Մակրոնն ընդդեմ Լը Պենի. Ֆրանսիայում ընթանում է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը
Ֆրանսիայում կիրակի սկսվեց նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի քվեարկությունը, որը մեծ հետևանքներ կունենա Եվրոպայի ապագայի վրա: Պայքարում առաջատար համարվող, կենտրոնամետ գործող նախագահ Էմանուել Մակրոնի մրցակիցը ծայրահեղ աջ քաղաքական գործիչ Մարին Լը Պենն է:
Apnews.com-ը գրում է, որ Մակրոնը խնդրում է ընտրողներին վստահել իրեն երկրորդ հնգամյա ժամկետով՝ չնայած նախագահության ընթացքում բողոքի ցույցերի, համավարակի և Ուկրաինայի պատերազմի պատճառով ունեցած դժվարություններին:
Ֆրանսիայում քվեարկության արդյունքը, որը միջուկային զենք ունեցող երկիր է և ունի աշխարհի ամենամեծ տնտեսություններից մեկը, կարող է ազդել նաև Ուկրաինայի հակամարտության վրա, քանի որ Ֆրանսիան առանցքային դեր է խաղացել դիվանագիտական ջանքերում և աջակցել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներին:
Ֆրանսիայի ընտրազանգվածի կողմից Լը Պենի ունեցած աջակցությունն այս քարոզարշավի ընթացքում հասել է նրա գրանցած ամենաբարձր մակարդակին, և շատ բան կախված կլինի նրանից, թե քանի մարդ կմասնակցի քվեարկությանը:

France began voting in a presidential runoff election Sunday with repercussions for Europe’s future, with centrist incumbent Emmanuel Macron the front-runner but fighting a tough challenge from far-right rival Marine Le Pen, AP reported.
The centrist Macron is asking voters to trust him for a second five-year term despite a presidency troubled by protests, the pandemic and the war in Ukraine. A Macron victory in this vote would make him the first French president in 20 years to win a second term.
The result of voting in France, a nuclear-armed nation with one of the world’s biggest economies, could also impact the conflict in Ukraine, as France has played a key role in diplomatic efforts and support for sanctions against Russia.
Le Pen’s support in France’s electorate has grown during this campaign to her highest level ever, and much will depend Sunday on how many people turn out to vote. Many of those expected to choose Macron are doing so to keep out Le Pen and ideas seen as too extreme and anti-democratic, such as her plan to ban the Muslim headscarf in public, or her ties to Russia.