Արման Թաթոյան. Հայաստանի լրջագույն մարտահրավերներից  է հասարակության պառակտվածությունը
«Հայաստանի լրջագույն մարտահրավերներից մեկն այն է, որ հասարակությունը պառակտված է։ Հայաստանում բացակայում է ներքին համերաշխությունը»,-ասաց Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը Սարյան պուրակում հրավիրած հանրային քննարկման ժամանակ։
Նա ցավով նշեց, որ վերջին տարիներին հատկապես առաջ բերվեցին ու մղվեցին պառակտիչ դիսկուրսներ, որոնք հասարակության համար ունենում են կործանարար հետևանքներ։
«Սկսած նախկին-ներկա, սև-սպիտակ, ծախված-չծախված. Սրանք բոլորը արհեստական դիսկուրսներ են, որ հատկապես այս վերջին մի քանի տարիների ընթացքում, առավելապես 2018-ից հետո դարձել են մեր հետընթացի հիմնական պատճառները, կամ դրանք հանգամանքներ են, որ թույլ չեն տալիս առաջընթաց ապրել»,-ասաց նա։
Թաթոյանն ընդգծեց, պետք է սրանից վեր կանգնել, ժողովուրդն ունի նույն խնդիրները, մարտահրավերները, պետք է վեր կանգնի այս հակասություններից, որպեսզի կարողանա առաջընթաց ունենալ։
«Հակառակ պարագայում մենք միշտ կռիվ ենք տալու նախկիների, պատրանքների հետ, մինչդեռ մեր թշնամիներն ամենևին էլ երկրի ներսում չեն, մենք արտաքին մարտահրավերներ ունենք, որոնք օրհասական բնույթի են»,-նշեց նա։
Թաթոյանի խոսքով, սա էլ իր հերթին հանգեցրել է կառավարման խնդիրների։
«Հայաստանի Հանրապետությունում այսօր տեղի է ունենում պետության պարզապես կուսակցանացում, իշխանությունը գտնվում է մեկ քաղաքական ուժի ձեռքում։ Դրանից բացի պետական մարմինները ծառայեցվում են մեկ կուսակցության շահերին, և պետական ինստիտուտներն օգտագործվում են այդ քաղաքական ուժի հնարավարությունը մեծացնելու համար»,-ասաց նա։
Թաթոյանի խոսքով, դրա հետևանքով խաթարվել է իշխանության բաշխման, ժողովրդավարության համակարգն ամբողջությամբ։
Նախկին պաշտպանը  խոստովանեց, նման ֆորատով վաղուց էր ուզում հանդիպել քաղաքացիների հետ, կիսվել մտահագություններով, քննարկել  խնդիրները, միասին առաջարկեն լուծումներ։ Սակայն կարգավիճակը թույլ չէր տալիս։ Նախկին ՄԻՊ-ն ասաց՝ մշտապես առաջնորդվել է սկզբունքով, որ ժողովրդին պետք է ներկայացվի ճշմարտությունը, թույլ չի տվել, որ ազնվությունը լքի իրեն։

Арман Татоян: Один из серьезнейших стоящих перед Арменией вызовов – раскол в обществе
«Один из серьезнейших стоящих перед Арменией вызовов – раскол в обществе. В Армении отсутствует внутренняя солидарность», – заявил бывший Защитник прав человека (экс-омбудсмен) Армении Арман Татоян во время созванного в сквере Сарьяна общественного обсуждения.
Он с сожалением отметил, что особенно в последние годы были выдвинуты и продвигались вносящие раскол дискурсы, которые чреваты разрушительными последствиями для общества.
«Разделение на прежних-нынешних, темных-светлых, продажных-непродажных… Это все искусственные дискурсы, которые особенно в последние несколько лет, особенно после 2018 года, стали основными причинами нашего регресса, или это обстоятельства, которые не позволяют нам добиться прогресса», – указал Татоян.
Экс-омбудсмен Армении подчеркнул, что нужно быть выше этого, у народа те же проблемы, вызовы, нужно преодолеть эти противоречия, чтобы суметь добиться прогресса.
«В противном случае, мы всегда будем сражаться с прежними, с иллюзиями, в то время, как наши враги – вовсе не внутри страны, у нас есть внешние вызовы, которые носят фатальный характер», – подчеркнул Арман Татоян.
По словам Татояна, это, в свою очередь, привело к проблемам с управлением.
«Сегодня в Республике Армения власть находится в руках одной политической силы. Кроме того, государственные органы служат интересам одной партии, государственные институты используются для увеличения возможностей этой политической силы», – сказал он.
Как отметил экс-омбудсмен Армении, в результате этого была полностью нарушена система распределения власти и демократии.
Татоян признался, что давно хотел встретиться с гражданами в таком формате, поделиться опасениями, обсудить проблемы и вместе предложить решения. Но статус не позволял. Бывший омбудсмен подчеркнул, что он всегда руководствовался принципом, что народу должна быть представлена истина, не позволял искренности покинуть его.