Արմեն Գևորգյանի պաշտպանը միջնորդեց թույլ տալ նրան մեկնել Ստրասբուրգ․ դատարանը համաձայնեց
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը միջնորդել է թույլ տալ իր պաշտպանյալին ապրիլի 23-29-ը բացակայել երկրից։ Նա տեղեկացրել է, որ ապրիլի 25-28 Ստրասբուրգում կայանալու են ԵԽԽՎ լիագումար նիստերը, որին Արմեն Գևորգյանը պետք է մասնակցի։
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական թիմից հայտնում են, որ պաշտպանը դատարանին է ներկայացրել նաև ԱԺ-ի համապատասխան փաստաթղթերը։ Բացի այդ, Սահակյանը տեղեկացրել է, որ հաշվի առնելով նախկինում մերժված նմանատիպ միջնորդությունները, ԵԽԽՎ նախագահն անձամբ է միջնորդել պաշտպանել Արմեն Գևորգյանի անձեռնմխելիությունը։
Նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հայտարարել է, որ այս պահին անձեռնմխելիության հարց չի քննարկվում, և ԵԽԽՎ նախագահի նամակը որևէ առնչություն չունի ներկայացված միջնորդության հետ։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը միացել է միջնորդությանը, նշելով, որ միջազգային խորհրդարանական մարմինների աշխատանանքերին մասնակցելու հնարավորություն պետք է ունենան ինչպես իշխանական, այնպես էլ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչները։
«Ֆիզիկապես մասնակցելու հնարավորություն չտալը ևս մեկ անգամ կվերահաստատի իմ այն պնդումը, որ տեղաշարժի ազատության սահմանափակումն այլ նպատակներ ունի», - ասել է Օրբելյանը։
Մեղադրանքը պաշտպանող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը նկատել է, որ ԵԽԽՎ նիստին կարելի է մասնակցել նաև հիբրիդային եղանակով, ինչին պաշտպան Սահակյանն արձագանքել է, որ հիբրիդային եղանակով Արմեն Գևորգյանը չի կարող հանդիպել որևէ պատվիրակի հետ։
Հաշվի առնելով, որ Արմեն Գևորգյանը պատրաստվում է ԵԽԽՎ-ում բարձրացնել Արցախյան հակամարտության վերաբերյալ հարցեր, դատարանը վերջապես թույլ է տվել ընդդիմադիր պատգամավորին մեկնել Ստրասբուրգ։

Суд разрешил Армену Геворкяну поехать на заседание ПАСЕ в Страсбург
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян разрешил бывшему вице-премьеру РА, ныне депутату Национального собрания от фракции «Айастан» («Армения») Армену Геворкяну покинуть страну для участия в заседании ПАСЕ в Страсбурге.
Адвокат депутата Лусине Саакян подала ходатайство с просьбой разрешить Геворкяну выезд из страны. Она указала, что с 25-го по 28-ое апреля пройдут очередные пленарные заседания ПАСЕ и Армен Геворкян как депутат парламента собирается выступить в Страсбурге с заявлением, в котором затронет создавшуюся вокруг Арцаха ситуацию.
Лусине Саакян попросила суд разрешить Армену Геворкяну выезд из страны на период с 23-го по 29-ое апреля.
Сторона защиты также представила распоряжение спикера НС, согласно которому Армен Геворкян с 23-го по 29-ое апреля будет командирован в Страсбург. К ходатайству присоединился адвокат Арам Орбелян, представляющий интересы второго президента Армении Роберта Кочаряна. Он указал, что возможность принять участие в работе международных  парламентских структур должны иметь как представители власти, так и оппозиционные политические деятели.
«Отказ от предоставления возможности на физическое участие еще раз подтвердит мое утверждение о том, что ограничение свободы передвижения преследует иные цели», – заявил Орбелян.
Поддерживающие в суде обвинение прокурор Петрос Петросян отметил, что участвовать в заседание ПАСЕ можно и в гибридном формате. В ответ адвокат Саакян заявил, что в упомянутом формате Армен Геворкян не сможет встретиться с кем-либо из делегатов.
С учетом того, что Армен Геворкян собирается в Страсбурге поднять вопросы, касающиеся арцахского конфликта, суд разрешил оппозиционному депутату выехать за рубеж.