«Ժողովուրդ». Չի բացառվում, որ Արթուր Դավթյանին ՔՊ-ն ևս մեկ անգամ առաջադրի իր պաշտոնին
«ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այն եզակի պաշտոնյաներից է, որ 2018 թվականին տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունից հետո անգամ չհեռացվեց պաշտոնից և պաշտոնավարում է մինչև այժմ: Նա այդ պաշտոնին ընտրվել է ՀՀԿ-ի օրոք՝ 2016 թվականի սեպտեմբերին, և պաշտոնավարման վեց տարին լրանում է ամիսներ անց՝ սեպտեմբերին:
Եվ որքան էլ վերջին ամիսներին ակտիվ խոսակցություններ էին տարածվում, թե նա կարող է անգամ մինչև իր պաշտոնավարման ժամկետի ավարտը հեռանալ, այժմ այլ տրամադրություններ են առկա: «Ժողովուրդ» օրաթերթն այդ մասին ևս հայտնել էր՝ նաև նշելով նրա և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսակցության մասին: Սակայն ուշագրավ է, որ այժմ այլ տրամադրություններ են առկա, և չի բացառվում, որ նրա պաշտոնավարման ժամկետի ավարտից հետո նրան ՔՊ-ն ևս մեկ անգամ առաջադրի այդ պաշտոնին, իսկ օրենքը այդ հնարավորությունը տալիս է:
Մասնավորապես՝ «Դատախազության մասին» ՀՀ օրենքի 35-րդ հոդվածում ասվում է. «Գլխավոր դատախազն Ազգային ժողովի իրավասու մշտական հանձնաժողովի առաջարկությամբ ընտրվում է Ազգային ժողովի կողմից` պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով, վեց տարի ժամկետով։
Նույն անձը չի կարող ավելի քան երկու անգամ անընդմեջ ընտրվել գլխավոր դատախազ»։ Այսինքն՝ Արթուր Դավթյանն իր պաշտոնավարման ժամկետից հետո կարող է ևս մեկ անգամ առաջադրվել այդ պաշտոնում»։

«Жоховурд»: «Гражданский договор» может снова выдвинуть Артура Давтяна на пост генпрокурора
Генеральный прокурор Армении Артур Давтян – один из тех редких чиновников, кто после бархатной революции 2018 года не был отстранен от должности и до сих пор занимает этот пост. Он назначен на эту должность еще при власти РПА, в сентябре 2016 года и шестилетний срок его полномочий истекает в сентябре этого года, пишет газета.
«Несмотря на активные разговоры о том, что он может уйти с должности до истечения срока полномочий, сейчас настроения изменились. Не исключается, что по истечении срока полномочий Артура Давтяна «Гражданский договор» снова выдвинет его на эту должность, поскольку закон дает такую возможность.
В частности статья 35 закона «О прокуратуре» говорится: "Генеральный прокурор по предложению компетентной постоянной комиссии Национального Собрания избирает Национальное Собрание – не менее чем тремя пятыми голосов от общего числа депутатов, на срок в шесть лет. Одно и то же лицо не может избираться Генеральным прокурором более чем два раза подряд".
То есть Артур Давтян по истечении срока своих полномочий еще раз может быть выдвинут на эту должность», - пишет газета.