Այսօր Վիեննայում տեղի կունենա Ռուբինյան-Քըլըչ  երրորդ՝ «ներկայացուցչական» հանդիպումը
Տրամաբանական էր, որ Թուրքիայի ԱԳՆ-ի՝ «գորշ գայլեր» ցույց տալը Ուրուգվայում Հայոց ցեղասպանության մասին հիշեցման ու պատժի պահանջով ցուցարարներին, պիտի Հայաստանի ու Թուրքիայի «ներկայացուցչական հանդիպումը չեղարկեր։ Գոնե՝ հետաձգեր։
Սակայն ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանն այսօր բացակայում էր խորհրդարանի հերթական նիստից և մեկնել է Վիեննա հայ-թուրքական «հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի» շրջանակներում Թուրքիայի ներկայացուցչի հետ հանդիպելու համար:
Հանդիպման մասին դեռ օրեր առաջ ՀՀ ԱԳՆ  մամուլի քարտուղար, տեղեկատվության ազատության պատասխանատու Վահան Հունանյանը ֆեյսբուքի իր էջում հայտնել էր, որ Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների հերթական հանդիպումը տեղի է ունենալու Վիեննայում այսօր՝ մայիսի 3-ին։ Հայտնել էին ու արեցին, թեև մասնագետների պնդմանը, որ այդ հանդիպումները ի շահ Հայաստանի ու Արցախի չեն։
2021 թ.-ին ՀՀ-ն և Թուրքիան հատուկ ներկայացուցիչներ նշանակեցին երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց սկսելու համար։ Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի և ԱՄՆ-ում Թուրքիայի նախկին դեսպան Սերդար Քըլըչի առաջին հանդիպումը կայացել է հունվարի 14-ն Մոսկվայում, երկրորդը՝ փետրվարի 24-ին Վիեննայում։

A group of protesters from Armenia’s Gegharkunik Province on Tuesday blocked the key Yerevan-Sevan highway, demanding Nikol Pashinyan's resignation.
Large numbers of police officers were deployed in the area, Tensions mounted when they tried to forcefully remove the demonstrators from the road and restore traffic on it.
The Armenian opposition launched a large-scale civil disobedience campaign on Monday morning in a bid to oust Pashinyan and his cabinet, blocking streets and street intersections in central Yerevan.
Addressing a rally in Yerevan’s France Square on Monday, opposition leader Ishkhan Saghatelyan said roads in Armenia’s regions would also be blocked on Tuesday.
Traffic on a number of streets in Yerevan have been blocked since the early morning, In the meantime, opposition members and supporters are holding marches in the city demanding that Pashinyan step down.