Եվրախորհրդարանի պատգամավորներին Արթուր Խաչատրյանը ներկայացրել է ընդդիմության մոտեցումները Արցախի հարցի լուծման վերաբերյալ
10:09 07/05/2022
ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբի նախաձեռնությամբ մայիսի 2-6 կայացել է  ՀՀ Ազգային Ժողովի «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր, ՀՅԴ անդամ Արթուր Խաչատրյանի այցը Ստրասբուրգ և Բրյուսել։ ՀՀ Ազգային Ժողովի «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր, ՀՅԴ անդամ Արթուր Խաչատրյանն այցելել է Եվրոպական Խորհրդարան։ Այս մասին հայտնում են ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի գրասենյակից (European Armenian Federation for Justice and Democracy-EAFJD)։
Ստրասբուրգում ԱԺ պատգամավորը և ՀՅԴ Հայ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբի ներկայացուցիչները հանդիպումներ են ունեցել Եվրախորհրդարանի տարբեր երկրներից տարբեր պատգամավորական խմբերի անդամ երկու տասնյակ պատգամավորների հետ։ Մասնավորապես, հանդիպումներ են տեղի ունեցել Եվրախորհրդարանի փոխնախագահ Էվա Քայլիի (Հունաստան, Սոցիալիստներ և դեմոկրատներ), Հարավային Կովկասի երկրների հետ համագործակցության պատվիրակության նախագահ Մարինա Կալյուրանդի (Էստոնիա, Սոցիալիստներ և դեմոկրատներ),  Եվրանեսթ խորհրդարանական վերաժողովի պատվիրակության ղեկավար Անդրիուս Կուբիլիուսի (Լիտվա, Եվրոպական ժողովրդական կուսակցություն), Հայասատանի հարցերով Եվրախորհրդարանի  զեկուցաբեր Անդրեյ Կովաչևի, (Բուլղարիա, Եվրոպական ժողովրդական կուսակցություն), ինչպես նաև Եվրախորհրդարանում Հայաստանի հետ բարեկամության խմբի ղեկավար Լուկաս Ֆուրլասի  (Կիպրոս, Եվրոպական ժողովրդական կուսակցություն) և Արցախի հետ բարեկամության խմբի ղեկավար Պիտեր վան Դալենի (Նիդերլանդներ, Եվրոպական ժողովրդական կուսակցություն) հետ։
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել է Արցախի հիմնախնդիրը, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի կողմից շարունակվող հայատյաց քաղաքականությունը, Արցախում չդադարող ռազմական սադրանքները (մասնավորապես՝ Խնապատ-Խրամորթ հատվածում լարվածությունը և Փառուխ գյուղի ու Քարագլուխ բարձունքի մի հատվածի նկատմամբ ադրբեջանական վերահսկողության հաստատումը), հոգեբանական տեռորը և մարդասիրական աղետի ստեղծումը, որի նպատակն Արցախի հայաթափումն է։
Արթուր Խաչատրյանը զրուցակիցներին տեղեկացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի, ադրբեջանական ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ նկրտումների մասին։ Առանձնակի ուշադրություն է դարձվել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հարցին։
Զրուցակիցների խնդրանքով պրն․ Խաչատրյանը ներկայացրել է ընդդիմության մոտեցումները Արցախի հարցի լուծման վերաբերյալ՝ կարևորելով Արցախի ժողովրդի  ազատ ինքնորոշման իրավունքի հարգումը և Ադրբեջանի կազմում Արցախի որևէ կարգավիճակի բացառումը։ Պրն․ Խաչատրյանը նաև զրուցակիցներին ներկայացրել  է Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակը և վերջին զարգացումները՝ բարձրաձայնելով ցուցարարների և ցույցերը լուսաբանող լրագրողների նկատմամբ ուժի անհամաչափ կիրառման հարցը։
Առանձին հանդիպում է տեղի ունեցել նաև ԵԽ-ում Ադրբեջանի հարցով հատուկ զեկուցաբեր Զելյանա Զովկոյի հետ։ Հանդիպման թեման Արցախի հիմնախնդիրն էր, ինչպես նաև Ադրբեջանի՝ պետական մակարդակով տարվող հայատյաց քաղաքականությունը։
Այցն ամփոփվել է Բրյուսելում՝ Բելգիայի Հայ Դատի հանձնախմբի անդամների հետ կլոր սեղան-քննակմամբ։

On the initiative of the European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD), ARF member Arthur Khachatryan, an MP from the opposition Hayastan bloc, paid a visit to Strasbourg, Brussels from May 2-6, EAFJD said in a statement.
The lawmaker and representatives of EAFJD had meetings with two dozen members of the European Parliament. In particular, meetings were held with Vice President of the European Parliament Eva Kaili (Greece, Socialists & Democrats), Chair of the Delegation for Cooperation with the South Caucasus Marina Kaljurand (Estonia, Socialists & Democrats), Head of the Delegation of the Euronest Parliamentary Assembly Andrius Kubilius (Lithuania, European People's Party), European Parliament Rapporteur on Armenia Andrey Kovatchev (Bulgaria, European People's Party), Head of the Friendship Group with Armenia in the European Parliament Lucas Fourlas (Cyprus, European People's Party) as well as Head of the Friendship Group with Nagorno-Karabakh/Artsakh Peter van Dalen (Netherlands, European People's Party).
During the meetings, the issue of Artsakh was discussed, in particular, the anti-Armenian policy pursued by Azerbaijan, the ongoing military provocations in Artsakh (in particular, the tensions in Khnapat-Khramort border section, the establishment of Azerbaijani control over Parukh village and the Karaglukh height), the psychological terror and humanitarian crisis aimed at the eviction of Armenians from Artsakh.
Arthur Khachatryan briefed the MEPs on the situation on the Armenian-Azerbaijani border and the aspirations of the Azerbaijani forces towards the sovereign territory of the Republic of Armenia. Special attention was paid to the issue of Armenian captives held in Azerbaijan.
“At the request of the interlocutors, Mr. Khachatryan presented the opposition's approaches to the settlement of the Artsakh issue, emphasizing the importance to respect the right to self-determination of the people of Nagorno-Karabakh/Artsakh and the exclusion of any status of Artsakh within Azerbaijan. Mr. Khachatryan also briefed the MEPs on the internal political situation in Armenia, the latest developments, raising the issue of disproportionate use of force against the protesters and journalists covering the protests,” EAFJD said.
A separate meeting was held with Special Rapporteur on Azerbaijan Željana Zovko. The main topic during the meeting was the Nagorno-Karabakh conflict as well as Azerbaijan's anti-Armenian policy pursued at state level.
The visit was summed up in Brussels with a round table discussion with the members of the Armenian National Committee of Belgium.