Ադրբեջանի՝ էթնիկ և կրոնական անհանդուրժողականության հերթական դրսևորումը
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը հանդես է եկել մեկնաբանությամբ Հադրութի Սուրբ Հարություն եկեղեցու վերաբերյալ.
«Խստորեն դատապարտում ենք ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած Հադրութ քաղաքի Սուրբ Հարություն եկեղեցու նկատմամբ վանդալիզմի և սրբապղծման գործողությունները։
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ծրագրված կերպով իրականացվող այս գործողությունները՝ ուղղված ադրբեջանական զինված ուժերի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայկական կրոնական և պատմամշակութային կոթողներն ավերելուն և ինքնությունը կեղծելուն, Ադրբեջանի՝ էթնիկ և կրոնական անհանդուրժողականության հերթական դրսևորումն է և Արցախն առանց հայերի ու հայկական հետքի թողնելու հետևողական քաղաքականության շարունակությունը:
Արցախում հայկական եկեղեցիների, մշակութային և կրոնական այլ հուշարձանների դեմ վայրագությունները կոպտորեն խախտում են միջազգային իրավունքի նորմերը, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2021թ. դեկտեմբերի 7-ին կայացված հրատապ միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշումը:
Նշյալ դեպքը ևս մեկ անգամ վերահաստատում է հայկական կողմի պնդումներն առ այն, որ հրատապորեն անհրաժեշտ է իրականացնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գնահատման առաքելության այցը Լեռնային Ղարաբաղ»։

Очередное проявление этнической и религиозной нетерпимости Азербайджана
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении выступил с комментарием относительно церкви Святого Арутюна в Гадруте.
В комментарии, который приводится на сайте внешнеполитического ведомства Армении, говорится:
«Строго осуждаем акты вандализма и святотатства в отношении церкви Святого Арутюна в перешедшей под азербайджанский контроль городе Гадруте.
Эти планомерно совершаемые действия властей Азербайджана, направленные на уничтожение и искажение идентичности армянских религиозных и историко-культурных памятников на территориях, находящихся под контролем азербайджанских вооруженных сил, являются очередным проявлением этнической и религиозной нетерпимости Азербайджана и продолжением последовательной политики лишения Арцаха армян и армянского следа.
Зверства против армянских церквей, других культурных и религиозных памятников в Арцахе являются грубым нарушением норм международного права, в том числе вынесенного Международным судом ООН решения о применении временных мер от 7 декабря 2021 г.
Данный случай вновь подтверждает заявления армянской стороны о том, что необходимо срочно осуществить визит оценочной миссии ЮНЕСКО в Нагорный Карабах».