Ազնավուրի հրապարակում բողոքի հավաք են անցկացնում զոհված զինծառայողների հարազատները
Ազնավուրի հրապարակում մեկնարկել է զոհված զինծառայողների հարազատների ակցիան։ Նրացից շատերը կրում են իրենց անմահացած որդիների, եղբայրերի, ամուսինների  լուսանկարներով շապիկներ, կամ ուղղակի բռնել են նրանց լուսանկարները։
«Սա դասական իմաստով  հանրահավաք չէ, սա հերոս տղերքի ծնողների արդարության, օրինակության համար մղվող պայքարի մի մասնիկն է և այսօր, հավաքելով այստեղ, ընդամենը ևս մեկ անգամ ի լուր աշխարհի բարձրաձայնում ենք մեր միտքը, մեր ասելիքն առ այն, որ չկարծեք մենք երբևէ մոռանալու ենք այն, ինչ եղել է, չկարծեք, որ ծնողները մոռանալու են ինչ է եղել և մեր վրեժի պայքարը, իրավական բոլոր հիմքերն ունենալով, մենք շարունակելու ենք»,- ասաց 44-օրյա պատեազմում զոհված զինծառայող Աբգար Նազարյանի հայրը՝  Գեղամ Նազարյանը։
Նրա խոսքով, այն պատերազմը, որ բերեցին մեր երկիր, այն արյունը, որ բերեցին մեր տուն, արհեստածին էր, այն հնարավոր էր կանխել, եթե ընդամենը ինչ-որ մեկը չասեր՝ «ավելի լավ է ինձ գժի տեղ դնեն, բայց հանկարծ ինձ դավաճան չասեն»։
«Դավաճան», «դավաճան» բղավեցին հավաքվածները։
Գ. Նազարյանի խոսքով, իդեալականն այն կլիներ, որ այստեղ հավաքված լիներ առնվազն 8000 ծնող, 16 հազար քույր և եղբայր, սակայն հիմա, ովքեր այստեղ են, բոլոր հերոս նահատակ տղերքի հավաքական կերպարն են ու արտահայտում են բոլորի շահերը։
«Ծնողների մի մասն այս ծանր հարվածից հետո  պարզապես նոկատուային վիճակում են, կորցրել են հետաքրքրությունն ամեն ինչի նկատմամբ, այստեղ բոլոր հավաքվածներս պետք է օգնենք նրանց այդ վիճակից դուրս կան։ Կան ծնողներ, ովքեր որոշել են այս կամ այն նպատակով մի կողմ քաշվել, բայց վստահեցնում եմ, որ նրանք փոքրամասնություն են։
Մենք հետևողական ենք լինելու և նա, ով գիտակացաբար մեր երկիր, տուն պատերազմ, արյուն, ողբերգություն բերեց և օրեր առաջ էլ խոստովանեց՝ կարող էր այնպես անել, որ մեր տղերքն այսօր մեր կողքին լինեին, դրանից հետո, կարծում եմ, որևէ բանական մարդ չի կարող անտարբեր լինել»,- հայտարարեց Գեղամ Նազարյանը։
Նա ասաց, որ եթե մեկ-երկու օր էլ քնած մնանք, այս երկիրը, հավատացեք, էլ մերը չի լինելու, բայց տղերքը մեզ օգնում են, և մենք այդ գործը պետք է ավարտենք։
«Մենք արդեն իսկ հաղթած ենք, քանի որ ունենք նահատակ հերոս տղերքի մի հսկա բանակ, որ երկնքից մեզ անդադար աջակցում են։

The families of Armenian soldiers who were killed in the 44-day war in Artsakh started a protest in Yerevan’s Charles Aznavour Square on Tuesday afternoon. Many of them were wearing T-shirts with the images of their fallen sons, brothers and spouses or were just holding their photos.
"This is a part of the struggle of the hero soldiers’ parents for justice and the rule of law. Gathered here today we once again announce: don't think that we will ever forget what happened. We will continue fighting,” said opposition Hayastan faction MP Gegham Nazaryan, the father of fallen soldier Abgar Nazaryan.
He again blamed Nikol Pashinyan and his cabinet for not preventing or stopping the war in 2020. Afterwards, the protesters began chanting “Traitor!".
According to Nazaryan, it would have been ideal if at least 8,000 parents, 16,000 brothers and sisters of soldiers had joined the protest, adding, at the same time, those who came to the square were the “collective image of all fallen heroes.”
"Some of the parents are just knocked out after this hard blow, they have lost interest in everything. All of us gathered here should help them out of this situation. There are parents who have decided to step aside for some reason, but I assure you, they are in the minority,” the MP said.
He cited Pashinyan’s latest statement that the war “could have been prevented, as a result of which we would have had the same situation, of course without the casualties.”