Իրանի պահվածքը շատ բարեկամական է Հայաստանի նկատմամբ. Արթուր Վանեցյան
«Շփման ցանկացած ձևաչափ կարևոր է, հատկապես տարածաշրջանի երկրների համար, բայց պետք է ամենակարևորը հասկանալ, թե այս ձևաչափում ինչ հարցեր են քննարկվում, արդյոք կքննարկվեն այնպիսի հարցեր, որոնք մինչ այս քննարկվել են այլ ձևաչափերում», - Ազատության հրապարակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպե՞ս է գնահատում «3+3» ձևաչափը, արդյո՞ք այն կենսունակ է, կարո՞ղ է հաջողության հասնել։
Ըստ նրա, խոսքն արցախյան հիմնախնդրի մասին է, որ այն չի կարող դուրս գալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափից և գնալ քննարկվելու այլ ձևաչափերում։
«Իսկ, առհասարակ, շփումները ողջունում եմ և համարում եմ նորմալ», - ասաց Ա. Վանեցյանը։
Հարցին, թե ինչպե՞ս է գնահատում Իրանի պահվածքը ստեղծված իրավիճակում, ընդդիմադիր քաղաքական գործիչն ասաց. «Իրանը բազմիցս հայտարարել է իր կարմիր գծերը, Իրանը հստակ ասել է, թե ինչ չի հանդուրժի իր սահմաններին։ Կարծում եմ՝ Իրանը շատ ճիշտ է իրեն պահում տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղություն ունենալու համար»։
Նա նշեց, որ Իրանն իր քայլերով ցույց է տվել, որ իր համար կարևոր է տարածաշրջանում խաղաղությունը, մատնանշել է իր կարմիր գծերը թե Թուրքիայի, թե Ադրբեջանի համար։

Armenia MP Artur Vanetsyan, leader of the opposition With Honor (Pativ Unem) faction and the Homeland Party, who has been holding a sit-in in Yerevan’s Liberia Square for five days now, does not object to any talks within the 3+3 format (Armenia, Azerbaijan, Georgia - Russia, Turkey, Iran), however he says not all issues can be discussed by it.
"I think any format of communication is important, especially for the regional countries, however it is necessary to clarify what issues are discussed within this format and whether the issues discussed earlier in other formats will be discussed too,” Vanetsyan told reporters.
“It’s about the Artsakh (Nagorno-Karabakh) issue, which cannot go beyond the format of the OSCE Minsk Group and be discussed in other formats. In general, I welcome the contacts and consider them normal,” the opposition leader said.
Referring to Iran’s stance on the recent developments, Vanetsyan underscored that the country had set clear red lines in the region.
“Iran has repeatedly spoken of its red lines. The country has made it clear what it will not tolerate at its borders. I believe that Iran is on the right track to ensure long-term peace in the region,” he said.