«Փաստ». «Կոնսենսուս մինուս Նիկոլ» թեզը, լուրջ անհանգստություն է առաջացրել իշխանությունների շրջանում
«Ապրիլի 17-ից Արթուր Վանեցյանը անժամկետ նստացույց է հայտարարել և բողոքի ակցիա է իրականացնում Ազատության հրապարակում։ Այս օրերին տարբեր քաղաքական և հասարակական գործիչներ այցելել են հրապարակ, միացել, իրենց աջակցությունը հայտնել տեղի ունեցող գործընթացին։ Երեկ էլ ընդդիմադիր ուժերը հայտարարեցին, որ ապրիլի 25-ից սկսում են ապակենտրոն և ցանցային պայքար, ամբողջ Հայաստանով կլինեն անդադար բողոքի ակցիաներ և այլ գործողություններ:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, այս ամենը, ինչպես նաև գնալով առավել հստակ դարձող կոնսոլիդացիան՝ հանուն Արցախի և Հայաստանի փրկության, որը փաստացի իրականություն է դարձնում «կոնսենսուս մինուս Նիկոլ» թեզը, լուրջ անհանգստություն է առաջացրել իշխանությունների շրջանում: Ի մասնավորի, մենք տեղեկություններ ունենք, որ իշխանության տարբեր «էմիսարներ» այս օրերին փորձում են տարբեր ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող գործիչների ու ակտիվիստների հետ պահել ներկայումս ընթացող և առաջիկայում սպասվող ակցիաներին մասնակցելուց։
Մեր աղբյուրները փոխանցում են, որ միջնորդները հիմնականում փորձել են համոզել այնպիսի պնդումներով, թե «առաջիկայում այս ալիքը մարելու է», «իզուր դառնալու եք թիրախի առարկա» ու համանման այլ մանիպուլ յացիաներով։ Ավելին, որոշ դեպքերում անգամ «հիշեցրել» են, թե պետական համակարգում աշխատող հարազատներ ունեն, նրանք կարող են կորցնել իրենց աշխատանքը և այլն»։

«Паст»: Тезис «консенсус минус Никол» вызвал серьезную обеспокоенность в рядах власти
Газета «Паст» пишет, что с 17 апреля Артур Ванецян объявил бессрочный сидячий пикет и проводит акцию на площади Свободы. За это время площадь посетили различные политические и общественные деятели, которые выразили поддержку инициированному процессу. Вчера оппозиционные силы заявили, что с 25 апреля начинается децентрализованная и сетевая борьба, по всей Армении будут проводиться непрерывные акции протеста и другие действия.
По сведениям издания, этот процесс, а также все более четкая консолидация во имя спасения Арцаха и Армении, фактически способствующая реализации тезиса «консенсус минул Никол», вызвала серьезную обеспокоенность в рядах власти.
«В частности, по нашим сведениям, различные «эмиссары» власти в эти дни встречаться с разными деятелями с оппозиционными взглядами и активистами и пытаются отговорить их от участия в проходящих и предстоящих акциях.
Как передают наши источники, посредники, в основном, пытались уговорить такими утверждениями, мол «в ближайшее время эта волна стихнет», «зря станете мишенью» и другими аналогичными манипуляциями. Более того в некоторых случаях даже «напомнили», что у них есть родственники, работающие в государственной системе, которые могут потерять свою работу», - пишет газета.