Ապրիլի 27-ը ապրիլյան պատերազմում անմահացած Քյարամ Սլոյանի ծննդյան օրն է
Ապրիլի 27-ն ապրիլյան պատերազմում անմահացած Քյարամ Սլոյանի ծննդյան օրն է։ Այսօր նա կդառնար 26 տարեկան։
Քյարամ Սլոյանը ծնվել է 1996 Արագածոտնի մարզի Արտաշավան գյուղում: Ժամկետային զինծառայող գնդացրորդ Քյարամը քառօրյա պատերազմի առաջին զոհերից էր: Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա–ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի ձեռնարկած հարձակմանը առաջին դիմադրողներից էին հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական հենակետերից մեկի տղաները:
Կապիտան Արմենակ Ուրֆանյանն իր անձնակազմի հետ հետ միասին կարողացել է երկու անգամ ետ մղել հակառակորդի գրոհը: Երբ կապիտանը հասկացել է, որ այլևս դիմադրելն անհնար է քանակով ու ռազմական տեխնիկայով զինված թշնամուն, կրակը վերցնելով իր վրա՝ զինվորներին հետ նահանջելու հրաման է տվել, սակայն զինվորները՝ Քյարամ Սլոյանը, Ռոբերտ Աբաջյանը, Անդրանիկ Զոհրաբյանը չեն նահանջել, պայքարել են մինչև վերջ և զոհվել իրենց հրամանատարի հետ: Ադրբեջանցի բարբարոսները գլխատել էին 20-ամյա Քյարամ Սլոյանին:
2016 թվականի մայիսի 28-ին Քյարամ Սլոյանը հետմահու պարգևատրվել է «Մարտական խաչ» 1-ին աստիճանի Հայաստանի Հանրապետության պետական շքանշանով։
Քյարամի զինակից ընկեր Անդրանիկ Զոհրաբյանի հայրը՝ Ատոմ Զոհրաբյանը, որը մի քանի անգամ եղել է որդու կռված դիրքում, պարզել որոշ հանգամանքներ, դեռ 44-օրյա պատերազմից առաջ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասել էր, որ նրանք գրագետ ու համառ կռիվ են տվել, Ուրֆանյանի շնորհիվ շատ ճիշտ են կազմակերպել դիրքի պաշտպանությունը ու ամբողջ դաշտը վերցրել են խաչաձև կրակի տակ:
«Հրամանատարներն էլ ասում են, որ հաճախ չի ստացվում նման ձևով մարտ վարել ու մինչև վերջ տանել, բայց նրանց հաջողվել է: Երկու գրոհից հետո անգամ վիրավոր չեն ունեցել: Խրամատի ձախ հատվածում մարտը վարել է կապիտան Ուրֆանյանը, նրա կողքին եղել է Քյարամը, Անդրանիկն ու Ռոբերտը եղել են աջակողմյան հատվածում, մյուս տղաները՝ միջնամասում: Հակառակորդը հրետանի է կիրառել, ապա ծանր տեխնիկա: Յոթ հոգով կարողացել են երկու անգամ հետ շպրտել հակառակորդին: Ուրֆանյանը խոցել է հակառակորդի տանկն ու ականազերծող զրահամեքենան, կռվել են թշնամու ինտենսիվ հրետակոծության տակ՝ ոչ մի քայլ չնահանջելով:
Տղաները պատմում են, որ երկրորդ գրոհի ժամանակ, ձախ կողմի խրամաբջիջից լսվել է Ուրֆանյանի ձայնը, թե՝ «ապրես Անդո ջան, ցավդ տանեմ, հալալ ա, էդպես պահի»: Չորսով իսկապես մեծ գործ են արել ու պատահական չէ, որ այսօր նրանց՝ չորս եղբայրներին համարում են Մարտակերտի փրկիչներ: Նրանք պահել են դիրքը, իրենց վստահված պաշտպանական բնագիծը, ազերիների առաջ փակել են Մարտակերտ տանող դուռը: Դրա համար ասում են՝ Ուրֆանյանի քառյակը Մարտակերտի փրկիչներն են»,- պատմել է Ատոմ Զոհրաբյանը:

Сегодня день рождения павшего в Апрельской войне 2016 года в Арцахе Кярама Слояна
Погибшему в ходе военных действий в зоне карабахского конфликта в апреле 2016 года армянскому военнослужащему Кяраму Слояну сегодня, 27 апреля, исполнилось бы 26 лет.
Кярам Слоян родился в 1996 году в селе Арташаван Арагацотнской области. После возращения из армии военнослужащий мечтал отремонтировать отчий дом, и стать надежной опорой для всей семьи. Сегодня мечта Кярама воплотилась в жизнь: благодаря поддержке различных организаций и частных лиц удалось отремонтировать дом семьи Слояна.
Азербайджанцы в ходе инициированной в апреле 2016 года агрессии против Нагорно-Карабахской Республики обезглавили военнослужащего Армии обороны НКР, езида по национальности, 20-летнего Кярама Слояна, более того, в сетях распространялись фотографии со страшным «трофеем». Позже голову военнослужащего передали армянской стороне, и семья К. Слояна была вынуждена перехоронить его. Еще больший резонанс вызвало также то обстоятельство, что на фотографии награжденных президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым общественность узнала мужчину, который был заснят на ролике с отрубленной головой К. Слояна.
Военнослужащий срочной службы, пулеметчик К. Слоян стал одной из первых жертв Четырёхдневной войны. Инициированному в ночь с 1 на 2 апреля 2016 года противником по всей протяженности линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск наступлению первыми отпор дали ребята из боевой позиции, дислоцированной на северо-восточном направлении.
Капитан Арменак Урфанян вместе с вверенным ему подразделением вступил в продолжительный бой, дважды отбросив противника. Когда капитан понял, что противостоять превосходящим в несколько раз силам противника более невозможно, взяв огонь на себя, дал приказ военнослужащим отступить. Однако военнослужащие – Кярам Слоян, Роберт Абаджян, Андраник Зограбян – не отступили, сражались до последнего и вместе со своим командиром ценой жизни защитили боевые позиции.
Рядовой Кярам Слоян был посмертно награжден орденом «Боевой крест» первой степени Республики Армения. Родственники, друзья военнослужащего характеризуют Кярама как скромного, сдержанного, доброго человека, однако никто не удивлен, что этот самый «скромный и сдержанный парень» пошел на подобный героический шаг.