Ադրբեջանը կրկին կրակակոծել է ՀՀ քաղաքացիներին՝ կրկին Սոթք, կրկին վիրավոր
Որևէ պաշտոնական հաղորդումներից շատ ավելի վաղ, Panorama.am-ը տեղեկացավ, որ թշնամական ԶՈՒ-ն հերթական անգամ խախտել է ՀՀ սահմանը, այս անգամ ևս կրակելով Գեղարքունիքի մարզի Սոթքի ոսկու հանքի աշխատավորների վրա։ Խոսվում էր առնվազն մեկ վիրավորի ու տուժողների մասին։
Հարցումից հետո Panorama.am-ին հայտնի լուրը պաշտոնապես հաստատեց «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ռուզան Գրիգորյանը։
«Երեկ երեկոյան սկսվել են ինտենսիվ կրակոցները, շարունակվել են այսօր։ Հանքի աշխատակիցներից մեկը վիրավորվել է, վնասվածք է ստացել ձախ թևից։ Բարեբախտաբար, ներքին օրգանները չեն վնասվել, հոսպիտալում է, բժիշկներն առողջական վիճակը գնահատում են կայուն, կյանքին վտանգ չի սպառնում»,- ասաց Ռ.Գրիգորյանը։
Նա նշեց, որ հանքի ղեկավարությունը որոշում է կայացրել դադարեցնել Սոթքի հանքավայրի աշխատանքն ու տարհանել բոլոր աշխատակիցներին՝ ապահովելու նրանց անվտանգությունը։

Азербайджан вновь обстрелял граждан Армении: вновь Сотк, вновь раненый
Задолго до каких-либо официальных сообщений Panorama.am стало известно, что азербайджанские ВС в очередной раз нарушили границу РА, на этот раз также обстреляв рабочих Сотского золоторудного месторождения в Гегаркуникской области Армении. Говорилось, как минимум, об одном раненом и пострадавших.
В ответ на запрос ставшую известной Panorama.am информацию подтвердила официальный представитель компании GeoProMining Gold Рузанна Григорян.
«Вчера вечером начались интенсивные обстрелы, которые продолжились и сегодня. Ранение получил один из рабочих рудника, он ранен в левую руку. К счастью, внутренние органы не повреждены, он находится в больнице, врачи оценивают состояние его здоровья как стабильное, угрозы для жизни нет», – сказала Р.Григорян.
Она отметила, что руководство рудника приняло решение остановить работу на Сотском руднике и эвакуировать всех сотрудников для обеспечения их безопасности.