Արսեն Բաբայանը ՄԻՊ-ի ուշադրությունը հրավիրում է ոստիկանների՝ Աբովյան-Կորյուն խաչմերուկում իրականացրած գործողություններին
14:52 26/04/2022
«Հայրենիք» կուսակցության քաղխորհրդի անդամ, իրավաբան Արսեն Բաբայանը ֆեյսբուքյան իր էջում մանրամասներ է հրապարակել մոտոցիկլետներով իրականացրած իրազեկման երթի մասնակիցների նկատմամբ ոստիկանների գործողություններից։
«Ըստ ստացված վերջին տվյալների Աբովյան-Կորյուն խաչմերուկից ապօրինի ձերբակալվել են մոտոերթի մասնակիցներ Մարտին Բադալյանը (Քանաքեռ-Զեյթունի ՈՍ բաժին), Արթուր Հարությունյանը և Տիգրան Ղարիբյանը (Կենտրոնի ՈՍ բաժին):
Ձերբակալության կադրերը վկայում են, որ ոստիկանության հատուկ նշանակության գումարտակի ծառայողները այդ անձանց ձերբակալելու իրավաչափ հիմք չունեին, իսկ ապօրինի ձերբակալությունը կատարում են ֆիզիկական բիրտ ուժի կիրառմամբ: Մասնավորապես, իրազեկման ակցիայի մեքենայի վարորդին, ով որևէ դիմադրություն ցույց չտվեց, մեքենայից իջեցնելուց կոշտ ֆիզիկական բռնություն կիրառելով տապալեցին գետնին:
Եթե ունենք ՄԻՊ, ապա հրավիրում վերջինիս ուշադրությունը:
Միաժամանակ տեղեկացնում եմ, որ փաստաբանները իրենց նախաձեռնությամբ արդեն ուղեևորվել են ոստիկանության բաժիններ»։

Арсен Бабаян привлекает внимание омбудсмена Армении к действиям Полиции на перекрестке улиц Абовян-Корюн
15:43 26/04/2022
Член политсовета партии «Айреник» Арсен Бабаян на своей странице в Facebook представил подробности из действий полиции в отношении участников шествия по информированию.
«Согласно последним полученным данным, на перекрестке улиц Абовян-Корюн незаконно задержаны участники мотошествия Мартин Бадалян (отдел полиции Канакера-Зейтуна), Артур Арутюнян и Тигран Гарибян (Центральный отдел полиции).
Кадры задержания свидетельствуют, что сотрудники батальона специального назначения Полиции не имели законных оснований для задержания этих лиц, а их незаконное задержание производилось с применением грубой физической силы. В частности, водителя автомобиля информационной акции, не оказавшего сопротивления, спустили с машины и повалили на землю с применением грубой физической силы.
Если у нас есть Защитник прав человека в стране, то мы привлекаем внимание последнего.
В то же время сообщаю, что адвокаты уже отправились в полицейские участки по собственной инициативе».