Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամը ֆեյսբուքյան իր էջում պատմել է արցախյան վերջին պատերազմում զոհված Տիգրան Հարությունյանի մասին։
«Նա արտիստ էր իր բոլոր հատկանիշներով․ գեղեցիկ ու ոչ ոքի անտարբեր չթողնող արտաքին տեսքը, գրավչությունն ու արտիստիզմը նրան բեմից ու էկրանից բացի այլ տեղ գնալու հնարավորություն չէին թողնում։
Ընկերները Տիգրանին հաճախ անվանում էին երիտասարդ ԴիԿապրիո։
Պարարվեստի քոլեջում սովորելուց ու երկար տարիներ տարբեր խմբերում պարելուց հետո Տիգրանն ընտրեց Երևանի թատրոնի և կինոյի ինստիտուտը։ Սովորելուն զուգահեռ պարում էր «Ամարաս» համույթում, նրանց հետ հասցրել էր արտերկիր մեկնել համերգների, մասնավորապես Փարիզ և Մոսկվա։
Տիգրանը դերասանական կրթություն չուներ, սակայն ի ծնե տաղանդի շնորհիվ բազմաթիվ առաջարկներ էր ստանում հայկական շոու-բիզնեսի ներկայացուցիչների տեսահոլովակներում նկարահանվելու համար։ Խաղում էր «Outdance» սիթքոմում և պարում Հակոբ Պարոնյանի անվան թատրոնում։
«Տիգրանը մեկ միավորի տարբերությամբ ընդունվեց անվճար ու ծառայության մեկնեց իր հասակակիցներից ավելի ուշ։ Այդ ժամանակ ուրախացել էինք, որ ուսումը կավարտի, նոր կգնա ծառայելու, բայց ինչ իմանայինք՝ ինչ է սպասվում․․․», - ասում է Տիգրանի մայրը՝ Լիանան։
14 տարեկանից Տիգրանն աշխատում էր ու ծառայությունից առաջ աշխատանքային փորձ ուներ բազմաթիվ ու ամենատարբեր ոլորտներում։ Ասում էր՝ ես պիտի ունենամ ամեն ինչ։
Ընկերների խոսքով՝ Տիգրանի հետ տխուր լինելն ու ձանձրանալն անհնար էր։ Ցանկացած պարագայում դրական ու լավատես էր։ Էքստրիմի սիրահար էր ու անգամ մոտոցիկլետ էր գնել։ Նրան կարելի էր գտնել ցանկացած բարձունքից թռչելիս։
Տիգրանը ծառայում էր Հադրութում, պատերազմի օրերին էլ այնտեղ է եղել։ Զինակից ընկերները պատմում են, որ նա ուժեղ զինվոր էր, կամային ու պատրաստ օգնելու ընկերներին։ Հենց այդպես էլ օգնության շտապելիս վիրավորվել էր ԱԹՍ-ի հարվածից, հիվանդանոցի ճանապարհին երկրորդ հարվածից ընկերների հետ հերոսացել 2020թ․ հոկտեմբերի 11-ին։
Տիգրանն ու մայրն ամենաամուր թելերով էին կապված իրար՝ միշտ միասին, կառուցելով ընդհանուր երազանքներ ու նպատակներ․ «Միշտ մտածել եմ, որ եթե Տիգրանին որևէ բան պատահի, ես չեմ ապրի։ Բայց հիմա շարունակում եմ կյանքս Տիգրանի ուժով։ Ասում էր՝ քո աչքերին արցունք չպիտի լինի, մամ։ Ու հիմա էլ ես գլուխս բարձր, ուժեղ շարունակում եմ ապրել հանուն Տիգրանի, չեմ չարացել, որովհետև նա էլ այդպիսին չէր»։
Փառք ու խոնարհում մեր հայրենիքի համար իրենց կյանքը և առողջությունը զոհաբերած բոլոր արիներին։ Տիգրան Վլադիմիրի Հարությունյանի ընտանիքը Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի շահառու է։ Հիմնադրամի ֆոնդը ձևավորում ենք մենք՝ ՀՀ և Արցախի քաղաքացիներս, աշխարհասփյուռ հայերս։ Ֆինանսակայն կայուն հատուցումն ամենաքիչն է, որ կարող ենք անել մեր քաջերի հիշատակի, մեր հոգու հանգստության համար»։

Павшего в 44-дневной войне в Арцахе Тиграна друзья часто называли Ди Каприо
Фонд страхования военнослужащих на своей странице в Facebook рассказал о павшем в 44-дневной Арцахской войне Тигране Арутюняне.
«Он был артистом по всем своим качествам: красивая и не оставляющая никого равнодушным внешность, привлекательность и артистизм не оставляли ему иного выбора, кроме сцены и большого экрана.
Друзья часто называли Тиграна молодым Леонардо Ди Каприо (актер Голливуда, звезда «Титаника», «Авиатора», «Начала» и других картин. – Ред.).
После учебы в колледже танцевального искусства и выступления на протяжении многих лет в различных танцевальных группах, Тигран решил поступить в Ереванский институт театра и кино. Параллельно учебе он танцевал в ансамбле «Амарас», успел побывать с ними на зарубежных гастролях, в частности в Париже и Москве.
Актерского образования у Тиграна не было, но благодаря врожденному таланту он получал множество предложений сняться в клипах представителей армянского шоу-бизнеса. Он играл в ситкоме «Outdance», танцевал в Театре музыкальной комедии им. Акопа Пароняна», – отмечается в публикации.
«С разницей в 1 балл Тигран поступил в вуз на бесплатное отделение и был призван на службу позже своих сверстников. Мы тогда радовались, что он закончит учебу и только потом пойдет служить. Откуда нам было знать, что ждет впереди…» – говорит мама Тиграна – Лиана.
По словам друзей Тиграна, с ним было невозможно грустить и скучать. При любых обстоятельствах он сохранял позитивный настрой и оставался оптимистом. Он был любителем экстрима и даже купил себе мотоцикл.
Тигран служил в Гадруте, там же находился во время войны. Сослуживцы рассказывают, что он был сильным солдатом, волевым и готовым прийти на помощь своим боевым товарищам. Именно так, спеша на помощь, он был ранен ударом вражеского беспилотника. По пути в больницу от второго удара обрел бессмертие со своими друзьями 11 октября 2020 года.
Тигран был очень привязан к маме, они были всегда вместе, строя общие мечты и цели․ «Я всегда думала: если с Тиграном что-то случится, мне не жить. Но сейчас я продолжаю свою жизнь полученной от Тиграна силой. Он говорил: мам, никаких слез. И теперь я продолжаю жить с гордо поднятой головой, стараюсь быть сильной ради Тиграна, я не озлобилась, потому что и он не был таким», – рассказывает она.
«Честь и слава всем храбрецам, пожертвовавшим свою жизнь и здоровье за нашу Родину. Семья Тиграна Владимировича Арутюняна является бенефициаром Фонда страхования военнослужащих.
Фонд последнего формируется нами, гражданами Армении и Арцаха, рассеянными по всему миру армянами. Стабильная финансовая компенсация – это меньшее, что мы можем сделать в память наших храбрецов, для спокойствия наших душ», – говорится в публикации.