Վարուժան Գեղամյան. Թուրքիայի համար միջազգային փաստաթղթերը, հաստատված սահմանները ոչինչ են
Պատմական գիտությունների թեկնածու, թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանն այն համոզմունքն ունի, որ Թուրքիային որևէ միջազգային պայմանագիր, փաստաթուղթ, հաստատված սահման չի խանգարի իր ծավալապաշտական նկրտումները կյանքի կոչելու համար։ Նա Panorama.am-ին տված հարցազրույցում իր համոզմունքը, պնդումները հիմնավորեց օրինակներով։
Վարուժան Գեղամյան-Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադրումից ի վեր Թուրքիայի ռազմաքաղաքական վերնախավն անդադար փորձել է վերականգնել անմիջական շրջապատի տարածքի վրա իր ռազմաքաղաքական վերահսկողությունը, որը կորցրել էր Օսմանյան կայսրության փլուզումից հետո։ Դա ժամանակակից Թուրքիայի հարակից հիմնական շրջաններն են, որոնք ժամանակին եղել են Օսմանյան կայսրությանը ենթակա գոտում, բայց այսօր առանձին հանրապետություններ են։ Այդ բոլոր երկրների հանդեպ Թուրքիան իր հիմնադրումից՝ 1923 թվականից սկսած ունի ռազմաքաղաքական հավակնություններ և գործադրելով տարբեր մեթոդներ, գործիքներ՝ փորձել է անընդհատ վերականգնել այդ ազդեցությունը նշված շրջաններում։
1939 թվականին հաջողվում է իրեն բռնակցել Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող մեզ հայտնի Մուսա լեռան շրջանը և փաստացի ոչ միայն բռնակցում է այդ շրջանը Սիրիայից, որը մինչև այսօր էլ Սիրիան չի ճանաչում, նաև այդ բռնակցման արդյունքում հայաթափվում, արաբաթափվում, քրիստոնեաթափվում է։
Նմանատիպ գործողություն կատարվում է 1974 թվականին, երբ Թուրքիան իրականացնում է ռազմական գործողություն Կիպրոս կղզում, գրավում այդ կղզու շուրջ 40 տոկոսը, մինչև օրս գրաված է պահում այդ շրջանը։ Այնտեղ հիմնադրել է Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետություն, որը ճանաչված է միայն Թուրքիայի կողմից, որևէ երկիր այդ բռնակցումը չի ճանաչում, սակայն դա չի խանգարում, որ ավելի քան 40 տարի այդ կղզու հյուսիսային հատվածն ամբողջությամբ վերահսկվի Թուրքիայի ռազմական ուժերի կողմից։
Նմանատիպ փորձ արվեց 2011 թվականից հետո Սիրիայի և Իրաքի հյուսիսում, երբ Թուրքիան օգտվելով տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներից, Սիրիայի և Իրաքի իշխանությունների թուլությունից, աստիճանաբար նվաճեց նշված երկրների հյուսիսային մի շարք շրջաններ, դարձյալ փոփոխեց այդտեղի բնակչությանը։ Ըստ էության, հիմնադրեց Թուրքիային հպատակ գոտի, որտեղ ամեն ինչ որոշում է Թուրքիայի Հանրապետությունը, այսինքն բռնակցեց այդ շրջանները Թուրքիային՝ դարձյալ չնայելով միջազգային որևէ պայմանագիր։
Թվարկածս օրինակներից որևէ մեկում նման գործողություն անելու միջազգային որևէ հիմք չկար։ Այն, ինչ արել է Թուրքիան, խախտել է տվյալ երկրների տարածքային ամբողջականությունը, որը հաստատված է միջազգային բոլոր կառույցների կողմից, որն ընդունված սահման է։ Բայց դա չէր խանգարում Թուրքիային իրականացնել ռազմական գործողություններ, նվաճել այդ տարածքները, գրավված, օկուպացրած պահել այդ տարածքները որոշ դեպքերում մի քանի տարի, որոշ դեպքերում մի քանի տասնամյակ։
Թուրքիան այսպիսի հավակնություններ ունի նաև Հարավային Կովկասի նկատմամբ, մասնավորապես Հայաստանի և Վրաստանի, ինչն այս պահին իրականացնում է իր կրտսեր, արբայնակ դաշնակից Ադրբեջանի միջոցով։
Panorama.am-Այսինքն, Թուրքիայի համար գծված, հաստվատած սահմանները որևէ նշանակություն չունեն։
Վարուժան Գեղամյան-Այն պետությունների տարածքները, որոնց հանդեպ Թուրքիան ունի ծավալապաշտական նկրտումներ, ցանկանում է նվաճել դրանք, գրավել ու դարձնել իր ազդեցության գոտում գտնվող տարածքներ, իսկ լավագույն դեպքում անմիջապես բռնակցել Թուրքիայի Հանրապետությանը, այդ տարածքների այս կամ այն միջազգային երաշխիքները ոչինչ են, եթե դրա հետևում չկա կանգնած բանակ, չկան զինված ուժեր, այլ անվտանգային միջոցներ։ Այսինքն, փաստաթղթերը միայն բավարար չեն կանգնեցնելու թուրքական ծավալապաշտությունը։
Ծավալապաշտությունը կանգնեցնելու միակ ձևը, որում համոզվել ենք 1991 թվականից, ուժին հակադրել ուժ, ինչը հաջողությամբ Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններն անում էին մինչև 2020 թվականը։
Panorama.am-Պարոն Գեղամյան, այսինքն, սահմանների դեմարկացիան, դելիմիտացիան ոչ մի հարց չեն լուծում, եթե պետությունը ուժեղ չէ, չունի ուժեղ բանակ։
Վարուժան Գեղամյան- Ճիշտ այդպես։ Առանց զինված ուժերի մեր տարածաշրջանում հնարավոր չէ որևէ կերպ ապահովել անվտանգություն և խաղաղություն։ Հիշեցնեմ՝ խաղաղություն եղել է այն ժամանակ, երբ Հայաստանն ուներ բանակ։ Հիմա Հայաստանին զրկում են բանակից, Հայաստանի դե ֆակտո իշխանությունները համաձայնվում են այդպիսի օրակարգին՝ վերացնելով Հայաստանի զինված ուժերը և արդյունքում ունենալու ենք ոչ թե խաղաղություն, այլ ամեն օր նոր կորուստներ, նոր պատերազմ, նոր զիջումներ, աստիճանաբար կորցնելու ենք Հայաստանից նոր տարածքներ, աստիճանաբար դառնալու ենք լիարժեք կախյալ Թուրքիայից և Ադրբեջանից, որի հանգուցային կետ արդեն կլինի Հայաստանի Հանրապետության պետականության վերջնական կորուստը։
Panorama.am- Օրերս Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի կողմից հնչեցվել է հայտարարություն սահմանների վերաճշգրտման վերաբերյալ, թեև մեր կողմից, ինչպես ասել է ՔՊ-ական պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանը, մերժվել է։ Փաստորեն, այս հայտարարությունը համընկնում է ձեր պնդմանը։
Վարուժան Գեղամյան- Անշուշտ։ Տեսել են Հայաստանին նոր օրակարգ պարտադրելու, նոր նախապայման դնելու հնարավորություն, որն, իմիջայլոց, Հայաստանը չի մերժել, ասել է՝ այս պահին այդպիսի օրակարգ չկա, ինչը նշանակում է, որ նման օրակարգ կա, ուղղակի ոչ այս րոպեին, այս օրերին։ Այսինքն, թուրքական իշխանությունները չեն սահմանափակվում ավանդական նախապայմաններով։
Panorama.am- Ի դեպ, Վիեննայում այսօր կայացած երրորդ հանդիպմանը Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ Սերդար Քըլըչը և Ռուբեն Ռուբինյանը, ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, վերահաստատել են իրենց համաձայնությունը՝ շարունակելու գործընթացն առանց նախապայմանների։
Վարուժան Գեղամյան-Մինչև վերջերս Թուրքիան կրկնում էր, որ նախապայմաններ կան, թվարկում դրանք։ Հիմա ասում է՝ այլևս չկան նախապայմաններ, քանի որ Հայաստանի դե ֆակտո իշխանություններն արդեն իսկ փաստացի համաձայնել են այդ նախապայմաններին։
Հայաստանն իր դե ֆակտո վարչապետի բերանով հայտարարել է, որ այլևս չի զբաղվելու Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմամբ, ըստ էության ասել է, որ պատրաստ է Արցախից հրաժարվել՝ իջեցնելով կարգավիճակը և փաստացի Արցախը թողնելով Ադրբեջանի կազմում, վերացրել է Հայկական զինված ուժերը, պատրաստ է ճանաչել Թուրքիայի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը։ Սրանք այն հիմնական նախապայմաններ են, որոնց վերջին շրջանում Թուրքիան հավելել է Սյունիքի միջանցքի տրամադրումը, որը ևս փաստացի իրականանում է։ Հստակ գիտենք, որ արդեն մի քանի շաբաթ է Սյունիքում Ադրբեջանի ու Թուրքիայի կողմից Նախիջևանի և Արցախի օկուպացված հատվածներում կառուցվում է չարաբաստիկ միջանցքի համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքը, որը նշանակում է, որ Հայաստանի իշխանությունները նորից համաձայնվել են այդ օրակարգին, այդ օրակարգի սպասարկմանը։
Սա է իրականությունը, որին մենք ականատես ենք լինում. նախապայմանները կատարվում են, ինչն էլ իր հերթին դրդում է Թուրքիային ասել, որ նախապայմաններ չկան, նաև տարբեր ոճի ու մակարդակի նոր նախապայմաններ առաջ քաշել։ Արդեն տեսնում ենք, որ հնչում են կոչեր՝ Հայաստանը չպետք է փորձի երբևէ 5 միլիոնից ավելի բնակիչ ունենալ, ատոմակայանը փակի, քանի որ այդ դեպքում Հայաստանը զրկվում է էներգետիկ ինքնիշխանությունից, անվտանգությունից, Հայաստանը փոխի կրթական համակարգը՝ հրաժարվելով իրենց բերանով ասած հայկական ֆաշիզմից, ինչը նշանակում է հրաժարվել հայկական քաղաքական ինքնությունից, այլևս չհավակնել ասել, որ այս տարածաշրջանը մեր բնիկ հայրենիքն է։
Այսինքն, ըստ էության, լինում է հայկական ազգային նախագծի ոչնչացում, ականատես ենք լինում Հայաստանի ինքնիշխանության զիջմանը, թրքացմանը։ Սա է օրակարգը, և այս օրակարգով շարժվում է այսօր Հայաստանի դե ֆակտո իշխանությունը, ինչը ստիպում է մեզ այդ դե ֆակտո իշխանության հասցեին կիրառել կոլաբորացիոնիստ գիտական եզրույթը, որը նշանակում է թշնամու օրակարգը սպասարկող իշխանություն։ Մենք ականատես ենք լինում, որ կապիտուլյացիոն իշխանությունը վերածվել և լիարժեք կոլաբորացիոնիստ իշխանության։

Варужан Гегамян: Для Турции международные документы и утвержденные границы – ничто
Тюрколог, кандидат исторических наук Варужан Гегамян убежден, что ни один международный договор, документ, ни одна установленная граница не заставят Турцию отказаться от своих максималистских устремлений. В интервью Panorama.am он обосновал свою убежденность, утверждения конкретными примерами.
Варужан Гегамян: С момента основания Турецкой Республики военно-политическая элита Турции постоянно пыталась восстановить свой военно-политический контроль над близлежащей окружающей территорией, утраченный ею после распада Османской империи. Это прилегающие к современной Турции основные регионы, которые в свое время находились в зоне подчинения Османской империи, но сегодня являются отдельными республиками. С момента своего основания, с 1923 года, у Турции военно-политические амбиции в отношении всех этих стран, и, используя различные методы и инструменты, она постоянно пыталась восстановить утраченное влияние в указанных регионах.
Так,
в 1939 году ей удается аннексировать находящийся на северо-западе Сирии известный нам район Муса-Дага. Фактически, не только аннексирует этот район у Сирии, что до сих пор Дамаск не признает, но и в результате аннексии происходит изгнание оттуда армян, арабов, христиан.
Аналогичная операция имела место в 1974 году, когда Турция начала военное вторжение на Кипре, заняв около 40% территории острова, эта часть острова до сих пор под турецкой оккупацией. Там Анкара основала Турецкую Республику Северного Кипра, которую ни одно государство мира, за исключением Турции, не признает. Но это не мешает тому, чтобы более 40 лет северная часть острова полностью контролировалась вооруженными силами Турции.
Аналогичная попытка была предпринята после 2011 года на севере Сирии и Ирака, когда Турция, воспользовавшись происходящими в регионе процессами, слабостью властей Сирии и Ирака, постепенно завоевала ряд северных районов указанных стран, вновь меняя там демографическую картину. По сути, создала там подчиненную Турции зону, где все решает Турецкая Республика, то есть аннексировала эти районы, опять же не оглядываясь на какой-либо международный договор.
Ни в одном из перечисленных мною примеров не было какого бы то ни было международного основания для такого действия. То, что сделала Турция, стало нарушением территориальной целостности этих стран, подтвержденной всеми международными структурами, речь о признанной границе. Но это не помешало Турции начать военные действия, завоевывать эти территории, удерживать эти территории оккупированными – в некоторых случаях на несколько лет, а в некоторых случаях – десятилетиями.
Такие амбиции у Турции также в отношении Южного Кавказа, в частности Армении и Грузии, которые она в настоящее время претворяет в жизнь через своего младшего спутника-союзника – Азербайджан.
Panorama.am: Другими словами, для Турции не имеют какого-либо значения утвержденные, признанные границы?
Варужан Гегамян: Касательно тех территорий, в отношении которых у Турции экспансионистские устремления, которые она желает завоевать, захватить и включить в зону своего влияния, в лучшем же случае сразу аннексировать, насильственно присоединить к Турецкой Республике, те или иные международные гарантии – ничто, если за ними нет армии, нет вооруженных сил, других мер безопасности. Иными словами, одних документов недостаточно, чтобы остановить турецкий экспансионизм.
Единственный способ остановить экспансионизм, в чем мы убедились с 1991 года, — силе противопоставить силу, что успешно Республика Армения и Республика Арцах делали до 2020 года.
Panorama.am: Г-н Гегамян, то есть делимитация и демаркация границ не решают ни одного вопроса, если государство – не сильное, если у него нет сильной армии?
Варужан Гегамян: Точно. Без ВС обеспечить безопасность и мир в нашем регионе никак не невозможно. Напомню, мир был в то время, когда у Армении была армия. Сейчас Армению лишают армии, де-факто власти Армении соглашаются на такую повестку, ликвидируя ВС Армении, в результате чего у нас будет не мир, а будут новые потери каждый день, новая война, новые уступки. Постепенно будем терять новые территории из Армении, постепенно впадем в полноценную зависимость от Турции и Азербайджана, кульминацией чего станет окончательная потеря государственности Республики Армения.
Panorama.am: На днях министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу выступил с заявлением о редемаркации границы, хотя и с армянской стороны, как сообщил депутат от правящей партии «Гражданский договор» Эдуард Агаджанян 3 мая, это было отклонено. По сути, это заявление совпадает с вашим утверждением.
Варужан Гегамян: Конечно. Они увидели возможность навязать Армении новую повестку дня, поставить новое предусловие, которое, кстати, Армения не отклонила, сказала – такой повестки на данный момент нет. Это означает, что такая повестка есть, но не в этот момент, не в эти дни. Другими словами, турецкие власти не ограничиваются традиционными предусловиями.
Panorama.am: Кстати, на состоявшейся 3 мая в Вене третьей встрече специальных представителей по процессу нормализации отношений между Арменией и Турцией, как сообщается официально, Рубен Рубинян и Сердар Кылыч подтвердили свое согласие продолжить процесс без предварительных условий.
Варужан Гегамян: Турция до недавнего времени повторяла, что есть предварительные условия, перечисляя их. Сейчас она говорит, что более нет предусловий, потому что де-факто власти Армении уже фактически согласились на эти предусловия.
Армения устами своего де-факто премьер-министра заявила, что больше не будет заниматься международным признанием Геноцида армян, по сути, сказала, что готова отказаться от Арцаха, понизив планку по статусу и, фактически, оставив Арцах в составе Азербайджана, ликвидирует армянские ВС, готова признать территориальную целостность Турции и Азербайджана.
Это те основные предусловия, к которым Турция в последний период добавила предоставление Сюникского коридора, что, фактически, реализуется. Мы четкознаем, что уже несколько недель Азербайджаном и Турцией на участке Нахиджевана и оккупированных у Арцаха участках строится необходимая инфраструктура для пресловутого коридора, а значит, власти Армении снова согласились с этой повесткой, обслуживанием этой повестки дня.
Такова реальность, которую мы наблюдаем: предусловия выполняются, что в свою очередь поощряет Турцию говорить об отсутствии предусловий, выдвигать новые предусловия разного стиля и уровня. Мы уже видим, что звучат призывы: мол, Армения не должна пытаться никогда иметь население численностью более 5 миллионов человек, должна закрыть АЭС (потому что в этом случае Армения потеряет энергетический суверенитет, безопасность), Армения должна изменить систему образования, отказавшись от армянского фашизма (что значит отказ от армянской политической идентичности), не должна говорить, что регион является нашей колыбелью.
Другими словами, фактически, речь о ликвидации армянского национального проекта, мы становимся свидетелями уступки суверенитета Армении, ее отуречивания. Такова повестка дня, которой сегодня руководствуется де-факто власть Армении, что заставляет нас использовать по отношению к ней научный термин – «коллаборационистская», что означает обслуживающая повестку дня врага власть. Мы являемся свидетелями того, как капитулировавшая власть превратилась в полноценную коллаборационистскую власть.