Այսօր Վիեննայում տեղի կունենա Ռուբինյան-Քըլըչ  երրորդ՝ «ներկայացուցչական» հանդիպումը
Տրամաբանական էր, որ Թուրքիայի ԱԳՆ-ի՝ «գորշ գայլեր» ցույց տալը Ուրուգվայում Հայոց ցեղասպանության մասին հիշեցման ու պատժի պահանջով ցուցարարներին, պիտի Հայաստանի ու Թուրքիայի «ներկայացուցչական հանդիպումը չեղարկեր։ Գոնե՝ հետաձգեր։
Սակայն ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանն այսօր բացակայում էր խորհրդարանի հերթական նիստից և մեկնել է Վիեննա հայ-թուրքական «հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի» շրջանակներում Թուրքիայի ներկայացուցչի հետ հանդիպելու համար:
Հանդիպման մասին դեռ օրեր առաջ ՀՀ ԱԳՆ  մամուլի քարտուղար, տեղեկատվության ազատության պատասխանատու Վահան Հունանյանը ֆեյսբուքի իր էջում հայտնել էր, որ Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների հերթական հանդիպումը տեղի է ունենալու Վիեննայում այսօր՝ մայիսի 3-ին։ Հայտնել էին ու արեցին, թեև մասնագետների պնդմանը, որ այդ հանդիպումները ի շահ Հայաստանի ու Արցախի չեն։
2021 թ.-ին ՀՀ-ն և Թուրքիան հատուկ ներկայացուցիչներ նշանակեցին երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց սկսելու համար։ Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի և ԱՄՆ-ում Թուրքիայի նախկին դեսպան Սերդար Քըլըչի առաջին հանդիպումը կայացել է հունվարի 14-ն Մոսկվայում, երկրորդը՝ փետրվարի 24-ին Վիեննայում։

Сегодня в Вене состоится третья «представительская» встреча Рубинян-Кылыч
Было бы логично, если бы демонстрация главой МИД Турции жеста «серых волков» в Уругвае участникам акции по напоминанию о Геноциде армян в Османской империи 1915 года и с требованием наказания привела к отмене встречи спецпредставителей Армении и Турции. Или хотя бы ее переносу.
Однако вице-спикер НС Армении Рубен Рубинян сегодня отсутствовал на очередном заседании парламента и отбыл в Вену для встречи с представителем Турции в рамках «процесса нормализации» армяно-турецких отношений.
Еще несколько дней назад официальный представитель МИД РА Ваан Унанян на своей странице в Facebook сообщил, что очередная встреча спецпредставителей Армении и Турции состоится сегодня, 3 мая, в Вене. Сообщили и сделали – вопреки утверждениям экспертов о том, что эти встречи – не в интересах Армении и Арцаха.
Армения и Турция назначили спецпредставителей по вопросам урегулирования в 2021 году. Спецпредставителем Анкары стал бывший посол Турции в США Сердар Кылыч, Ереван представляет вице-спикер парламента Рубен Рубинян. Первый раунд переговоров состоялся 14 января в Москве. Во второй раз спецпредставители Турции и Армении встретились в Вене 24 февраля.