Ազնավուրի հրապարակում բողոքի հավաք են անցկացնում զոհված զինծառայողների հարազատները
Ազնավուրի հրապարակում մեկնարկել է զոհված զինծառայողների հարազատների ակցիան։ Նրացից շատերը կրում են իրենց անմահացած որդիների, եղբայրերի, ամուսինների  լուսանկարներով շապիկներ, կամ ուղղակի բռնել են նրանց լուսանկարները։
«Սա դասական իմաստով  հանրահավաք չէ, սա հերոս տղերքի ծնողների արդարության, օրինակության համար մղվող պայքարի մի մասնիկն է և այսօր, հավաքելով այստեղ, ընդամենը ևս մեկ անգամ ի լուր աշխարհի բարձրաձայնում ենք մեր միտքը, մեր ասելիքն առ այն, որ չկարծեք մենք երբևէ մոռանալու ենք այն, ինչ եղել է, չկարծեք, որ ծնողները մոռանալու են ինչ է եղել և մեր վրեժի պայքարը, իրավական բոլոր հիմքերն ունենալով, մենք շարունակելու ենք»,- ասաց 44-օրյա պատեազմում զոհված զինծառայող Աբգար Նազարյանի հայրը՝  Գեղամ Նազարյանը։
Նրա խոսքով, այն պատերազմը, որ բերեցին մեր երկիր, այն արյունը, որ բերեցին մեր տուն, արհեստածին էր, այն հնարավոր էր կանխել, եթե ընդամենը ինչ-որ մեկը չասեր՝ «ավելի լավ է ինձ գժի տեղ դնեն, բայց հանկարծ ինձ դավաճան չասեն»։
«Դավաճան», «դավաճան» բղավեցին հավաքվածները։
Գ. Նազարյանի խոսքով, իդեալականն այն կլիներ, որ այստեղ հավաքված լիներ առնվազն 8000 ծնող, 16 հազար քույր և եղբայր, սակայն հիմա, ովքեր այստեղ են, բոլոր հերոս նահատակ տղերքի հավաքական կերպարն են ու արտահայտում են բոլորի շահերը։
«Ծնողների մի մասն այս ծանր հարվածից հետո  պարզապես նոկատուային վիճակում են, կորցրել են հետաքրքրությունն ամեն ինչի նկատմամբ, այստեղ բոլոր հավաքվածներս պետք է օգնենք նրանց այդ վիճակից դուրս կան։ Կան ծնողներ, ովքեր որոշել են այս կամ այն նպատակով մի կողմ քաշվել, բայց վստահեցնում եմ, որ նրանք փոքրամասնություն են։
Մենք հետևողական ենք լինելու և նա, ով գիտակացաբար մեր երկիր, տուն պատերազմ, արյուն, ողբերգություն բերեց և օրեր առաջ էլ խոստովանեց՝ կարող էր այնպես անել, որ մեր տղերքն այսօր մեր կողքին լինեին, դրանից հետո, կարծում եմ, որևէ բանական մարդ չի կարող անտարբեր լինել»,- հայտարարեց Գեղամ Նազարյանը։
Նա ասաց, որ եթե մեկ-երկու օր էլ քնած մնանք, այս երկիրը, հավատացեք, էլ մերը չի լինելու, բայց տղերքը մեզ օգնում են, և մենք այդ գործը պետք է ավարտենք։
«Մենք արդեն իսկ հաղթած ենք, քանի որ ունենք նահատակ հերոս տղերքի մի հսկա բանակ, որ երկնքից մեզ անդադար աջակցում են։

На площади Азнавура в Ереване акцию протеста проводят родные погибших военных
На площади Азнавура в Ереване стартовала акция родных погибших военнослужащих. Многие из них – в футболках с изображением своих обретших бессмертие сыновей, братьев, супругов или просто пришли с их фото.
«Это не митинг в классическом понимании, это частичка борьбы родителей ребят-героев за справедливость, законность. Собравшись сегодня здесь мы вновь во всеуслышание заявляем свою мысль, свою позицию: не подумайте вдруг, что мы когда-нибудь забудем произошедшее, не подумайте, что родители забудут это, и, имея все законные основания, мы продолжим свою борьбу мести», – сказал Гегам Назарян – отец погибшего в 44-дневной войне Абгара Назаряна.
По его словам, войну, которую принесли в нашу страну, была искусственно созданной, ее можно было бы предотвратить, если бы кто-то не сказал: «Лучше пусть принимают меня за сумасшедшего, но ни в коем случае не называют предателем».
«Предатель!», «предатель!» – скандировали собравшиеся.
По словам Назаряна, было бы идеально, если бы здесь собрались не менее 8000 родителей, 16 тысяч братьев и сестер, но сейчас те, кто здесь, являются собирательным образом всех героических парней.
«Часть родителей после этого тяжелого удара просто в состоянии нокаута, они потеряли интерес ко всему, все мы, собравшиеся здесь, должны им помочь выйти из этой ситуации. Есть родители, которые решили отойти в сторону с той или иной целью, но, уверяю вас, их меньшинство.
Мы будем последовательны. Тот, кто сознательно принес в нашу страну, в наш дом войну, кровь, трагедию, признался несколько дней назад – он мог бы сделать так, чтобы наши сыновья сегодня были с нами… после этого, я думаю, ни один разумный человек не может быть равнодушным», – заявил Гегам Назарян.