Հարութ Սասունյան. Թուրքիան խայտառակում է ինքն իրեն՝ ժխտելով Հայոց ցեղասպանությունը Բայդենի ճանաչումից հետո
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ապրիլի 24-ին գրավոր հայտարարություն է տարածել՝ երկրորդ տարին անընդմեջ պաշտոնապես ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը։
Ահա մի հատված Բայդենի ճանաչումից. «1915 թվականի ապրիլի 24-ին Կոստանդնուպոլսում Օսմանյան իշխանությունների կողմից հայ մտավորականների և համայնքի ղեկավարների ձերբակալությամբ սկսվեց Հայոց ցեղասպանությունը՝ 20-րդ դարի ամենասարսափելի զանգվածային վայրագություններից մեկը։ Այսօր մենք հիշում ենք մեկուկես միլիոն հայերին, որոնք տեղահանվեցին, սպանվեցին կամ մահվան երթի ուղարկվեցին ոչնչացման արշավի ընթացքում, և սգում ենք այդքան շատ կյանքերի ողբերգական կորուստը․․․ Այսօր՝ 107 տարի անց, ամերիկացի ժողովուրդը շարունակում է հարգել բոլոր հայերը, որոնք զոհ գնացին ցեղասպանությանը»։
Իր հայտարարության մեջ Բայդենը չորս անգամ օգտագործեց «Ցեղասպանություն» բառը և մեկ անգամ՝ «Մեծ եղեռն» հայերեն եզրույթը, որն օգտագործվում էր զանգվածային սպանությունները նկարագրելու համար՝ նախքան Ռաֆայել Լեմկինի կողմից 1940-ականներին Ցեղասպանություն եզրի ստեղծումը։ Բայդենը հիշատակեց նաև «Օսմանյան իշխանությունները» որպես Հայոց ցեղասպանության իրագործողները։
Մինչ հայերը գնահատում են Բայդենի կարեկցական խոսքերը, նրան պետք է հիշեցնել, որ այսօր բնաջնջման նման վտանգ կախված է Արցախի գլխին։ Նա չպետք է հավանություն տա Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնությանը, մի երկրի, որը մտադիր է ոչնչացնել թե՛ Արցախը, թե՛ Հայաստանը։
Նախագահ Բայդենը պետք է Հայոց ցեղասպանության իր բարոյական ճանաչումը վերածի գործնական արտաքին քաղաքականության՝ ճնշում գործադրելով Թուրքիայի վրա՝ ճանաչելու իր հանցագործությունը, փոխհատուցելու իր նախորդ վարչակարգի կողմից իրականացված կոտրորածները և վերադարձնելու բռնազավթված Արևմտյան Հայաստանի հողերը։ Ճանաչումն առանց հատուցման անիմաստ է...
Ինչպես Արևմուտքի երկրները ոտքի կանգնեցին ի պաշտպանություն Ուկրաինայի՝ տրամադրելով հսկայական ռազմական և մարդասիրական օգնություն, այնպես էլ նրանք պետք է պաշտպանեն Արցախը։ 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ Արցախը ենթարկվեց դաժան հարձակման Ադրբեջանի, Թուրքիայի և վարձկան ջիհադիստ ահաբեկիչների կողմից՝ իրականացնելով ռազմական հանցագործություններ և մարդկության դեմ հանցագործություններ։ Բայց աշխարհը լուռ էր։ Չպետք է նախընտրություն ցուցաբերվի մի ժողովրդի տառապանքի նկատմամբ, քան մյուսի: Բոլոր մարդ արարածներն արժանի են միևնույն պաշտպանության:
Բայդենի հայտարարությունից բացի, Հայոց ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ հայտարարություններ են տարածել Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Նենսի Փելոսին, Կալիֆորնիայի նահանգապետ Գևին Նյուսոմը, Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրուդոն, Արգենտինայի փոխնախագահ Քրիստինա Ֆերնանդեսը, Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադեսը, Հունաստանի նախագահ Կատերինա Սաքելարոպուլուն, Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը և մի շարք այլ ղեկավարներ: Այնուամենայնիվ, Միացյալ Թագավորությունը, Ավստրալիան և Իսրայելը այն երկրներից են, որոնք դեռ վախենում են Թուրքիայից՝ ճանաչելու ճշմարտությունը մեկուկես միլիոն հայերի զանգվածային սպանությունների մասին:
Ցեղասպանություն իրագործող Թուրքիան և նրա ստրուկ պետությունը՝ Ադրբեջանը, շարունակում են ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը։ Աշխարհասփյուռ հայությունը և բարի կամքի տեր բոլոր մարդիկ շարունակում են բողոքի ցույցեր անցկացնել՝ մերկացնելով նրանց սուտը և աշխարհին հիշեցնել կոտորածների մասին։
Այս տարի ապրիլի 23-ին, երբ Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն գտնվում էր Ուրուգվայի Մոնտեվիդեո քաղաքում, մի խումբ հայեր բողոքի ցույց արեցին նրա այցի կապակցությամբ։ Չավուշօղլուն ծաղրեց հավաքված հայերին՝ թուրքական «Գորշ գայլեր» ահաբեկչական խմբավորման ձեռքի սպառնալից ժեստն անելով։ Մեհմեդ Ալի Աղջան, որը 1981 թվականին կրակեց և վիրավորեց Հռոմի Հովհաննես Պողոս Երկրորդ պապին, «Գորշ գայլերի» անդամ էր։ Պատկերացրեք, եթե Գերմանիայի արտգործնախարարը նացիստական նշաններ ցույց տար Հոլոքոստը վերապրած հրեաներին: Ուրուգվայի նախագահը դատապարտեց Թուրքիայի արտգործնախարարի ոչ դիվանագիտական ժեստը, իսկ Ուրուգվայի ԱԳՆ-ն կանչեց Թուրքիայի դեսպանին՝ բացատրություն պահանջելով Թուրքիայի արտգործնախարարի ոչ պատշաճ պահվածքի վերաբերյալ։
Այնուամենայնիվ, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն սկսում է գիտակցել Հայոց ցեղասպանության իր ժխտողականության անիմաստությունը։ Տարիներ շարունակ ԱՄՆ-ին սպառնալուց հետո, եթե նա ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, Էրդողանը վերածվել էր մի մկան՝ Բայդենի կողմից անցյալ տարի այն ճանաչելուց հետո։ Էրդողանը ամբարտավանորեն հայտարարել էր, որ բողոքելու է ԱՄՆ նախագահին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար։ Այնուամենայնիվ, երբ նրանք հանդիպեցին անցյալ հունիսին, նա չհամարձակվեց որևէ բառ ասել այդ մասին Բայդենին։ Այնուհետև, երբ թուրքական մամուլը Էրդողանին հարցրեց, թե արդյոք նա բողոքել է Բայդենին Ցեղասպանության մասին, նա անհեթեթորեն ասաց. «Ոչ, Բայդենը այդ հարցը չի բարձրացրել»: Էրդողանն ամբողջովին խայտառակված էր։
Ապրիլի 24-ին Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի մոտ հավաքված հայերին ուղղված ուղերձում Էրդողանը Հայոց պատրիարք Սահակ Մաշալյանին գրել է. «Ես կարծում եմ, որ մենք պետք է միասին կերտենք ապագան՝ ոգեշնչված մեր հազար տարվա խորը արմատացած միասնությունից՝ տառապանքը չափազանցնելու փոխարեն»։ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու փոխարեն Էրդողանը պնդել է, որ Օսմանյան կայսրության քաղաքացիները (և հայերը, և թուրքերը) մահացել են Առաջին համաշխարհային պատերազմի հետևանքով՝ տարբերություն չդնելով ցեղասպանության և պատերազմի զոհերի միջև:
Ավելին, Թուրքիայի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ մերժում է ապրիլի 24-ին տարբեր երկրների կողմից արված հայտարարությունները. «Սա ներառում է ԱՄՆ նախագահ Բայդենի այսօրվա դժբախտ հայտարարությունը, որը կրկնում է 2021 թվականին կատարած սխալը։ Մենք մերժում ենք նման հայտարարությունները և որոշումները, որոնք խեղաթյուրում են պատմական փաստերը քաղաքական դրդապատճառներով և դատապարտում ենք նրանց, որոնք պնդում են այս սխալը»։ Այս մասին հայտնում է Թուրքիայի արտգործնախարարը, որն Ուրուգվայում ձեռքի ահաբեկչական ժեստ կատարեց։
Միևնույն ժամանակ, Ստամբուլի նահանգապետն արգելեց Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման միջոցառումները, որոնք անցկացվում էին ամեն տարի՝ սկսած 2010 թվականից, բացառությամբ վերջին երկու տարիներին՝ կորոնավիրուսի պատճառով։
Վերջապես, Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը անցյալ շաբաթ խորհրդարան ներկայացրեց մի համարձակ բանաձև՝ պահանջելով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, բացահայտել մեղավորներին, հանել նրանց անունները հասարակական վայրերից և Թուրքիայի քաղաքացիություն շնորհել զոհերին ու նրանց ընտանիքներին։ Փայլանը ենթարկվեց թուրք պաշտոնյաների դաժան հարձակումներին: Խորհրդարանի նախագահը մերժեց նրա առաջարկը։ Իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության խոսնակը Փայլանից ներողություն պահանջեց և սպառնաց դատի տալ նրան։ Ավելին, Էրդողանը դատապարտեց Փայլանին և խորհրդարանին հորդորեց «զբաղվել նրանով»։
Եթե թուրք ղեկավարները դեմ չեն նվաստացմանը և մերկացմանը աշխարհի առաջ՝ իրենց երկրի իրագործած ցեղասպանության ժխտման համար, ապա հայերը կշարունակեն բացահայտել նրանց՝ որպես բարբարոսական գործողությունների կողմնակիցներ։ Ինչքան շուտ նրանք խելքի գան, ընդունեն ցեղասպանությունը և փոխհատուցեն, այնքան շուտ կազատվեն խայտառակվելուց։

Turkey disgraces itself by denying the Genocide after Biden’s acknowledgment
Pres. Joe Biden issued a written statement on April 24, officially recognizing the Armenian Genocide for the second year in a row.
Here is an excerpt from Pres. Biden’s acknowledgment: “On April 24, 1915, Ottoman authorities arrested Armenian intellectuals and community leaders in Constantinople. Thus began the Armenian genocide -- one of the worst mass atrocities of the 20th century. Today, we remember the one and a half million Armenians who were deported, massacred, or marched to their deaths in a campaign of extermination, and mourn the tragic loss of so many lives…. Today, 107 years later, the American people continue to honor all Armenians who perished in the genocide.”
In his statement, Pres. Biden used the word ‘Genocide’ four times and once ‘Meds Yeghern,’ an Armenian term used to describe the mass killings, before Raphael Lemkin coined the term Genocide in the 1940’s. Pres. Biden also identified ‘Ottoman authorities’ as perpetrators of the Armenian Genocide.
While Armenians appreciate the sympathetic words of Pres. Biden, he must be reminded that a similar danger of extinction is looming today over Artsakh. He should not have approved military aid to Azerbaijan, a country that is intent on wiping out both Artsakh and Armenia.
Pres. Biden should turn his moral acknowledgment of the Armenian Genocide to actionable foreign policy by pressuring Turkey to recognize its crime, compensate for the mass murders committed by its predecessor regime, and return the occupied Western Armenian lands. Recognition without restitution is meaningless!
Just as Western countries rose to the defense of Ukraine with massive military and humanitarian assistance, so should they protect Artsakh. During the 2020 war, Artsakh was subjected to a brutal attack by Azerbaijan, Turkey, and imported Jihadist terrorists, committing war crimes and crimes against humanity. But the world remained silent. There should be no favoritism for the suffering of one people over another. All human beings deserve the same protection.
In addition to Pres. Biden’s declaration on the anniversary of the Armenian Genocide, statements were issued by the Speaker of the House of Representatives Nancy Pelosi, California Governor Gavin Newsom, Prime Minister Justin Trudeau of Canada, Vice President of Argentina Cristina Fernandez, President of Cyprus Nicos Anastasiades, President of Greece Katerina Sakellaropoulou, Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis, and several other leaders. However, the United Kingdom, Australia and Israel are some of the countries that are still afraid of Turkey to acknowledge the truth about the mass murders of 1.5 million Armenians.
Turkey, the perpetrator of the genocide, and its vassal state, Azerbaijan, continue to deny the Armenian Genocide. Armenians around the world and all people of goodwill continue to hold protests, exposing their lies and remind the world of the mass murders.
This year, on April 23, when Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu was in Montevideo, Uruguay, a group of Armenians protested his visit. Cavusoglu mocked the gathered Armenians by flashing the threatening hand gesture of the Turkish terrorist group, Gray Wolves. Mehmet Ali Agca, who shot and wounded Pope John Paul II in 1981, was a member of the Gray Wolves. Imagine if a German Foreign Minister showed the Nazi insignia to Jewish Holocaust survivors. The President of Uruguay condemned the Turkish Foreign Minister’s undiplomatic gesture and the Uruguayan Foreign Ministry summoned the Turkish Ambassador to explain the Turkish Foreign Minister’s inappropriate behavior.
Nevertheless, Turkish President Rejep Tayyip Erdogan is beginning to realize the futility of his denials of the Armenian Genocide. After years of threatening the United States if it recognized the Armenian Genocide, Erdogan turned into a mouse after Pres. Biden recognized it last year. Erdogan had arrogantly announced that he will complain to the U.S. President about his recognition of the Armenian Genocide. However, when the two met last June, he did not dare to say a word to Biden about it. Afterwards when the Turkish press asked Erdogan if he complained to Biden about the Genocide, he absurdly said, “No, Biden did not bring it up.” Erdogan was thoroughly humiliated.
In a message to Armenians who had gathered at the Armenian Patriarchate in Istanbul to commemorate the Armenian Genocide on April 24, Erdogan wrote to Armenian Patriarch Sahak Mashalyan: “I believe that we should build the future together, inspired by our deep-rooted unity of up to a thousand years, instead of magnifying the suffering.” Rather than acknowledging the Armenian Genocide, Erdogan claimed that Ottoman citizens (both Armenians and Turks) died as a result of World War I, without distinguishing between the victims of genocide and war.
Furthermore, the Turkish Foreign Ministry announced that it rejected the statements made on April 24 by various countries: “This includes today’s unfortunate statement by U.S. President Biden, repeating the mistake he made in 2021. We reject such statements and decisions that distort historical facts with political motives, and condemn those who insist on this mistake.” This is coming from the Turkish Foreign Minister who made a terroristic hand gesture in Uruguay.
Meanwhile, the Governor of Istanbul banned the commemoration of the Armenian Genocide, which had been held annually since 2010, except for the last two years due to covid.
Finally, Garo Paylan, the Armenian member of the Turkish Parliament, submitted a bold resolution to the Parliament last week demanding that it recognize the Armenian Genocide, identify those responsible, remove their names from public places, and grant Turkish citizenship to the victims and their families. Paylan came under vicious attacks from Turkish officials. The Speaker of Parliament rejected his motion. The spokesman of AKP, the ruling party, demanded an apology from Paylan and threatened to sue him. Furthermore, Pres. Erdogan condemned Paylan and urged the Parliament “to deal with him.”
If Turkish leaders don’t mind to be humiliated and exposed to the world for denying that their country committed genocide, Armenians will continue to expose them as supporters of barbaric actions. The sooner they come to their senses, acknowledge the Genocide and make amends, the sooner they will stop being disgraced.