Այն ամենն, ինչ զգուշացրել եմ, այս 1 տարում կատարվել է․ Արման Թաթոյան
Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տարածել է 2021թ․մայիսի 6–ին Ազգային Ժողովում հնչեցրած իր եզրափակից ելույթի  տեսանյութ և դրան կից գրել․ «Այն ամենն, ինչ զգուշացրել եմ, այս 1 տարում կատարվել է»։
«ՀՀ բարձրաստիճան տարբեր ղեկավար պաշտոնյաներ արդարացրել ու օրինականացրել են մեր գյուղերի հարևանությամբ ու ճանապարհներին ադրբեջանական անօրինական զինված տեղակայումները,
արել ու շարունակում են անել Հայաստանի տարածքային իրավազորությունը Ադրբեջանին զիջող պաշտոնական հայտարարություններ:
Այս հայտարարությունները պետք է զրկվեն լեգիտիմությունից և չեն կարող դրվել մեր ժողովրդի շահերի պաշտպանության հիմքում, քանի որ առնվազն`
1) Արվել են են քաղաքական կամ անձնական նեղ շահերի համար` իրենց նկատմամբ դժգոհություն առաջ չբերելու կամ սեփական սխալները կոծկելու համար: Չունեն մասնագիտական հիմքեր:
2) Ավերում են Հայաստանի անվտանգության համակարգը, ստեղծել են իրական վտանգներ Հայաստանի ու Արցախի բնակչության կյանքի և մյուս կենսական իրավունքների համար:
3)Խոչընդոտում են Հայաստանի ու Արցախի շահերի պաշտպանությունը միջազգային ասպարեզում:
Հետևողականորեն անտեսվում է, որ ադրբեջանական պետական դոկտրինայում Հայաստանի զգալի մասը համարվում է «ադրբեջանական պատմական տարածք» և որ մեր նկատմամբ տարվում է ֆաշիզմի հասնող ատելության ու էթնիկ ու կրոնական թշնամանքի քաղաքականություն և այլն:
Անպաժելիության պայմաններում շարունակվում են պատերազմական հանցանքները:
Պատերազմի ավարտից հետո միջազգային հանրությունից թաքցվել են ադրբեջանական հանցավոր արարքների փաստերը: Այդ փաստերը թաքցվել են նաև ներքին հանրությունից ու Սփյուռքից:
Լուրջ ճնշումների են ենթարկվել ու շարունակում են ենթարկվել այդ փաստերը բարձրաձայնողները: Տեղի է ունենում պարզապես ինֆորմացիոն բլոկադա:
Կառավարությունն էլ հետո դատապարտելի կերպով առաջ քաշեց «Զորքերը հայելային հետ քաշելու» Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության համար կործանարար, մասնագիտական հիմքից զուրկ քաղաքական մոտեցումը:
Այս կերպ նաև խոցելի դարձվեցին մեր Զինված ուժերի, Սահմանապահ զորքերի և մյուս ծառայողների կյանքն ու առողջությունը։
Հետո էլ արվում են հայտարարություններ, թե ադրբեջանական զինված ծառայողներին հեռացնելը անիրատեսական խնդիր է ու դա գցում են միջազգային ասպարեզ:
Այս ամենը միջազգային ասպարեզում ազատեց Ադրբեջանի ձեռքերը և հնարավորություն տվել աշխարհը կեղծիքներով լցնելու հաշվին զբաղեցնելու իր շահերի համար նպաստավոր դիրքեր:
Այո´, միջազգային հանրությունն անարդար գտնվեց մեր նկատմամբ, բայց մյուս կողմից ի՞նչ ենք ուզում արտաքին աշխարհից, երբ ինքներս ենք ձախողում մեր «տնային աշխատանքը» և այնպես ենք անում, որ զրկվենք միջազգային անհրաժեշտ պաշտպանությունից ու հայտնվենք աշխարհաքաղաքական շահերի հորձանուտի մեջ:

Арман Татоян: Все, о чем я предупреждал, произошло за этот год
Бывший Защитник прав человека (экс-омбудсмен) Армении Арман Татоян на своей странице в социальной сети Facebook опубликовал свое заключительное выступление в Национальном Собрании Армении 6 мая 2021 года и написал:
«Все, о чем я предупреждал, произошло за этот год.
Разные высокопоставленные руководящие должностные лица Армении оправдали и легитимизировали азербайджанские вооруженные размещения по соседству с нашими селами и дорогами,
делали и продолжают делать официальные заявления, уступающие Азербайджану территориальные правомочия Армении.
Эти заявления должны быть лишены легитимности, и они не могут лежать в основе защиты интересов нашего народа, так как, по меньшей мере:
1. Были сделаны в защиту узких политических или личных интересов, чтобы не вызывать недовольства в их отношении или чтобы замять собственные ошибки. У них нет профессиональных оснований.
2. Разрушают систему безопасности Армении, создали реальные угрозы для жизни и других основополагающих прав населения Армении и Арцаха.
3. Препятствуют защите интересов Армении и Арцаха на международной арене.
Последовательно игнорируется то, что в азербайджанской государственной доктрине значительная часть Армении считается «исторической азербайджанской территорией», и что в отношении нас проводится доходящая до фашизма политика ненависти и этнической и религиозной вражды и так далее.
В условиях безнаказанности продолжаются военные преступления.
После окончания войны от международного сообщества были скрыты факты преступных деяний Азербайджана. Эти факты утаили также от нашей общественности и Диаспоры.
Подверглись и продолжают подвергаться серьезному давлению лица, озвучивающие эти факты. Происходит обыкновенная информационная блокада.
Правительство, в свою очередь, достойным осуждения способом выдвинуло лишенный профессиональных оснований и разрушительный для безопасности Армении и Арцаха политический подход «зеркального отвода войск».
Таким образом стали уязвимыми также жизнь и здоровье военнослужащих наших вооруженных сил, пограничных войск и других служащих.
А потом еще и делаются заявления, будто бы вывод азербайджанских военнослужащих – это нереалистичная задача, бросают этот тезис на международную арену.
Все это развязало руки Азербайджану на международной арене и предоставило возможность занять выгодные для него позиции за счет наводнения мира своими фальсификациями.
Да, международное сообщество поступило несправедливо по отношению к нам, но, с другой стороны, чего мы хотим от внешнего мира, когда сами проваливаем свою «домашнюю работу» и делаем так, чтобы лишиться необходимой международной защиты и оказаться в водовороте геополитических интересов?