«Փաստ». Իշխանությունները մտադիր են ոչ միայն ազատ չարձակել Դավիթ Տոնոյանին, այլև մեծացնել «մեղավորների» շրջանակը
09:17 30/04/2022
«Երկուշաբթի՝ մայիսի 2-ին, տեղի է ունենալու ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի և մյուսների գործով դատական հերթական նիստը, ինչը կարող է բավականին բեկումնային լինել։ Բանն այն է, որ Տոնոյանի հետ նույն գործով անցնող մի շարք առանցքային դերակատարներ տարբեր խափանման միջոցներով հայտնվել են ազատության մեջ, մինչդեռ Տոնոյանի նկատմամբ ընտրվել է խտրական մոտեցում, և նա մնում է կալանավորված։
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, ընդդիմադիր ուժերի պայքարի սրացման ֆոնին իշխանությունները մտադիր են առաջիկա օրերին մեղքի բարդման նոր շոու բեմադրել ու, ըստ այդմ, «կոռուպցիոներների» և «պատերազմի մեղավորների» նոր, աղմկոտ ձերբակալություններ կազմակերպել։
Ավելին, մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, Փաշինյանը հրահանգել է բեկանել ազատ արձակման մի քանի վճիռներ և դրանք կայացնողների նկատմամբ սանկցիաներ կիրառել։ Մենք տեղեկություններ ունենք, որ առաջիկայում կակտիվանա նաև 44- օրյա պատերազմի խորհրդարանական քննիչ հանձնաժողովը։ Փորձ է արվելու մեծ աղմուկով շրջանառել անորակ զենքի մատակարարման և «նախկինների» պատճառով պատերազմը տանուլ տալու թեզերը։
Այս ողջ «սցենարի» շրջանակներում, մեր տեղեկություններով, իշխանությունները մտադիր են ոչ միայն ազատ չարձակել Դավիթ Տոնոյանին, այլև մեծացնել «մեղավորների» շրջանակը։ Հիշեցնենք, որ այս գործով անցնում են պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը, ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Արտակ Դավթյանը, ԳՇ պետի տեղակալ Ստեփան Գալստյանը, Հայաստանին զենք մատակարարող ընկերության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը (Պատրոն Դավո) և այլն:
Մանրամասները՝ «Փաստ» օրաթերթի այսօրվա համարում։

«Паст»: Власти не только не собираются освобождать Давида Тонояна, но и намерены расширить круг «обвиняемых»
Газета «Паст» пишет, что в понедельник , 2 мая, состоится очередное заседание суда по делу бывшего министра обороны Давида Тонояна и других, которое может стать довольно переломным.
Дело в том, что ряд проходящих по этому же делу с Давидом Тонояном ключевых игроков оказались на свободе после пересмотра меры пресечения, в то время как в отношении Тонояна избран дискриминационный подход и он остается под арестом.
По сведениям издания, на фоне обострения борьбы оппозиционных сил власти намерены в ближайшие дни устроить новое шоу для перекладывания вины, причем, организовав новые, громкие задержания «коррупционеров» и «виновных в войне».
«Более того, как передают наши источники, Пашинян поручил отменить несколько решений об освобождении и применить санкции в отношении тех, кто их принял. По нашим сведениям, в ближайшие время активизируется также следственная комиссия по изучению обстоятельств 44-дневной войны. Будет предпринята попытка с большим шумом ввести в обращение тезисы о поставках некачественного оружия и поражения в войне из-за «бывших».
В рамках всего этого «сценарий», по нашим сведениям, власти не только не собираются освобождать Давида Тонояна, но и намерены расширить круг «обвиняемых».
Напомним, по этому делу проходят бывший министр обороны Давид Тоноян, бывший начальник Генштаба ВС Артак Давтян, заместитель начальника ГШ ВС Степан Галстян, руководитель компании-поставщика оружия Давид Галстян (Патрон Даво)», - пишет газета.