«Փաստ» թերթը գրում է, թե իր տեղեկություններով,
«Նիկոլ Փաշինյանի ու նրա թիմակիցների՝ Արցախի՝ Ադրբեջանի կազմում ապագա ունենալու մասին հայտարարություններից հետո Արցախում հսկայական բողոքի ալիք է սկսվել։ Արցախյան մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, Արցախի նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանն ու Արկադի Ղուկասյանը, որոնք միշտ Արցախին վերաբերող տարբեր օրակարգային հարցերում ակտիվություն են դրսևորել, բայց գերադասել են մնալ ստվերում, այս օրերին Արցախի տարբեր քաղաքական ուժերի, գործիչների ու ակտիվ դեմքերի հետ հանդիպումների շարք են սկսել։
Խնդիրը հստակ է՝ ոչ մի դեպքում թույլ չտալ Արցախի հանձնում, և հենց այդ խնդրի ուղղությամբ էլ նախագահները փորձում են համախմբման գործընթաց սկսել։ Թերթի տեղեկություններով, գործող նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ևս ակտիվ հանդիպումների մեջ է և ամենուրեք կոչ է անում մի կողմ դնել կուսակցական շահերը և միանալ Արցախի դեմ սկսված արշավին դիմակայելու գործընթացին։
Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, ՀՀ իշխանությունները փորձում են Հարությունյանին որոշակի ճնշումների ենթարկել, այդ թվում՝ կոմպրոմատների, սպառնալիքների միջոցով, քանի որ նա վերջին շրջանում որոշակիորեն կոշտ դիրքորոշում է որդեգրել Հայաստանի գործող իշխանությունների հանդեպ կամ, ինչպես արցախցիներն են ասում, «կարծես թե վերջապես խելքի է եկել»:
Մեր տեղեկություններով, արցախցիները հույս ունեն, որ թեկուզ անձնական զրկանքների գնով՝ Արայիկ Հարությունյանը տուրք չի տա որևէ սպառնալիքի և ճնշումների ու չի շեղվի այն օրակարգից ու սկզբունքներից, որոնք ձևավորված են Արցախում»։

«Паст»: В Арцахе началась большая волна протеста
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что после заявления Пашиняна и членов его команды о том, что у Арцаха есть будущее в составе Азербайджана, в Арцахе началась большая волна протеста. Как передают источники издания, бывшие президенты Арцаха Бако Саакян и Аркадий Гукасян, которые всегда проявляли активность в касающихся Арцаха различных вопросах повестки, однако предпочитали держаться в тени, в эти дни начали проводить встречи с различными политическими силами, деятелями и активистами.
Поставлена четкая задача: ни в коем случае не допустить сдачу Арцаха и президенты пытаются начать процесс консолидации вокруг этого вопроса. По сведениям газеты, действующий президент Араик Арутюнян также проводит активные встречи и призывает всех отложить в сторону политические интересы и присоединиться к процессу противостояния начавшейся кампании против Арцаха.
«Как передают наши источники, власти Армении пытаются оказать определенное давление на Арутюняна, в том числе путем компромата и угроз, поскольку в последнее время он привержен довольно резкой позиции в отношении действующей власти Армении или, как говорят арцахцы, "кажется, наконец, набрался ума".
По нашим сведениям, арцахцы надеются, что Араик Арутюнян даже ценой своих лишений не поддастся каким-либо угрозам и давлениям и не отклонится от той повестки и принципов, которые сформировались в Арцахе», - пишет газета.