«Այսօր՝ ապրիլի 30-ին, հեղափոխական իշխանությունների կողմից հայկական տոնացույցում ավելացված, բայց այդպես էլ տոն չդարձած Քաղաքացու օրն է։
Հեղափոխությունից մեկ տարի անց Փաշինյանի թիմակիցները «Տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքում լրացում կատարեցին՝ սահմանելով Քաղաքացու օր տոնը։ Որոշվեց այն նշել ապրիլ ամսվա վերջին շաբաթ օրը։ Այս տարի Քաղաքացու օրն ապրիլի 30-ին է։ Միայն մեկ տարի է իշխանությունը մեծ շուքով նշել Քաղաքացու օրը՝ Մաշտոցի պողոտայում խորոված անելով և մի շարք այլ միջոցառումներով, որոնք կրում էին «Միտքդ վառ պահիր» խորագիրը:
2020 թվականին տոնը չնշվեց՝ կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով: 2021-ին էլ այդ օրը համընկավ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա՝ ապրիլի 24-ի հետ, և որոշվեց այն նշել ապրիլի 25-ին։
Այդ օրը նշանավորվեց նրանով, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական ներկայացրեց, որպեսզի հունիսի 20-ին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու որոշումը կյանքի կոչվեր։ Իսկ այս տարի հայտարարվել է համապետական շաբաթօրյակ։ Այլ միջոցառումների մասին երեկ իշխող թիմում տեղեկություն չունեին»։

«Грапарак»: День гражданина – общегосударственный субботник
Газета «Грапарак» пишет, что сегодня, 30 апреля, в Армении отмечается День гражданина, который был добавлен в календарь армянских праздников революционными властями, однако так и не стал праздником.
«Через год после революции члены команды Пашиняна внесли дополнение в закон «О праздниках и памятных днях». Было принято решение отмечать этот праздник в последнюю субботу апреля. В этом году День гражданина отмечается 30 апреля. Только один раз за это время власти отмечали День гражданина с большим размахом – приготовили на проспекте Маштоца шашлыки и провели другие мероприятия под девизом «Пусть мысли будут светлыми».
В 2020 году праздник не отмечался из-за пандемии коронавируса. В 2021 году этот день совпал с Днем памяти жертв Геноцида армян – 24 апреля и было решено отметить его 25 апреля. А 25 апреля ознаменовался тем, что премьер-министр Никол Пашинян подал в отставку, чтобы 20 июня были проведены внеочередные парламентские выборы.
В этом году объявлен общегосударственный субботник. По состоянию на вчерашний день, в правящей силе не было информации о других мероприятиях», - пишет газета.