Չինաստանում գրանցվել է H3N8 թռչնագրիպով մարդու վարակման առաջին դեպքը
Հենան նահանգում գրանցվել է H3N8 թռչնագրիպով մարդու վարակման առաջին դեպքը: «Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության առողջապահության հարցերով պետական կոմիտեն։
Նշվում է, որ հիվանդը չորս տարեկան տղա է։ Մինչ ախտանիշների ի հայտ գալը երեխան շփվել է ընտանի կենդանիների հետ, իսկ տանից ոչ հեռու նաև վայրի բադեր են հայտնվել։ Առաջին ախտանիշները, այդ թվում՝ ջերմությունը, տղայի մոտ ի հայտ են եկել ապրիլի 5-ին, իսկ ապրիլի 10-ին նա հոսպիտալացվել է առողջական վիճակի վատթարացման պատճառով։ Ապրիլի 24-ին թեստավորումից հետո երեխայի մոտ հայտնաբերվել է H3N8 վարակ։
«Փորձագետների նախնական գնահատմամբ՝ H3N8 գրիպի վիրուսն ունի թռչնի ծագում և նախկինում չի կարողացել արդյունավետորեն վարակել մարդկանց։ H3N8 վիրուսը հայտնաբերվել է ձիերի, շների, թռչունների և փոկերի մոտ ամբողջ աշխարհում, սակայն մարդկանց մոտ H3N8-ի ոչ մի դեպք չի գրանցվել»,- ասված է հաղոդրագրությունում։

China has recorded the first human infection with the H3N8 strain of bird flu, the country's health authority said on Tuesday, but said the risk of it spreading among people was low.
A four-year-old boy from central Henan province was found to have been infected with the variant after developing a fever and other symptoms on April 5, Reuters reported.
No close contacts were infected with the virus, the National Health Commission said in a statement.
The child had been in contact with chickens and crows raised at his home, it added.
The H3N8 variant has previously been detected elsewhere in the world in horses, dogs, birds and seals but no human cases of H3N8 have been reported, said the NHC.
The commission said an initial assessment determined the variant did not yet have the ability to effectively infect humans, and the risk of a large-scale epidemic was low.
Many different strains of bird flu are present in China and some sporadically infect people, usually those working with poultry.