«Ազատություն». Կառավարությունը չի հստակեցնում՝ ինչպես է դարձել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի սեփականատեր
08:40 03/05/2022
«Ազատություն» ռադիոկայանն անդրադարձել է հարցին, թե ինչպես է Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը դարձել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի 15%-ի սեփականատեր։ Հարցի վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները հակասում են միմյանց, ԶԼՄ-ների, ՀԿ-ների հարցումներն էլ անպատասխան են թողնվում։
«Ազատություն»-ը գրում է.
«Կառավարությունը չի հստակեցնում՝ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի 15%-ի սեփականատեր է դարձել նվիրատվությա՞ն, թե՞ ինչպես շաբաթներ առաջ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, թալանածը վերադարձնելու արդյունքում։
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի գործով պետական բյուջե է վճարվել 15 միլիարդ դրամ։ Հայաստանի Հանրապետությունը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի սեփականատեր է՝ ժողովուրդը, բոլորը։ Բա, էդ թալանածի վերադարձ չի՞։ Էդ էլ ա թալանածի վերադարձ», - ասել էր Փաշինյանը։
Այս հայտարարությունից առաջ՝ ամիսներ շարունակ, կառավարությունը այլ բացատրություն էր ներկայացնում։ Պաշտոնապես հայտարարվում էր, որ Հայաստանի հանքաարդյունաբերության ամենախոշոր ընկերությունը վաճառել է, նոր սեփականատերն էլ գործարքի հենց հաջորդ օրը որոշել է բաժնետոմսերի 15%-ը նվիրել Հայաստանի կառավարությանը։
Այս տարվա հունվար-մարտին 1000 խոշոր հարկատուները մոտ 26 տոկոսով ավելի հարկ են վճարել 2021-ի նույն ամիսների համեմատ «Ազատության» հարցմանը` ի վերջո, կառավարությունը կոմբինատի 15% բաժնեմասի սեփականատեր է դարձել նվիրատվությա՞ն, թե՞ թալանը վերադարձնելու արդյունքում, և եթե եղել է թալան, ո՞վ է գողացել, ի՞նչ պատասխան է տվել դրա համար, վարչապետի աշխատակազմից ուղիղ պատասխան չեն տվել, միայն արձագանքելով, թե հարցն առնչվում է Պետեկամուտների կոմիտեում քննվող քրեական գործին, ու այդ շրջանակում կոմբինատին առնչվող տեղեկությունները հանդիսանում են նախաքննական գաղտնիք, ուստի չեն կարող տրամադրվել։
«Ազատությունը» հարցում է ուղարկել նաև ՊԵԿ։ Դեռ չեն պատասխանել։
Մինչ այդ՝ այս մարտին, ՊԵԿ նախագահ Ռուստամ Բադասյանը կառավարության նիստում հայտարարեց, թե կոմբինատի կողմից հարկային պարտավորությունները չկատարելու գործով պետբյուջե է վերականգնվել աննախադեպ՝ շուրջ 15 միլիարդ դրամ: Բադասյանը, սակայն, ոչինչ չասաց բաժնետոմսերի վերադարձի մասին։
«Քրեական գործի շրջանակներում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա մեղադրանք էր առաջադրվել ԶՊՄԿ-ի նախկին տնօրենին, ով մեղադրանքն ընդունել է: Կազմվել է ակտ, հիմնական ռոյալթիի և շահաթուհարկի դրվագներով, և ընկերությանն առաջադրվել է 15 միլիարդի պարտավորություն: Այս ստուգման ակտը կազմվել է 21 թվականի դեկտեմբերի վերջին, և վճարումը կատարվել է, կրկին ակտի դեմ առարկություններ չեն ներկայացվել, չի բողոքարկվել ակտը», - ասել էր ՊԵԿ նախագահը:
15 միլիարդը վճարել է կոմբինատի նախկին տնօրեն Մհեր Պոլոսկովը, որից հետո արդեն երկու ամիս է՝ նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է։
Հարց է առաջանում՝ եթե հարկերի չվճարման մասով պատմությունը մարել է, ի՞նչի շուրջ է քրեական գործը, որը հիմք ընդունելով` վարչապետի աշխատակազմը հրաժարվում է տեղեկություն տալ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի մասին։
Անպատասխան է նաև գլխավոր հարցը՝ ինչո՞ւ է կոմբինատի նոր սեփականատերը՝ ռուսաստանցի միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոյին պատկանող «Գեոպրոմայնինգ Արմենիան» որոշել շռայլ նվիրատվություն անել և բաժնեմասերի 15%-ը փոխանցել Հայաստանի կառավարությանը։
«Ազատությունը» հարցում է ուղարկել նաև «Գեոպրոմայնինգ Արմենիային»՝ արդյո՞ք ընկերությունը կառավարությունից ակնկալիքներ ունի այդ նվիրատվության դիմաց։ Ընկերությունից դեռ չեն արձագանքել։
Արդեն կես տարի է՝ այս հարցերի պատասխանները պետական կառույցներից չի կարողանում ստանալ նաև «Սիվիլնեթի» լրագրող Մկրտիչ Կարապետյանը, ով արդեն երեք հարցում է ուղարկել վարչապետի աշխատակազմ՝ խնդրելով տրամադրել նվիրատվության պայմանագիրը։ Գործադիրից մերժել են՝ պատճառաբանելով, թե այն առևտրային գաղտնիք է, որը սահմանված է նույն այդ պայմանագրում։ Գոըծը հասել է դատարան։
«Քանի որ ամեն ինչ փակ է, կառավարությունը համառորեն հրաժարվում է արդեն կես տարի շարունակ որևիցե տվյալ տրամադրել, արդեն կասկածի տեղիք պիտի տա: Հիմա շատ բաներ են խոսում, օրինակ` ես մի քանի տեղից` չհաստատված, լսել եմ, որ առհասարակ պետությունը միգուցե իր դիվիդենտներից հրաժարվի կոմբինատում կամ որպես փոխհատուցում», - «Ազատության» հետ զրույցում ասաց լրագրողը:
Թափանցիկ գործելու պարտավորությունը թավշյա հեղափոխությունից հետո ձևավորված Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության գլխավոր խոստումներից է։ Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական վերջին ծրագրի գլխավոր դրույթներից էին նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարը ինստիտուցիոնալ դարձնելը, կառավարության թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունը»։

Радио «Азатутюн»: Правительство не уточняет, как стало владельцем 15% Зангезурского медно-молибденового комбината
12:46 03/05/2022
Радио «Азатутюн» («Свобода») обратилось к вопросу о том, как правительство Никола Пашиняна стало владельцем 15% акций Зангезурского медно-молибденового комбината. Заявления Никола Пашиняна по вопросу противоречат друг другу, а запросы СМИ и общественных организаций остаются без ответа.
Радио «Азатутюн» пишет:
«Правительство не уточняет, стало ли оно владельцем 15% Зангезурского медно-молибденового комбината в результате дарения или, как заявил несколько недель назад премьер-министр Никол Пашинян, в результате возврата награбленного.
«В государственный бюджет Армении поступило 15 млрд драмов по делу ЗАО "Зангезурский медно-молибденовый комбинат". Республика Армения, народ – владелец  Зангезурского медно-молибденового комбината. Разве это не возвращение награбленного? Это тоже возврат награбленного», – сказал Пашинян.
До этого заявления, на протяжении нескольких месяцев, правительство представляло другое разъяснение. Официально заявлялось, что крупнейшее горнодобывающее предприятие Армении продало, а новый владелец на следующий же день после сделки решил подарить 15% акций правительству Армении.
Радио «Азатутюн» направило следующий запрос: в конце концов, правительство стало владельцем 15% акций ЗММК в результате дарения или возврата награбленного? Если имел место грабеж, то кто за этим стоит, какую ответственность понес за это? На данный запрос в аппарате премьера прямого ответа не дали, лишь констатировав, что вопрос касается уголовного дела, расследуемого Комитетом государственных доходов, и в рамках этого информация, касающаяся комбината, является тайной предварительного следствия, посему она не может быть предоставлена.
Радио «Азатутюн» также направило запрос в Комитет государственных доходов. Ответа пока нет.
А до этого, в марте этого года, председатель КГД Рустам Бадасян на заседании правительства заявил, что в госбюджет возвращены беспрецедентные 15 млрд драмов по делу о неисполнении комбинатом налоговых обязательств. Однако Бадасян ничего не сказал о возврате акций.
«На основе полученных в рамках уголовного дела доказательств экс-директору ЗММК было предъявлено обвинение, тот его признал. Также была назначена комплексная налоговая проверка, в рамках которой был составлен акт по положениям основного роялти и налога на прибыль. Компании было предъявлено обязательство в 15 млрд. драмов.  Данный акт был составлен в конце декабря 2021 года, выплата была произведена, возражений против акта представлено не было, акт не был обжалован», – сказал глава КГД.
Выплата 15 млрд была осуществлена бывшим директором комбината Мгером  Полосковым, после чего уже 2 месяца, как уголовное преследование против него прекращено.
Возникает вопрос: если история с неуплатой налогов улажена, то вокруг чего уголовное дело, на основании которого аппарат премьер-министра отказывается предоставить информацию о Зангезурском медно-молибденовом комбинате?
Без ответа остается и главный вопрос: почему новый владелец комбината – принадлежащая российскому миллиардеру Роману Троценко «GeoProMining Армения» – решил сделать щедрый подарок и передать 15% акций правительству Армении?
«Азатутюн» также направил запрос в «GeoProMining Армения»: есть ли у компании ожидания от правительства в обмен на произведенное дарение? Компания пока не ответила.
Вот уже полгода ответы на эти вопросы от госструктур не может получить и журналист CivilNet Мкртич Карапетян, который уже трижды направлял запрос в аппарат премьер-министра с просьбой о предоставлении договора дарения. В исполнительной власти просьбу отклонили, мотивируя тем, что это коммерческая тайна, которая указана в том же договоре. Дело дошло до суда.
«Поскольку все конфиденциально, правительство уже полгода упорно отказывается предоставлять какую-либо информацию, это уже должно вызывать подозрения. Сейчас много чего говорят, например, я слышал из нескольких мест, неподтвержденно, что государство вообще может отказаться от своих дивидендов на комбинате или в качестве компенсации», – сказал журналист в беседе с корреспондентом радио.
Обязательство действовать прозрачно – одно из главных обещаний сформированного после Бархатной революции правительства Никола Пашиняна. Одним из основных положений последней предвыборной программы правящей партии «Гражданский договор» были институционализация борьбы с коррупцией, прозрачность и подотчетность власти».