Հարութ Սասունյան. Փաշինյանի կործանումների շարանը. այսօր՝ Արցախը, վաղը՝ Հայաստանը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2022 թվականի ապրիլի 13-ին Հայաստանի խորհրդարանում հանդես եկավ չափազանց երկար և անկապ ելույթով՝ 2021 թվականին իր կառավարության ձախողումների և ձեռքբերումների վերաբերյալ։
2020 թվականի Արցախյան աղետալի պատերազմից ի վեր ես բազմիցս ասել եմ, որ վարչապետը չափազանց ապաշնորհ է Հայաստանը կառավարելու համար։ Նա դարձավ Արցախի մեծ մասի և հազարավոր հայ երիտասարդների կորստի պատճառ։ Որպես պարտված ու հոգեբանորեն ջախջախված ղեկավար՝ նա ի վիճակի չէ վերականգնելու երկրին հասցրած վնասը։ Օրեցօր վիճակն ավելի է վատանում. Արցախը հիմնականում կորցրել ենք, հաջորդը՝ Հայաստանն է։
Սակայն Փաշինյանը մերժում է հրաժարական տալ՝ կառչած մնալով իր աթոռից և հաստատելով միանձնյա իշխանություն։ Հեգնականորեն, չորս տարի առաջ, երբ տիրապետեց կառավարությանը, նա հայտարարեց, որ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին...
2022 թվականի ապրիլի 13-ի իր ելույթում Փաշինյանն ասաց. «մենք ունեցանք լրջագույն ձախողումներ և լրջագույն ձեռքբերումներ: Նախ պիտի խոսեմ ձեռքբերումների մասին, հաջորդիվ կենտրոնանալով ձախողումների վրա, բայց ոչ այնքան կամ ոչ միայն դրանք արձանագրելու, այլև Ազգային ժողովի բարձր ամբիոնում գտնվելու պատեհությունը օգտագործելով՝ հանրության առաջ ինքնախոստովանություններ անելու, տեղի ունեցած պատերազմի և պարտության պատճառահետևանքային կապերը լուսաբանելու և հնարավոր լուծումների մասին խոսակցություն հարուցելու համար»:
Իշխանության տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնյաներ վերջերս հայտարարեցին, որ Արցախն այլևս տարածքային խնդիր չէ, այլ՝ մարդու իրավունքների, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանը հրաժարվում է Արցախի անկախության կամ ինքնորոշման իր վաղեմի պահանջից՝ փոխարենը ընտրելով էթնիկ հայերի մշակութային և կրոնական իրավունքների պաշտպանությունը Արցախում՝ Ադրբեջանի տիրապետության տակ...
Քանի որ Փաշինյանի ծրագիրն է՝ Արցախի մնացած մասը հանձնել Ադրբեջանին, ապա ինչո՞ւ է նա այնուհետև պարծենում, որ «2020 թվականի նոյեմբերից մինչև 2021 թվականի ավարտը [Հայաստանի] կառավարությունը Արցախում իրականացրել է 136 միլիարդ դրամի [մոտ 272 միլիոն դոլարի] ծրագրեր»։ Հայաստանն իրականում ֆինանսավորում է Ադրբեջանի ենթակառուցվածքներն Արցախում, քանի որ Ադրբեջանի կառավարությունը երեքուկես տարի անց կամ ավելի քիչ կտիրանա այդ տարածքին։
Փաշինյանը խոստովանեց, որ 2021 թվականին բացասականը գերազանցել է դրականին։ Նա հայտարարեց, որ «ի սկզբանե ընդունել եմ իմ մեղքն ու պատասխանատվությունը թե՛ պատերազմի, թե՛ պարտության համար»։ Բայց հետո հակասեց ինքն իրեն՝ ասելով. «Չեմ ընդունել և չեմ ընդունում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո ընդդիմության կողմից ինձ ուղղված մեղադրանքները՝ հող հանձնելու, հետևաբար նաև դավաճանության մեջ»։ Նա խոստովանեց, որ իր ասածը «կարող է աբսուրդ թվալ, որ ընդունում ես մեղքը, բայց չես ընդունում մեղադրանքը»:
Իր խոստովանությունն ավելի շփոթեցնող դարձնելով՝ Փաշինյանը հավելեց. «Վերջերս տված հարցազրույցներից մեկում ակնարկել էի, որ եթե ինձ ուզում են օբյեկտիվ մեղադրանք վերագրել, ինձ պետք է մեղադրել ոչ թե հողեր հանձնելու, այլ պետք է մեղադրել հողեր չհաձնելու մեջ: Եվ ես հիմա, այո, ուզում եմ խոստովանել, որ հնարավոր է և մեղավոր եմ դրանում: Մեղավոր եմ, որ 2018, 2019 թվականներին մեր հանրության առաջ չեմ կանգնել ու չեմ բարձրաձայնել, որ մեր բոլոր, կրկնում եմ բոլոր՝ հեռու և մոտիկ բարեկամները մեզնից ակնկալում են, որ մենք այս կամ այն կոնֆիգուրացիայով Ադրբեջանին հանձնենք 7 հայտնի շրջանները և իջեցնենք Արցախի կարգավիճակի համար մեր սահմանած նշաձողը: Մեղավոր եմ, որ մեր ժողովրդին չեմ ասել, որ միջազգային հանրությունը միանշանակորեն ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, ակնկալում է, որ մենք էլ ճանաչենք, ակնկալում է նաև, որ Ղարաբաղից հեռացած ադրբեջանցիները լիարժեք ներգրավված լինեն Լեռնային Ղարաբաղի ապագայի որոշման ու կառավարման հարցերում»:
Վերոնշյալ պարբերության մեջ Փաշինյանը ընդունեց իր մեղքը Արցախը կորցնելու մեջ, սակայն տարօրինակ կերպով խուսափեց ընդունել իր գործողությունների հետևանքները։ Նա նաև բազմիցս մեղքը բարդել է միջազգային հանրության ճնշումների վրա։ Ճիշտ չէ, որ միջազգային հանրությունը պահանջում էր, որ հայերը զիջեն Արցախը, բայց եթե նույնիսկ պահանջեին, Փաշինյանին պետք է ավելի շատ մտահոգեր Հայաստանի ազգային շահերը, ոչ թե դրսի առաջարկները։ Միայն թույլ ղեկավարը կկքի երրորդ կողմերի ճնշման տակ և չի պաշտպանի իր ժողովրդի իրավունքները:
Փաշինյանը խոստովանեց. «Եվ սա չանելն է իմ իրական մեղքը և մեղադրանքի նման ձևակերպումը ամենևին էլ իրավիճակը մեղմացնելու փորձ չէ, այլ ընդհակառակը դրանով ավելի եմ սրում, որովհետև հանձնելով [Արցախի հողերը] գուցե կփրկեի հազարավոր կյանքեր, իսկ չհանձնելով փաստորեն՝ հազարավոր զոհերի հանգեցրած որոշումների հեղինակ դարձա»։ Որպես Հայաստանի վարչապետ՝ նա իրավունք չուներ հանձնելու Արցախի այն տարածքները, որոնք իր իրավասության տակ չէին։
Փաշինյանը պատրաստվում է ամբողջությամբ հանձնել Արցախը՝ հայտարարելով, որ ցանկանում է խաղաղության պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ և ճանաչել նրա տարածքային ամբողջականությունը։ Նա պատճառաբանեց, թե «միջազգային հանրությունը մեզ հստակ ասում է. լինել աշխարհի միակ երկիրը, որ չի ճանաչում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը մեծ վտանգ է ոչ միայն Արցախի, այլև Հայաստանի համար։ Այսօր միջազգային հանրությունը մեզ կրկին ասում է՝ մի փոքր իջեցրեք Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցում ձեր նշաձողը և միջազգային մեծ կոնսոլիդացիա կապահովեք Հայաստանի և Արցախի շուրջ: Հակառակ դեպքում, ասում է միջազգային հանրությունը, խնդրում ենք մեր վրա հույս չդնել, ոչ թե այն պատճառով, որ մենք չենք ուզում ձեզ օգնել, այլ այն պատճառով, որ մենք չենք կարող ձեզ օգնել»:
Այն բանից հետո, երբ Փաշինյանն ասաց, որ Հայաստանը չի ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, նա հակասեց ինքն իրեն՝ կեղծորեն պնդելով, որ 1992 թվականին Հայաստանը ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Անհիմն հայտարարություն է նաև նրա պնդումը, թե միջազգային հանրությունը զգուշացրել է, որ իրենք չեն կարող օգնել Հայաստանին, եթե նա զիջումների չգնա Արցախի հարցում։ Իսկ այդ ե՞րբ է միջազգային հանրությունը մատը մատին տվել Հայաստանին օգնելու համար։ Փաշինյանն ուղղակի օգտագործում է այս պատրվակը Ադրբեջանին հետագա զիջումներ անելու համար։ Նա ի վիճակի չէ պաշտպանել Հայաստանի սահմանները, ինչպես տեսանք 2021 թվականի մայիսի 12-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի սահմանի ոտնձգության ժամանակ։ Ավելին, Փաշինյանը կեղծ կերպով մեղադրեց իր քաղաքական հակառակորդներին ադրբեջանական այդ ներխուժման համար... Նա նաև մեղադրեց Ռուսաստանի գլխավորած ՀԱՊԿ-ին (Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպություն)՝ ի պաշտպանություն Հայաստանի չկանգնելու համար, թեև ինքն է ներկայիս ՀԱՊԿի նախագահը...
Խորհրդարանում Փաշինյանի պարտվողական արտահայտությունները խստորեն դատապարտեցին ոչ միայն քաղաքական ընդդիմությունը, այլև Արցախի սովորաբար տեղի տվող ղեկավարները։
Պետք է ամեն ինչ անել Փաշինյանից շուտափույթ ազատվելու համար, քանի որ նա մերժում է հրաժարական տալ՝ նախընտրելով իր աթոռը, այլ ոչ թե Հայաստանի շահը։ Հակառակ դեպքում, Արցախից հետո հաջորդը կլինի Հայաստանը։

Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan delivered a very lengthy, rambling speech on April 13, 2022 to the Armenian Parliament on his government’s failures and achievements in 2021.
Ever since the catastrophic 2020 Artsakh war, I have been repeatedly saying that the Prime Minister is too incompetent to govern Armenia. He caused the loss of most of Artsakh and thousands of young Armenian soldiers. As a defeated and psychologically crushed leader, he is incapable of repairing the damage he caused to the country. With each passing day, the situation is getting worse. Artsakh is mostly gone; Armenia is next.
However, Pashinyan refuses to resign, clinging to his seat and establishing a one-man rule. Ironically, when he took over the government four years ago, he proclaimed that the power belonged to the people!
In his April 13, 2022 speech, Pashinyan stated: “we have had the most serious failures as well as the most serious achievements. I must first talk about the achievements, then focus on the failures, but not so much or not only to record them, but also to use the opportunity of being on the high rostrum of the National Assembly, to confess to the public about the cause and effect of the war and defeat, and talk about possible solutions.”
Various high-ranking government officials have recently announced that Artsakh is no longer a territorial issue, but one of human rights, meaning that Armenia is giving up on its long-standing demand for the independence or self-determination of Artsakh, opting instead on seeking to preserve the cultural and religious rights of ethnic Armenians in Artsakh under Azeri rule!
Since Pashinyan’s plan is to turn over the remainder of Artsakh to Azerbaijan, why is he then boasting that “from November 2020 to the end of 2021, the [Armenian] government has implemented in Artsakh 136 billion drams [about $272 million] of programs?” Armenia is actually subsidizing Azerbaijan’s infrastructure in Artsakh, since the government of Azerbaijan, in three and a half years or less, will take over that territory.
Pashinyan admitted that the negatives in 2021 outweighed the positives. He stated that “from the beginning I have accepted my guilt and responsibility for both the war and defeat.” But then, he contradicted himself by saying: “I have not accepted and I do not accept the accusations addressed to me by the opposition after November 9, 2020, accusing me of handing over lands and thus also of treason.” He acknowledged that what he just said is “absurd -- admitting your guilt, but not accepting the accusation.”
Making his confession more confusing, Pashinyan added: “In a recent interview, I hinted that if I were to be accused objectively, I should be accused not of handing over land, but of not handing over land. And now, yes, I'm going to admit that I'm probably guilty of it. It is my fault that in 2018, 2019, I did not stand in front of our public and did not speak out that all, I repeat, all distant and close [foreign] friends expect us that we hand over the seven well-known regions to Azerbaijan, one way or another and lower our bar for the status of Artsakh. It is my fault that I did not tell our people that the international community unequivocally recognizes the territorial integrity of Azerbaijan, expects us that we too recognize it, also expects that the Azerbaijanis who left Karabakh be fully integrated in the decision-making and governance of Nagorno-Karabakh.”
In the above paragraph, Pashinyan admitted his guilt in losing Artsakh, but strangely, avoided accepting the consequences for his actions. He also repeatedly laid the blame on pressure from the international community. It is not true that the international community demanded that Armenians give up Artsakh, but even if they did, Pashinyan should have been more concerned about Armenia’s national interests than the outsiders’ suggestion. Only a weak leader would buckle under the pressure of third parties and not defend his people’s rights.
Pashinyan confessed: “And not doing this is my real fault, and such a formulation is not an attempt to alleviate the situation at all. On the contrary, I aggravate it, because by handing over [Artsakh’s lands], I might have saved thousands of lives, but by not handing over I actually became the author of decisions that resulted in thousands of victims.” As the Prime Minister of Armenia, he had no right to hand over Artsakh territories that he had no jurisdiction over.
Pashinyan is getting ready to surrender Artsakh completely by announcing that he wants to sign a peace treaty with Azerbaijan and recognize its territorial integrity. He used the excuse that “the international community clearly tells us that Armenia is the only country in the world that does not recognize Azerbaijan’s territorial integrity.” This “is a great danger not only for Artsakh but also for Armenia. Today the international community tells us again, ‘lower your bar on the status of Nagorno Karabakh a little and you will secure greater international consolidation around Armenia and Artsakh.’ Otherwise, says the international community, ‘please do not rely on us, not because we do not want to help you, but because we cannot help you.’”
After saying that Armenia has not recognized Azerbaijan’s territorial integrity, Pashinyan contradicted himself by falsely claiming that in 1992, Armenia had recognized Azerbaijan’s territorial integrity. His contention, that the international community warned him that they cannot help Armenia, unless it made concessions on Artsakh, is also a baseless statement. When has the international community lifted a finger to help Armenia? Pashinyan is simply using this excuse to make further concessions to Azerbaijan. He is incapable of protecting Armenia’s borders as we have seen with Azerbaijan’s May 12, 2021 encroachment on Armenia’s border. Furthermore, Pashinyan falsely blamed his political opponents for that Azeri incursion! He also faulted the Russia-led CSTO (Collective Security Treaty Organization) for not coming to Armenia’s defense, even though he is the current CSTO Chairman!
Pashinyan’s defeatist remarks at the Parliament were soundly condemned not only by the political opposition, but also by the usually compliant leaders of Artsakh.
Everything must be done to get rid of Pashinyan as soon as possible since he refuses to resign, favoring his own seat over Armenia’s interests. Otherwise, after Artsakh, Armenia is next to go.