей в финансовые организации. Зловред мимикрирует под банковские приложения известных южнокорейских банков. Под видом сотрудников финансовой организации злоумышленники могут пытаться выведать у жертв платёжные данные или другую конфиденциальную информацию.
Компания сообщает, что когда человек звонит на горячую линию банка, троянец открывает поддельный экран звонка, а далее либо соединяет жертву напрямую со злоумышленником, который представляется сотрудником поддержки, или же пока идёт соединение, включает короткие аудиозаписи на корейском языке. Запись может быть, например, такой: «Здравствуйте, спасибо, что позвонили в наш банк. Наш колл-центр сейчас обрабатывает большой объём звонков. Консультант свяжется с вами при первой возможности». Это позволяет злоумышленникам входить в доверие к жертвам и получать от них в ходе дальнейшего разговора ценную информацию, включая детали банковского счёта.
После установки приложение Fakecalls запрашивает множество разрешений, таких как доступ к контактам, микрофону, камере, геолокации и управлению вызовами. С их помощью зловред может сбрасывать входящие звонки и удалять их из истории на устройстве, например, если до клиента пытается дозвониться реальный представитель банка.
Злоумышленники используют логотипы настоящих банков и показывают реальные номера поддержки, совпадающие с теми, которые можно найти на официальных сайтах банков. Однако авторы Fakecalls не учли, что разные клиенты банка могут использовать разные языки интерфейса, например английский вместо корейского. Экран троянца показывает только корейскую версию, и, соответственно, некоторые пользователи могут распознать ловушку.
«Редко кто ждёт подвоха, когда сам звонит напрямую в поддержку банка, на этом и играют авторы Fakecalls. Мы рекомендуем при загрузке новых приложений внимательно проверять, какие разрешения они запрашивают. Если приложение пытается получить избыточный доступ к контролю устройства, включая обработку вызовов, есть вероятность, что это банковский троянец»,- комментирует Игорь Головин, эксперт по кибербезопасности «Лаборатории Касперского».
Чтобы снизить риски стать жертвой такого вредоносного ПО, эксперты компания рекомендуют скачивать приложения только из официальных магазинов, они проверяют приложения на безопасность; обращать внимание на то, какие разрешения запрашивают приложения, и проверять, действительно ли они нужны для их корректной работы; никогда не рассказывать конфиденциальную информацию по телефону. Настоящие сотрудники банков никогда не попросят в телефонном разговоре назвать логин и пароль, PIN, СVC/СVV-код или коды из СМС; установить надёжное защитное решение на все свои устройства, в том числе мобильные.