Իրանի պահվածքը շատ բարեկամական է Հայաստանի նկատմամբ. Արթուր Վանեցյան
«Շփման ցանկացած ձևաչափ կարևոր է, հատկապես տարածաշրջանի երկրների համար, բայց պետք է ամենակարևորը հասկանալ, թե այս ձևաչափում ինչ հարցեր են քննարկվում, արդյոք կքննարկվեն այնպիսի հարցեր, որոնք մինչ այս քննարկվել են այլ ձևաչափերում», - Ազատության հրապարակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպե՞ս է գնահատում «3+3» ձևաչափը, արդյո՞ք այն կենսունակ է, կարո՞ղ է հաջողության հասնել։
Ըստ նրա, խոսքն արցախյան հիմնախնդրի մասին է, որ այն չի կարող դուրս գալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափից և գնալ քննարկվելու այլ ձևաչափերում։
«Իսկ, առհասարակ, շփումները ողջունում եմ և համարում եմ նորմալ», - ասաց Ա. Վանեցյանը։
Հարցին, թե ինչպե՞ս է գնահատում Իրանի պահվածքը ստեղծված իրավիճակում, ընդդիմադիր քաղաքական գործիչն ասաց. «Իրանը բազմիցս հայտարարել է իր կարմիր գծերը, Իրանը հստակ ասել է, թե ինչ չի հանդուրժի իր սահմաններին։ Կարծում եմ՝ Իրանը շատ ճիշտ է իրեն պահում տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղություն ունենալու համար»։
Նա նշեց, որ Իրանն իր քայլերով ցույց է տվել, որ իր համար կարևոր է տարածաշրջանում խաղաղությունը, մատնանշել է իր կարմիր գծերը թե Թուրքիայի, թե Ադրբեջանի համար։

Артур Ванецян: Поведение Ирана – дружественное по отношению к Армении
Любой формат общения важен, особенно для стран региона, однако нужно понять самое важное – какие вопросы обсуждаются в этом формате, обсуждаются ли такие вопросы, которые до этого обсуждались в других форматах, заявил руководитель фракции «Честь имею», председатель партии «Отечество» Артур Ванецян в беседе с журналистами на площади Свободы, отвечая на вопрос о жизнеспособности формата «3+3» по Закавказью.
С инициативой о формате сотрудничества «3+3» с участием Армении, Азербайджана, Грузии, Турции, Ирана и РФ ранее выступили лидеры Азербайджана и Турции. Иран приветствовал эту идею, Грузия заявляет, что против данной платформы.
По словам Ванецяна, речь об арцахской проблеме, процесс урегулирования не может быть выведен из формата Минской группы ОБСЕ и обсуждаться в других форматах.
«А в целом, я приветствую контакты и считаю их нормальными», - сказал Артур Ванецян.
Коснувшись роли Ирана, он отметил:
«Иран неоднократно заявлял о своих красных линиях, Иран четко сказал, чего не потерпит на своих границах. Считаю, что Иран ведет себя очень правильно для обеспечения долгосрочного мира в регионе».
Он отметил, что Иран своими шагами показал, что мир в регионе для него важен, указав при это свои красные линии как для Турции, так и для Азербайджана.