«Թույլ տվեք զեկուցել, որ վերջին 14 օրվա ընթացքում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակի ընդամենը 144 դեպք, ինչը նախորդ նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 32%-ով, նախորդ օրը գրանցվել է ընդամենը 3 դեպք»,-կառավարության նիստում Նիկոլ Փաշինյանին դիմեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը և հավելեց, որ այդ ընթացքում ընդամենը 1 մահ է գրանցվել:
Վերջինս զեկուցեց կարանտինի մասին որոշման մեջ փոփոխություններ անելու նախագիծը, որով մայիսի 1-ից Հայաստանի Հանրապետության տարածք մուտք գործելու սահմանափակումները կվերացվեն:
Նախարարի խոսքով՝ ուժը կորցրած է ճանաչվում օդային և ցամաքային սահմանային անցման կետերով մուտք գործելիս COVID-19 ախտորոշման ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքը հավաստող կամ արագ ախտորոշիչ թեստի արդյունքը հավաստող սերտիֆիկատներ ներկայացնելու պահանջը:
Ըստ Անահիտ Ավանեսյանի՝ հանվել են նաև քրեակատարողական հիմնարկներում, նաև ՊՆ ԶՈՒ-ում սահմանափակումները, չի գործի նաև արձակուրդ մեկնելիս կամ տեսակցությունների ժամանակ այլևս թեստ հանձնելու կամ պատվաստվման սերտիֆիկատը ներկայացնելու պահանջը։
Առողջապահության նախարարը հայտնեց, որ որոշմանը զուգահեռ փոփոխություններ են իրականացվել նաև նախարարի հրամանների մեջ, որոնցով վերացվում է դպրոցներում, մանկապարտեզներում և այլ վայրերում միջոցառումների ժամանակ 1.5 մետր պահպանելու արգելքը և աշխատանքի վայրում 7 օրը մեկ ՊՇՌ հետազոտության թեստ կամ պատվաստման սերտիֆիկատ ներկայացնելու պահանջը

Armenia lifts some Covid restrictions
A total of 144 new Covid-19 cases were recorded in Armenia over the past 14 days, which is 32% less compared to the same period last year. Only 3 cases were confirmed in the past 24 hours, Minister of Health Anahit Avanesyan told a cabinet meeting on Thursday.
She highlighted that the Covid death rate also dropped in the recent month, with only one death recorded in the past two weeks.
The requirement to submit a PCR test or a vaccination certificate when entering the country through land border and checkpoints in airports will be removed from May 1, the minster says.
Also, the restrictions in penitentiaries and the military on visits and holiday leaves have been lifted. In those cases, it will no longer be necessary to take a Covid test or show proof of vaccination.
The ban on keeping a 1.5-meter distance during events in schools, kindergartens and other places as well as the requirement for employees to present a PCR test or a vaccination certificate every 7 days have also been removed, Avanesyan added.