«Կամանդիր, հանգիստ, հանձնվել ա Նիկոլը». Հանրապետության հրապարակում ձերբակալեցին «Փաշինյանին»
Հանրապետության հրապարակում «Ազատագրական շարժում»-ը իրականացրեց Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով իրազեկման իր հերթական՝ թեմատիկային մատուցմամբ յուրահատուկ ակցիան։
«Դարձյալ այսօր՝ ժամը 11:30-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությանը բողոք է ներկայացվելու Նիկոլ Փաշինյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին մեր պահանջի վերաբերյալ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի դրսևորած գործողության դեմ (քննիչը գրությամբ հայտնել է, որ պահանջի լուծումը հետաձգվել է, բացի այդ հրաժարվել է տրամադրել նաև տեղեկություն այն մասին, թե Նիկոլ Փաշինյանը նշված քրեական գործով հարցաքննվել է, թե՝ ոչ)»,- հայտնել են «Ազատագրական շարժում»-ից։
Ակցիայի մասնակիցները կրում են Նիկոլ Փաշինյանի նկարներով դիմակներ ու հայտարարում, թե իրենք են Նիկոլ Փաշինյանը և իրենց կարող են ձերբակալել։
«Ոստիկանությունը պարտավոր է ձերբակալել Նիկոլ Փաշինյանին և ի վերջո պետք է ձերբակալի։ Ակցիայի նպատակը սա է», -լրագրողների հետ զրույցում ասաց Փաշինյանի դիմակով ակցիայի մասնակիցը։
«Պարոնայք ոստիկաններ, ձերբակալեք Նիկոլին»,- ասում են ակցիայի մասնակիցները։
Հենց այդ պահին Փաշինյանի նկարով դիմակով քաղաքացիներից մեկի հետևից սկսեցին վազել ոստիկանները։ Ի վերջո նրանց հաջողվեց բռնել նրան։
«Կամանդիր, հանգիստ, հանձնվել ա Նիկոլը»,- ոստիկաններին դիմելով՝ ասաց ակցիայի մեկ այլ մասնակից։
Ոստիկանները բերման ենթարկեցին Նիկոլ Փաշինյանի նկարով դիմակներ կրած քաղաքացիներին, նաև փաստաբան, շարժման հակամարգող Արա Զոհրաբյանին ու այլ քաղաքացիների։

«Командир, спокойно, Никол сдался»: на площади Республики в Ереване задержали «Пашиняна»
На площади Республики в Ереване «Освободительное движение» провело свою очередную специфичную акцию по уведомлению – с требованием отставки Никола Пашиняна.
«Сегодня в 11:30 в Генеральную прокуратуру РА вновь будет подана жалоба на действия следователя Антикоррупционного комитета РА ( следователь письменно сообщил, что разрешение требования перенесено, кроме того, отказался предоставить сведения о том, был ли допрошен Никол Пашинян по указанному уголовному делу) по нашему требованию о привлечении Никола Пашиняна в качестве обвиняемого», – сообщили в «Освободительном движении».
Участники акции были в масках с изображением Никола Пашиняна и заявляли, что они – Никол Пашинян и их могут задержать.
«Полиция обязана задержать Никола Пашиняна и, наконец, должна сделать это. В этом и есть цель акции», – сказал в беседе с журналистами участник акции в маске с изображением Пашиняна.
«Господа полицейские, задержите Никола», – призывали протестующие.
В этот момент за одним из участников акции в маске Пашиняна побежали полицейские. В конце концов, им удалось поймать его.
«Командир, спокойно, Никол сдался», – сказал другой участник акции, обращаясь к Полиции.
Полиция подвергла приводу граждан в масках с изображением Никола Пашиняна, а также адвоката, координатора движения Ара Зограбяна и других граждан.