«Թույլ տվեք զեկուցել, որ վերջին 14 օրվա ընթացքում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակի ընդամենը 144 դեպք, ինչը նախորդ նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 32%-ով, նախորդ օրը գրանցվել է ընդամենը 3 դեպք»,-կառավարության նիստում Նիկոլ Փաշինյանին դիմեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը և հավելեց, որ այդ ընթացքում ընդամենը 1 մահ է գրանցվել:
Վերջինս զեկուցեց կարանտինի մասին որոշման մեջ փոփոխություններ անելու նախագիծը, որով մայիսի 1-ից Հայաստանի Հանրապետության տարածք մուտք գործելու սահմանափակումները կվերացվեն:
Նախարարի խոսքով՝ ուժը կորցրած է ճանաչվում օդային և ցամաքային սահմանային անցման կետերով մուտք գործելիս COVID-19 ախտորոշման ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքը հավաստող կամ արագ ախտորոշիչ թեստի արդյունքը հավաստող սերտիֆիկատներ ներկայացնելու պահանջը:
Ըստ Անահիտ Ավանեսյանի՝ հանվել են նաև քրեակատարողական հիմնարկներում, նաև ՊՆ ԶՈՒ-ում սահմանափակումները, չի գործի նաև արձակուրդ մեկնելիս կամ տեսակցությունների ժամանակ այլևս թեստ հանձնելու կամ պատվաստվման սերտիֆիկատը ներկայացնելու պահանջը։
Առողջապահության նախարարը հայտնեց, որ որոշմանը զուգահեռ փոփոխություններ են իրականացվել նաև նախարարի հրամանների մեջ, որոնցով վերացվում է դպրոցներում, մանկապարտեզներում և այլ վայրերում միջոցառումների ժամանակ 1.5 մետր պահպանելու արգելքը և աշխատանքի վայրում 7 օրը մեկ ՊՇՌ հետազոտության թեստ կամ պատվաստման սերտիֆիկատ ներկայացնելու պահանջը

Правительство Армении сняло половину введенных из коронавируса ограничений
«Позвольте доложить, что за последние 14 дней зарегистрировано 144 случая заражения коронавирусом, что на 32% меньше, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. За минувшие сутки подтверждено всего 3 случая», – на заседании правительства заявила министр здравоохранения РА Анаит Аванесян.
По ее словам, за последний месяц число летальных исходов от COVID-19 также сократилось, 1 случай за последние 14 дней.
Она отметила, что с 1 мая будет снято требование предъявления экспресс-теста ПЦР или справки о прививках при въезде в наземные пункты пропуска, расположенные в аэропортах.
По ее словам, сняты ограничения в уголовно-исполнительных учреждениях и вооруженных силах во время свиданий или при выезде в отпуск. В этих случаях также больше не будет необходимости сдавать тест или предъявлять сертификат о вакцинации.
Она добавила, что снят также запрет на соблюдение дистанции в 1,5 метра во время проведения мероприятий в школах, детских садах и других местах.