«Ավրորայի Լուսաբացը» վավերագրական անիմացիոն ֆիլմի միջազգային պրեմիերան կկայանա ANNECY-ում
«Ավրորայի Լուսաբացը» վավերագրական անիմացիոն ֆիլմի համաշխարհային պրեմիերան տեղի է ունենալու անիմացիոն աշխարհի ամենահայտնի փառատոնում՝ ANNECY-ում՝ անիմացիոն ֆիլմերի Կաննում։ Bars Media-ից հայտնում են, որ «Ավրորայի Լուսաբացը» ընտրվել է լիմաետրաժ ֆիլմերի մրցութային ծրագրում։
«Յոթ երկար տարիների աշխատանքներից հետո, վերջապես աշխարհի դատին ենք հանձնում Ավրորա Մարդիգանյանի հերոսական պատմությունը, որը ցեղասպանությունից հետո անձնուրացորեն ընտրեց ներից վերապրել սեփական ցավը արդեն հոլիվուդյան համր ֆիլմում, հասկանալով, որ ֆիլմը մեծապես կնպաստի հայերի կոտորածների մասին տեղեկության տարածմանը, իսկ ֆիլմի եկամուտների մեծ մասը կուղղվի հայ որբերի փրկության գործին»,- նշում են Bars Media-ին։
Ֆիլմի ռեժիսոր և սցենարի հեղինակն է Իննա Սահակյանը։
«Այս ֆիլմը բացառիկ այն ֆիլմերից է, որն ամենաժամանակակից կինոլեզվով աշխարհին է ներկայացնելու հայ ժողովրդի պատմության ամենաողբերգական էջի՝ Հայոց Ցեղասպանության ցավը կրող Ավրորա Մարդիգանյանի հերոսական պատմությունը»,- նշում են Հայաստանի Կինոգործիչների միությունից։

“Aurora’s Sunrise”, an Armenian animated documentary, will premiere in the feature-length competition at the Annecy International Animation Film Festival to be held in France on June 13-18, Bars Media reports.
“After seven long years in production, we are honored as filmmakers for our docudrama about Aurora Mardiganian – an extraordinary woman, an Armenian Genocide survivor who selflessly chose to relive her trauma all over again to help fellow survivors & expose its atrocities to the world as it was happening – make its international debut at the most prestigious animated film festival in the world,” it said.
“Aurora’s Sunrise” tells the harrowing story of Aurora Mardiganian, one of the biggest celebrities of the Golden Age of silent film. A survivor of the Armenian Genocide, she was a refugee turned actress, and the unlikely star of one of the highest grossing films of the day. She was also a face of a parallel humanitarian campaign for victims of the Genocide, which raised over $30 million ($500 million adjusted for inflation) – then the largest such fundraiser in American history.